PANDEMİ BİTMEDİ (14 Eylül 2021)

Bilim dergisi Lancet’te yayınlanan bir makalede, genel nüfusun takviye korona virüsü aşısına ihtiyacı olmadığını kaydedildi. Makaleyi kaleme alan uzmanlar şunları ifade etti; “Takviye aşılara ihtiyaç olup-olmadığı ya da bu aşıların zamanlamasının nasıl olması gerektiğine ilişkim tüm kararlar, klinik ya da epidemiyolojik verilerin dikkatli analizine dayandırılmalıdır. Risk ve fayda değerlendirmesinin, takviye aşıların önlemesi beklenen ağır seyirli korona virüsü vakalarının sayısını ve bu aşıların mevcut varyantlara karşı güvenli ve etkili olup-olmadığını göz önüne alması gerektiğinin altını çizdi.” Uzmanlar, makalede, “Mevcut kanıtlar, genel nüfusa takviye aşı yapılması gerekliliği ortaya koymuyor. Genel nüfus üzerinde ağır hastalığa karşı etkinlik yüksek seyretmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Makalenin yazarları arasında FDA Aşı Araştırma ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Marion Gruber ve Başkan Vekili Phil Krause de bulunuyor. Gruber ve Krause, önümüzdeki birkaç ay içinde FDA’den ayrılmayı planlıyor. Makalenin yazarları arasında WHO uzmanları Soumya Swaminathan, Ana-Maria Henao-Restrepo ve Mike Ryan da yer aldı. Üç uzman, “Mevcut aşı arzı, daha önce aşılanmamış nüfuslarda kullanıldığı takdirde daha fazla insanın hayatının kurtulmasını sağlayabilir” dedi. Uzmanlar ayrıca güçlendirici dozların olması gerektiğinden erken ya da çok sık uygulanmasının da risk oluşturabileceği görüşünde. FDA’e aşılar konusunda tavsiyelerde bulunan uzmanlardan oluşan bağımsız danışma kurulu, 17 Eylül’de biraraya gelerek Pfizer/BioNTech aşısının güçlendirici dozlarını ele alacak. Bu toplantı, geniş kapsamlı takviye aşı kampanyasının ilk adımı olarak görülüyor.

***

Britanya’da yılın ilk altı ayında Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden 50 binden fazla kişiden yalnızca 256’sının tam aşılı olduğu açıklandı. Aşılı olmasına rağmen Covid-19’a yakalananların yüzde 61’inin erkek olduğu, yaş ortalamasının ise 84 olduğu görüldü.

***

Türkiye’de salgın hala kontrol altına alınamadı. Yeni vaka bildirimi yüksek hızda devam ederken, günlük can kaybı artmaya devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 24 bin 613 kişi ve Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 231 kişi. Toplam vaka sayısı 6 milyon 683 bine yaklaşırken toplam can kaybı ise 60 bin 117 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 319 binin üzerinde. Aktif hasta sayısı azalmaya devam ederek 500 binin altına indi, 450 bin 033 aktif hasta sayısına sahibiz. Azalmakla birlikte mevcut aktif hasta sayımız bulaş tehdidinin devam edeceğini gösteriyor.

***

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger günde 1200-1500 vaka ve 15-20 ölüm olduğunu basınla paylaştı. Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre ise haftalık sıklık yüz binde 46. Buna göre günlük yaklaşık 300 vaka olması gerekiyor, hesapta bir hata yoksa resmi istatistiklerde gizlemenin devam ettiğini söyleyebiliriz.

***

Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, Covid-19’a yakalananların yüzde 80’inin eksik aşılı olduğunu, hayatını kaybedenlerin yüzde 90’ının ise aşı yaptırmadığına dikkat çekerek gençler konusunda uyardı. Kalkan, “Maalesef kayıplarımızda genç nüfusumuzu görmeye başladık. Bu nedenle gençlerimizi daha fazla aşılanmaya davet ediyoruz” dedi.

***

Covid-19 vaka sayısının güncel haritasına göre en çok vaka yoğunluğu yaşanan iller listesinde Karadeniz’de Rize ve Bayburt ilk sırada yer aldı. Trabzon, Gümüşhane, Artvin, Giresun, Samsun ve Ordu da yüksek vaka oranlarıyla öne çıktı. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, “Bölgede ciddi nüfus hareketi var ve bu maalesef hazirandan bugüne kadar aynı insanların kaldığı bir nüfus hareketi değil. Hemen hemen her hafta bu nüfus hareketi değişmektedir” dedi. Prof. Dr. Faruk Aydın, “Aşılama için yapılan gayretleri, filyasyonu, sağlık hizmetlerinin ciddi şekilde ele alındığını biliyorum. Buna rağmen vakaların yüksek olmasının çeşitli nedenleri var. Bunlardan bir tanesi, toplumda bulaşta etkili olan yaş grubunun hangi oranda aşı olup olmadığı çok önemli. İkinci noktaysa, haziran ayı itibarıyla hem tatil hem çay ve fındık tarımı hem uluslararası turizm nedeniyle gelen insan sayısının yerleşik olan insanlardan daha yüksek sayıda olması. Bölgeyi gözden geçirirseniz hiçbir otelde yer bulamazsınız. Hatta evlerde konaklamaya başladı insanlar. Burada ciddi nüfus hareketi var ve bu maalesef hazirandan bugüne kadar aynı insanların kaldığı bir nüfus hareketi değil. Hemen hemen her hafta veya 15 günde bir değişmektedir.” diye konuştu. İnsanların tedbirlere uymadığı için vakaların yüksek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Sokakta gördüğümüz manzaralarda, insanlara önerdiğimiz hijyen, mesafe ve maske kuralına tam uyulmadığını görüyoruz. Bu sadece Karadeniz’e spesifik değil. Zaten Türkiye vaka sayıları açısından kırmızı alanda. Sadece o kırmızı alanın en kötüsü biz görünüyoruz. Bunun da saydığım parametrelere bağlı olabileceğini düşünüyorum” dedi.

***

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya okul servis şoförlerinin yüzde 94.2’sinin, servis rehber personellerinin ise yüzde 94.5’inin aşı olduğunu açıkladı.

***

Milli Eğitim Bakanı Özer, ‘Öğrencilerle ilgili ne aşı ne PCR zorunluluğu var; velinin rızası olmadan asla yapılmayacak’ açıklamasında bulundu.

***

Covid-19 salgınında Türkiye geneli bulaş oranları tekrar yükselirken, İstanbul için Ağustos 2020 verilerine dayanarak, bulunulan alan ve mekânları puanlayan interaktif bir risk haritası hazırlandı.

***

Instagram, Fatih Erbakan’ın bu sözlerinin bulunduğu paylaşımı ‘zararlı ve yanlış bilgiler içerdiği’ ve Topluluk Kuralları’na aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırdı. Koronavirüsü aşısıyla ilgili gelen bir soruya, “Aşı olmadım, olmayı da düşünmüyorum” cevabını veren Erbakan, “daha önce ortaya çıkan diğer griplerde birçok fiyaskolar yaşandığını” söyleyerek, “Şüphelendiğimiz birçok açık nokta var” demişti. Fatih Erbakan, bazı aşılarda kullanılan mRNA teknolojisiyle ilgili ise, “mRNA demek insanın hücre çekirdeğine girmek demektir. Yarı insan yarı maymun çocuklar doğurmasına sebep olabilirsiniz. 3 kulaklı 5 gözlü yaratıklar doğmasına yol açabilir” ifadelerini kullanmıştı.

***

Almanya’da koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında bugünden itibaren bir hafta boyunca insanların toplu olarak bulundukları alışveriş merkezleri, ibadethane, kütüphane, tramvay durakları, stadyum gibi alanlarda aşılama kampanyaları düzenlenecek. “Burada aşı yapılır” sloganıyla ülke genelinde 19 Eylül’e kadar sürecek kampanyanın amacı, düşen aşılama sayılarını yeniden artırmak. Bu bağlamda, aşı yaptırmamış olanlar, kurulacak geçici aşı merkezlerinde randevu almadan ve ücret ödemeden koronavirüse karşı aşılanabilecek.

***

Prof. Dr. Uğur Şahin, sonbaharda Covid-19 vaka sayılarının artabileceğine dikkat çekerek “Zayıflamış bağışıklık savunması olan kişilerin üçüncü aşı yaptırmaları mantıklı olur” dedi.

***

İstanbul’da sahte aşı kartı düzenlediği için tutuklanan 3 hemşire için yürütülen soruşturmada, olayın detayları ortaya çıktı. Hemşirelerin sahte kartların yanı sıra dolu aşı şişelerini 150, boşları ise 20 liradan sattığı, ayrıca bazı hastalara ise yarım doz aşı vurulduğu öğrenildi. Hemşirelerin, kendilerine tanımlanan 4. dozu bile başkalarına sattığı belirlendi.

***

13 Eylül saat 19:00 itibariyle son 24 saatte 682 bin 949 doz aşı uygulandı. Aşı yapılacak nüfus alt sınırının 12 yaşa indirilmesi, 3. Doza rağmen halen günlük 1 milyon doza ulaşabilmiş değiliz. Sağlık Bakanlığı hızlı ve etkin aşılama için herhangi bir çaba göstermiyor, aşılama kendi rtiminde devam ediyor. Türkiye’de bugüne kadar, 51 milyon 780 bin 811 birinci doz, 40 milyon 635 bin 924 ikinci doz, 9 milyon 496 bin 164 üçüncü doz aşı uygulandı. 18 yaş üstü nüfusa göre birinci doz Türkiye ortalaması % 83.4, ikinci doz ortalaması % 65.5 oldu. Oysa sağlık otoriterleri tüm nüfusa göre aşı oranın hesaplanmasını öneriyor. Böyle ele alırsak birinci doz aşı oranı %61.9, ikinci doz ise %48.6 olduğunu görürüz. Buna göre salgını kontrol için hedeflenen nüfusun %70’inin ikinci dozu yaptırması hedefinin oldukça gerisindeyiz. Bölgeler ve iller arasında ciddi eştisizik devam ediyor. Mülteciler ve ötekileştirilen topluluklarda ne kadar aşı yapıldığı verisine ulaşamıyoruz. Dahası Delta varyantı nedeniyle bu oranın en az %85 olması gerektiği iddia ediliyor. Türkiye özgünlüğünde istatistik krtik bir konuda 2 doz Sinovac yapılanların ‘ikinci doz aşı oranı’ hesaplanmasına dahil edilmesi. Salgın kontrolü için iki doz Sinovac’ın yeterli olmadığı kabul ediliyor, bu nedenle bu kişilerin 3.doz aşı olunca (Sinovac ya da Biontech) hesaplamaya dahil edilmesi daha gerçekçi değerlendirmeyi sağlayacaktır. Özellikle yaşlı nüfusun 3. doz aşılanması konusunda ciddi sorunlar olduğunu sahadan elde ettiğimiz verilerle söyleyebiliriz.

***

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Kovid-19 aşısı olmayanları, sendikanın toplantılarına ve etkinliklerine davet etmediklerini bildirdi. 

***

İngilterede sağlık yetkilileri, hükümete Covid-19 salgınının okullarda yayılmasını azaltmak için 12 ve 15 yaş grubuna tek doz aşı yapılması önerisinde bulundu.

***

Covid-19 vakaları düşüş eğilimine girse de halen yüksek hızda devam ediyor. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 226 milyonun, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 4 milyon 652 binin üzerine çıktı. Aktif hasta sayısı 19 milyonun altında devam ediyor, dün itibarıyla yaklaşık 18 milyon 725 bin aktif hasta sayısına sahibiz. Düşme eğilimi de olsa hala yüksek aktif hasta sayısı bulaş tehdidinin ciddi olduğunu gösteriyor.

Küresel düzeyde son 24 saatte 443 bin 051 kişiye Covid-19 tanısı konurken 6 bin 841 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Pandemi yeniden tüm küreye yayıldı. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: ABD (109.4 bin), İngiltere (30.8 bin), Türkiye (24.6 bin), Hindistan (24.5 bin), İran (22.5 bin), Filipinler (20.7 bin), Rusya (18.2 bin), Malezya (16.1 bin), Tayland (12.6 bin) ve Vietnam (11.2 bin).

***

İsrail Sağlık Bakanlığı, yaşları 3 ila 18 arasında değişen ve Covid-19’u atlatan 13 bin 864 çocuğun ebeveynleriyle telefon yoluyla yaptığı araştırmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Çocuklardan yüzde 11.2’sinde hastalığı atlattıktan sonra da Covid-19’un belirtilerinin görüldüğü belirtildi.12 yaş altı çocukların yüzde 1.8’i, 12 ila 18 yaş arasındaki çocukların ise yüzde 4.6’sında, hastalıktan 6 ay sonra semptomlara rastlandığı ifade edildi. İsrail’de 200 binden fazla 18 yaş altı çocuğun Covid-19’a yakalandığı, bunlardan yarısının herhangi bir semptom göstermediği kaydedildi.

***

New York’ta bir hastanede, hemşirelerin zorunlu Covid-19 aşısını reddederek istifa etmesi nedeniyle yaşanan personel sıkıntısı hastanenin doğumhanesinin kapanmasına neden oldu. New York’ta sağlık çalışanlarının 27 Eylül’e kadar Koronavirüse karşı aşı yaptırması gerekiyor.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 08.00) alıyoruz.

 

 

İlginizi çekebilir