PANDEMİ BİTMEDİ (13 Mayıs 2022)

Pandemi Gündemi

Kuzey Kore, Covid 19 salgınının dünyaya yayılmasından iki yıl sonra, ülkedeki ilk ölüm vakalarını duyurdu. Devlet televizyonu Omicron varyantı tespit edilen 6 kişinin öldüğünü bildirdi. Aynı haberde 187 bin kişinin ateş gibi şikayetler nedeniyle karantina aldığında olduğu da kaydedildi. Kuzey Kore daha önce hiç Covid-19 ölümü görülmediğini iddia etse de gözlemciler, virüsün ülkede uzun süredir var olduğuna inanıyor. Yayınlanan haberde başkent Pyongyang’da salgın olduğu ve karantina önlemlerinin uygulanacağı duyuruldu. Net vaka sayısı ise açıklanmadı.

Ülke genelinde ise 350 bin civarında kişinin bazı semptomlar gösterdiği ifade ediliyor. Perşembe günü ülkenin lideri Kim Jong-un’un “ulusal acil durum” ilan ederek salgını bitirme sözü vermişti. Buna göre virüsün yayılmasını engellemek için yerel kapanma uygulamaları ve işyerlerinde toplanmaya yönelik sınırlamalara gidilecek. Kuzey Kore, ulusal Covid-19 aşı programını reddediyor. Ülke geçen yıl yurt dışından tedarik edilecek milyonlarca AstraZeneca ve Sinovac aşısı teklifini kabul etmemişti.

***

İzmir’de Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli hemşire K.Ü. ile uzman doktor Ç.Y., geçen ağustos ayında, hastanede görevli hemşire Rukiye Kızılırmak’ın, Covid- 19 aşısı olmayanlara olmuş gibi sahte aşı kartı düzenlediği iddiasıyla ihbarda bulundu. Gözaltına alınan Kızılırmak, polisteki işlemlerinin ardından tutuklanırken, yaklaşık 2 ay sonra tahliye edildi. Hazırlanan iddianamede Kızılırmak’ın, 11 Ağustos 2021’de aşı yapmadığı kişiyi sistemde ‘aşı yapılmış’ gibi gösterdiği ve bu yöntemle para tahsil ettiği yer aldı. Kızılırmak’ın, sahte aşı kartı konusunda Whatsapp grubu kurduğu ve 13 kişiyle bu iş için anlaşmaya vardığı da iddianamede yer aldı. Toplanan deliller ve alınan ifadeler ışığında savcı, Kızılırmak hakkında 13 kez ‘rüşvet almak’, 7 kez ‘bilişim sistemine hukuka aykırı veri yerleştirme ve sistemdeki verileri değiştirme’ ve 8 kez de ‘kamu malına zarar verme’ suçlarından toplam 241 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteminde bulundu. Diğer 13 sanık için ise ‘rüşvet vermek’, ‘bilişim sistemine hukuka aykırı veri yerleştirme ve sistemdeki verileri değiştirme’ ve ‘kamu malına zarar verme’ gibi suçlardan ceza verilmesi talep edildi. İddianame 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, sanıklar bugün ilk kez hakim karşısına çıktı.

Pandeminin Seyri

Düşüşe geçse de pandemi hala devam ediyor. Omicron varyantının yarattığı patlama ile küresel düzeyde toplam vaka sayısı 520 milyona, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 6 milyon 285 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı 39 milyon civarında.

Dünya genelinde yeni vaka sayısında azalış eğilimi devam etti. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 600 bin civarında, Covid-19’a bağlı ölüm sayısı ise 1,534 kişi oldu. Ülkelere göre vaka sayısı şöyle: ABD (85.8 bin), Almanya (82.7 bin), Tayvan (65.4 bin), Avustralya (57.3 bin), Japonya (45.7 bin), İtalya (39.3 bin), Fransa (36 bin),  Güney Kore (35.9 bin), Brezilya (21.3 bin), Finlandiya (17 bin) ve İngiltere (14.5 bin).

Türkiye’de ise vaka sayısındaki düşüş eğilimi devam etti. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 1,778 kişiye Covid-19 tanısı kondu. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 8 kişi. Toplam vaka sayısı 15 milyon 50 binin üzerine çıkarken toplam can kaybı ise  98 bin 878 kişiye yükseldi. Test yaptırma konusunda gevşemeler, test sayısına yansıdı. Günlük PCR testi sayısı 135 bin civarında. Vaka sayısında azalma aktif hasta sayısına da yansıdı. Resmi istatistiklere göre aktif hasta sayısı 3 bin 429 kişiye kadar geriledi. Bu aktif hastaların hala 975’i ciddi, her nedense bu rakam çakıldı kaldı, aktif hasta düşmeye devam etmesi nedeniyle de aktif hastaların içerisinde ciddi hastaların payı %28’e yükseldi. Dünya genelinde aktif hastaların içinde ciddi hasta olanların sadece %0.1’i oluşturduğunun altını çizelim. Veri manüplasyonu hala devam ediyor.

***

Beyaz Saray, ABD’de Covid-19 kaynaklı ölümlerin 1 milyonu geçtiğini açıkladı. ABD’de 203 binden fazla çocuğun ebeveynlerinden ya da bakıcılarından birini kaybettiği aktarıldı. ABD’de Koronavirüs varyantları nedeniyle virüs bulaşının arttığı da tespit edildi. ABD’deki yedi günlük vaka ortalaması 78 bin seviyesinde ilerledi.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz

İlginizi çekebilir