PANDEMİ BİTMEDİ (13 Ekim 2021)

Sağlık Bakanlığı COVİD-19 Rehberi’ni güncelledi. Rehberde hamileliğin her döneminde Covid-19 aşısı uygulanabileceği belirtiliyor.

***

Aşılama oranının en düşük olduğu il olan Şanlıurfa’da, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan Covid-19 için PCR testi zorunluluğunun kaldırılması şaşkınlık yarattı. Geçtiğimiz aylarda yüksek vaka sayılarıyla gündeme gelen ilde, 18 yaşın üstündeki nüfusun yüzde 49.1’i aşılı. İlde vaka sıklığı ise yüz binde 110 olarak bildiriliyor. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz PCR uygulanmasının iptal edilmesinin çok yanlış olduğunu belirterek,“Aslında testlerin daha çok yapılması gerekirken böyle bir kararın alınması hiç doğru değil” dedi. PCR testlerinin toplumdaki ve okullardaki Covid-19 enfeksiyonunu azaltmada etkili yöntemlerden biri olduğunu belirten Yavuz, şunları söyledi: “Okullarda enfeksiyonun yayılmaması, açık kalması için PCR testleri yapılmalı. Aşı oranlarımız çok düşük. Bu çok büyük bir sorun. Sağlık Bakanlığı aşılanma oranlarını, toplam nüfusa göre hesaplamalı. Aşılanma hızımız istediğimiz seviyede değil. Başarıdan söz etmek için toplam nüfusun yüzde 70-80’i tam doz aşılanmalı. Pandemiyle mücadelede, ciddi bir aşı kampanyasının yürütülmesi, test sayısının artırılması hatta mesafelenme önlemlerinin alınması gerekiyor.”

Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Dr. Osman Yüksekyayla, toplam nüfusu içindeki oranı çok yüksek olan gençler arasında aşılamanın istenen düzeyde olmadığını vurguladı. Yüksekyayla, şunları kaydetti: “PCR yapılması zorunluluğu aşıya teşvik edebilir. Maalesef burada aşılarla ilgili ne kaygı ne de çaba var. Bu durum çok fazla kimsenin de umurunda değil. Sahadan aldığımız bilgilere göre, zaten hiçbir okulda PCR denetimi yapılmıyor. Hiçbir kurum HES kodu, aşı, PCR sorgulamıyor.  Bu kurallar kağıt üzerinde kalmıştı. Pratikte zaten uygulanmayan bir kuralı kaldırmış oldular.”

***

Tek adam rejimi pandemiyi engelleme aracı olarak kullanmaya devam ediyor. Avesta Yayınları’nın Mardin’de Kürt tiyatrosu ile ilgili gerçekleştirmek istediği edebi söyleşiye gelen polisler, pandemi gerekçesiyle etkinliğin yapılamayacağını belirtti.

***

Türkiye’de salgın hala kontrol altına alınamadı. Yeni vaka bildirimi ve günlük can kaybı yüksek hızda devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 33 bin 860 kişiye ve Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 237 kişiye yükseldi. Toplam vaka sayısı 7 milyon 509 bine dayanırken toplam can kaybı ise 66 bin 605 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 358 bin civarında. Aktif hasta sayısı yükselmeye başladı, 485 bin civarında aktif fhastaya sahibiz. Bu sayı bulaş tehdidinin devam edeceğini gösteriyor.

Günlük vaka sayısına göre, Asya’da birinci, Avrupa’da ikinci, dünyada üçüncü sırada yer alıyoruz.

 

***

 

Son dönemde özellikle 65 yaş üstü yaş grubundan Covid-19 nedeniyle hastaneye başvurular artıyor. Yoğun bakımlarda yatanlar, ikinci veya üçüncü Koronavirüs aşısı dozunu yaptırmayan kişiler ile hiç aşı olmayan 7.5 milyonluk kesimden oluşuyor.  Eylül ayının başından beri günlük testler ve günlük Covid-19 vakaları benzer şekilde dalgalanıyor ve gerilemiyor. Bunun bir sonucu olarak test pozitif oranı 35 gündür yüzde 8 civarında sabit bir seyir izliyor. Aşısı tamamlananların toplam nüfusa oranı yüzde 55’e ulaşırken, üçüncü dozunu olmayanların sayısı ise 6 milyon olarak belirlendi. Hiç aşı olmamış 18 yaş üstü kişi sayısı 7.5 milyon kişi civarında seyrediyor. Türkiye’nin günlük 1.5 milyon kapasitesi olmasına rağmen, yapılan aşı sayısı 200-300 bin arasında kalıyor.

***

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) okullara dair hazırladığı vaka tespit tablosunu yayınladı. Bu hafta yayınlanan tablodaki sayıların geçen haftalara göre düşük olduğu belirtilirken bunun sebebinin tedbirlerin hayata geçirilmesi değil illerden bilgi alınamaması olduğu vurgulandı. 13-17 Eylül tarihlerinde 31 ilden gelen bilgilere göre, 429 öğretmen pozitif veya temaslı iken bu hafta 24 ilden gelen bilgilerde sayının 474 olması tedbirlerin alınmamasının bir sonucudur.

***

Malatya’nın Battalgazi Belediyesi, Hayat Eve Sığar (HES) kodlu anahtarlıklar dağıttı. Birçok noktada HES kodunu görevlilere okutmak zorunda kalanların işini kolaylaştırmak ve yoğunlukların önüne geçmek için Tarihi Yeni Cami önüne dağıtım noktası kuruldu.

***

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, artan vakalar ve aşılanma oranları hakkında yaptığı paylaşımda “Toplumsal bağışıklık sağlamanın mümkün olmadığını görüp, devletin ek önlemler alma zamanı geldi, umarım geçmez” dedi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Aşılama oranıyla ilgili bir grafik yayımlayan Ceyhan, “Aşı ile korunan kişi sayısı , yani toplumsal bağışıklık artmıyor, her gün giderek azalıyor. 1. doz sayısı 100 binin altında. Önce inaktif aşıyla aşılanıp, şimdi bağışıklığını kaybedenlerin günlük sayısı daha fazla. % 80 aşıyla korunan hedefinden giderek uzaklaşıyoruz” dedi.

***

Aşı yapılacak nüfus alt sınırının 12 yaşa indirilmesi, 3. doza rağmen halen günlük 1 milyon doza ulaşabilmiş değiliz. Günlük yapılan aşı sayısı hafta içi günlerde 200-400 bin aralığında seyrederken hafta sonları 100 bine kadar geriliyoruz. Sağlık Bakanlığı hızlı ve etkin aşılama için herhangi bir çaba göstermiyor, aşılama kendi ritminde devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre: ‘’ 12 Ekim saat 19:00 itibariyle son 24 saatte 274 bin 468 doz aşı uygulandı. Türkiye’de bugüne kadar, 54 milyon 624 bin 841 birinci doz, 46 milyon 617 bin 72 ikinci doz, 10 milyon 796 bin 682 üçüncü doz aşı uygulandı. 18 yaş üstü nüfusa göre birinci doz Türkiye ortalaması %88, ikinci doz ortalaması %75.1 oldu. ’’

Oysa sağlık otoriterleri tüm nüfusa göre aşı oranın hesaplanmasını öneriyor. Böyle ele alırsak birinci doz aşı oranı % 65.3, ikinci doz ise % 55.8 olduğunu görürüz. Buna göre salgını kontrol için hedeflenen nüfusun %70’inin ikinci dozu yaptırması hedefinin oldukça gerisindeyiz. Bölgeler ve iller arasında ciddi eştisizik devam ediyor. Mülteciler ve ötekileştirilen topluluklarda ne kadar aşı yapıldığı verisine ulaşamıyoruz. Dahası Delta varyantı nedeniyle bu oranın en az %85 olması gerektiği iddia ediliyor. Türkiye özgünlüğünde istatistik krtik bir konuda 2 doz Sinovac yapılanların ‘ikinci doz aşı oranı’ hesaplanmasına dahil edilmesi. Salgın kontrolü için iki doz Sinovac’ın yeterli olmadığı kabul ediliyor, bu nedenle bu kişilerin 3.doz aşı olunca (Sinovac ya da Biontech) hesaplamaya dahil edilmesi daha gerçekçi değerlendirmeyi sağlayacaktır. Özellikle yaşlı nüfusun 3. doz aşılanması konusunda ciddi sorunlar olduğunu sahadan elde ettiğimiz verilerle söyleyebiliriz.

***

Yoğun bakımdakilerin yüzde 50’si aşısız, yüzde 39’u iki doz aşısını olup hatırlatma dozunu yaptırmayan ileri yaş grubu, yüzde 10’u ise tek doz aşılı kişiler… Aşısını tamamlamış nüfus: Yüzde 55. Üçüncü dozunu yaptırmayan: 6 milyon. Hiç aşı olmamış nüfus: 7.5 milyon yetişkin nüfus var, bu sayıya 12-17 yaş grubunda aşılanmayanlarda eklenmeli. Günlük aşı yaptırma seyri: 200 bin.

***

Aşı olmak için Turkovac’ı bekleyen imam Covid-19’dan hayatını kaybetti

***

Erciyes Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen yerli aşı “TURKOVAC“ın gönüllülerle yürütülen Faz 3 aşamasına ilişkin ara sonuçların kısa süre içinde açıklanması planlanıyor. Ara sonuçların açıklanmasının hemen ardından TURKOVAC için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna (TİTCK) acil kullanım onayı başvurusunda bulunulacak. Öte yandan yine gönüllülerin katılımıyla TURKOVAC ve CoronoVac aşılarının 3. doz (rapel) etkinliklerinin kıyaslandığı klinik çalışmanın sonuçlarının da Faz 3 ile eş zamanlı bir dönemde açıklanması öngörülüyor.

***

Brooklyn Nets’in takım genel menajeri Sean Marks yaptığı açıklamada, 29 yaşındaki Kyrie Irving’in tercihine saygı duyduklarını ancak aşı olana kadar takımla birlikte çalışmalara katılamayacağını ve maçlara çıkamayacağını kaydetti. Marks ayrıca iç saha maçları için Irving’e ödeme yapılmayacağını aktardı.

***

İtalya’da geçen hafta sonu aşı ve Covid sertifikası karşıtı gösteride şiddet eylemlerine önayak olduğu gerekçesiyle neofaşist Forza Nuova partisinin internet sitesi erişime kapatıldı. Sol partiler, faşizmi referans alan Forza Nuova ve benzeri yapılanmaların feshedilmesi talebiyle parlamentoya bir önerge sundu.

***

ABD’li ilaç firması Moderna’nın Covid-19 aşısının kullanımını askıya alan ülkelere İzlanda’da eklendi. Ülkede artan kalp iltihabı risklerine ilişkin endişeler öne sürülerek Moderna aşısının kullanımının durdurulması kararı verildi. Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Bölgede Pfizer aşısının tedariği yeterli olduğundan baş epidemiyolog İzlanda’da Moderna aşısını kullanmamaya karar verdi” ifadelerine yer verildi. İzlanda’dan önce, İsveç ve Finlandiya da 30 yaş altı kişiler için Moderna aşısının kullanımını askıya almıştı. Öte yandan, Danimarka ve Norveç, 18 yaşın altındaki herkes için Moderna aşısının kullanımını tamamen yasakladı.

***

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Stratejik Uzmanlar Danışmanlar Grubu, “Sinovac ve Sinopharm inaktif aşılar, 60 yaş üstüne üçüncü doz aşı uygulanmalı” açıklaması yaptı. Uzmanlar, başka bir aşının da kullanılabileceğini vurguladı.

***

Covid-19 vakaları düşüş eğilimine girse de halen yüksek hızda devam ediyor. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 240 milyona yaklaşırken , Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 4 milyon 880 bini geçti. Aktif hasta sayısı 18 milyonun altına düştü, 17 milyon 767 bin civarında aktif hastaya sahibiz. Düşme eğilimi de olsa hala yüksek aktif hasta sayısı bulaş tehdidinin ciddi olduğunu gösteriyor.

Küresel düzeyde son 24 saatte 389 bin 864 kişiye Covid-19 tanısı konurken 6 bin 745 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: ABD (84.2 bin), İngiltere (38.5 bin), Türkiye (33.9 bin), Rusya (28.2 bin), Romanya (16.7 bin), Hindistan (16 bin), İran (13.4 bin) ve Ukrayna (12 bin).

***

Covid-19 Delta varyantının etkisindeki Avustralya’da alınan sıkı tedbirlere rağmen son 24 saatte 2066 kişi virüse yakalandı, 17 kişi hayatını kaybetti. Delta varyantının etkisindeki, Victoria, Yeni Güney Galler (NSW) ve Avustralya Başkent Bölgesi’nde (ACT) Covid-19’a yakalananların sayısındaki artış ve can kayıpları devam ediyor. Avustralya’da son 24 saatteki en fazla vaka sayısı ve can kaybı, 13 kişinin Covid-19’dan ölmesinin yanı sıra 1571 kişinin virüse yakalanmasıyla, yaklaşık 3,5 aydır uygulanan tam kapanmaya rağmen Victoria eyaletinde kaydedildi. Öte yandan Covid-19 yasaklarının hafta başında kısmen hafifletildiği NSW’de 444 kişiye daha Covid-19 teşhisi konulurken, 4 kişinin de hayatını kaydettiği açıklandı.

***

Uzmanlar kış aylarında koronavirüsle mücadele ederken, diğer yandan grip salgınıyla ilgili uyarıların dikkate alınması gerektiğini de belirtiyorlar. Geçen yıl neredeyse herkesin hayatından çıkan gribin toplumsal hareketliliğin artması ve okulların açılmasıyla birlikte geri döneceği ve ölümcül olabileceği uyarıları yapılıyor. İngiltere’de bu konuda yapılan araştırma, grip vakalarının artacağı ve sadece bu ülkede 60 bin ölümün beklendiği yönünde. Ortalama grip ölüm sayısı geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de 15 bin, dünyada ise 500 bin civarındaydı. 65 yaş üstü kronik hastalığı olan kişilerin grip aşısı olması, maske ve mesafenin korunması gerektiği dile getiriliyor.

***

Parlamenterler tarafından hazırlanan bir rapora göre, İngiltere’nin pandeminin başlarında Covid yayılmasını durdurmak için daha fazlasını yapmaması, şimdiye kadarki en kötü halk sağlığı başarısızlıklarından biriydi. 

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 08.00) alıyoruz.

 

 

 

İlginizi çekebilir