Pandemi Gündemi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Acil Durum Direktörü Catherine Smallwood, dün (10 Ocak) düzenlediği basın toplantısında, COVID-19’un Omicron varyantının alt varyantı olan XBB.1.5 hakkında bilgi verdi. XBB.1.5 alt varyantın Avrupa’da da küçük ama gittikçe artan sayıda görüldüğünü kaydeden Smallwood, yolcuların uzun uçak yolculukları gibi riskin daha yüksek olduğu durumlarda maske takmalarını önerdi. Smallwood, özellikle COVID-19’un yeniden hızla arttığı bölgelerden gelen yolculara maske takılmasının tavsiye edilmesi gerektiğini söyledi.

Omicron’un alt varyantı olan XBB.1.5, 7 Ocak itibariyle ABD’deki COVID-19 hastalarının yüzde 27,6’sında görüldü. XBB.1.5, Omicron’un bugüne kadar görülen en hızlı yayılan ve şu an dünya genelinde en yaygın olan alt varyantı olma özelliği taşıyor. “Ülkeler yolculuk öncesi COVID-19 testi gibi kanıtlar istemeli, yolculuk önlemleri ayrım olmaksızın herkes için uygulanmalı” diyen Smallwood da bunun “ABD’den gelen yolculardan acilen test istenmeye başlanması gerektiği anlamına gelmediğini” söyledi. İlk olarak Ekim 2022’de tespit edilen ve iki farklı Omicron alt varyantının birleşiminden oluştuğu anlaşılan XBB’nin yeni bir türü olan XBB.1.5, ABD ve Çin başta olmak üzere dünya genelinde yeniden COVID-19 vakalarında artış görülmesi endişesini de beraberine getiriyor.

Pandeminin Seyri

Pandemi 6. Dalgası pikini yaptı ve inişe geçti. Bu son dalgada Haziran 2022 itibari ile birçok yerde BA.4 ve BA.5 tarafından varyantı baskın hale geldi. Küresel düzeyde vaka sayısı ve ölümlerde azalma olsa da Küresel azalış eğilimi sürse de Asya kıtasında vaka ve ölüm sayısında artış eğilimi devam ediyor. Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 670 milyona, toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 720 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı 22 milyon civarında.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 315 bin civarında, Covid-19’a bağlı ise 1,545 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (76 bin), Güney Kore (60 bin), Brezilya (45 bin), ABD (35 bin), Tayvan (25 bin), Almanya (22 bin) ve Fransa (12 bin).

 

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…