PANDEMİ BİTMEDİ (1 Ağustos 2021)

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 vakalarının son dört haftada örgütün dünya genelindeki altı bölgesinin beşinde yüzde 80 arttığını duyurdu. Bu artışın virüsün Delta varyantından kaynaklandığını belirten Ghebreyesus, varyantın 132 ülkede tespit edildiğini bildirdi. Şimdiye kadar virüsün dört varyantının tespit edildiğini aktaran Ghebreyesus, salgın yayıldığı sürece daha fazla varyantın ortaya çıkacağı uyarısını yaptı.

***

Türkiye’de salgın kontrolden çıktı. Yeni vaka bildirimi yüksek hızda devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 22 bin 332 kişi oldu. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 79 kişi oldu. Toplam vaka sayısı 5 milyon 705 bine dayanırken, toplam can kaybı ise 51 bin 223 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 259 binin üzerinde… Aktif hasta sayısı yükselmeye devam ederek 200 binin üzerine çıktı, 204 bin 207 aktif hastaya sahibiz. Ağır hasta sayısı paylaşılmıyor. Aktif hasta sayısındaki ciddi artış bulaş tehdidinin daha da büyüyeceğini gösteriyor.

***

Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan, yoğun bakımda tedavi gören Covid-19 hastalarının yüzde 80’inin aşısız olduğunu söyledi. Sema Turan, “Önümüzdeki 2-3 hafta içinde sayıların giderek artacağı görülmekte. Bununla beraber yoğun bakım ihtiyacı da artacak. Hastanemizde de birkaç gün içinde yoğun bakım ihtiyacı artmaya başladı. Bu grup çoğunlukla aşısız gruptan oluşuyor. Yüzde 80’in üzerinde aşısız bireyin yoğun bakım ihtiyacı var. Ciddi akciğer tutulumu ile geliyorlar. 2 doz Sinovac olup, üzerinden süre geçmiş ve hatırlatma dozunu olmamış bireyler de var. Daha az oranda da BioNTech ile aşılanmış ve altta yatan hastalığı olduğu için bir şekilde aşıya cevabı yetersiz olan grupta da yoğun bakım ihtiyacı görülmekte” dedi.

***

Koca, 30 Temmuz’da toplamda 1 milyon 410 bin 562 doz aşı uygulandığını söyleyerek şöyle devam etti:. “İlk doz aşısını yaptıranların sayısı 331.616. İkinci doz aşısını yaptıranların sayısı 890.173. Üçüncü doz aşısını yaptıranların sayısı 188.773. İlk doz aşısını henüz yaptırmayanların sayısı 21.253.444’e indi.”

TURCOVID19 sitesine göre Türkiye’nin aşı ile ilgili istatistikler şu şekilde.

Bugün saat 09.00 itibarıyla 41 milyon 6 bin 781 kişiye ilk doz (nüfusun %49’u); 27 milyon 339 bin 74 kişiye ikinci doz (nüfusun %32.7’si) ve 4 milyon 895 bin 876 kişiye üçüncü doz aşı yapılmış durumda. Toplum bağışıklığı için iki doz aşı yapılanların %70’e ulaşması hedefinin hala oldukça gerisindeyiz. İller ve bölgeler arasında eşitsizlikler ve ayrımcılıklar devam ediyor. Delta varyantı nedeniyle toplumsal bağışıklık hedefinin %85 ve üzerine yükseldiği kabul ediliyor. Bu oranın yakalanması için ciddi bir aşı kampanyasına ihtiyacımız var.

***

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşısının sevkiyatında birkaç gün azalma olacağını, durumun üretim aksaklığından kaynaklandığını açıkladı.  Koca, BioNTech aşısını tercih edeceklerin sevkiyattaki azalma nedeniyle randevusuz sağlık kuruluşlarına gitmemesi gerektiğini belirtti.

***

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından aşı konusunda toplumsal duyarlılık oluşturulması ve iş yerlerinde aşısız eleman çalıştırılmaması için tüm teşkilata yeni bir genelge gönderildi.TESK, aşı için yeni bir genelge hazırlayarak 82 birlik, 13 mesleki federasyon ve 3 bin 200 odaya iş yerlerinde aşısız eleman çalıştırılmaması ve aşıya azami ölçüde duyarlı olunması konusunda uyarılarda bulundu.

***

Dünya genelinde Covid-19 karşı uygulanan aşı, 4 milyar 104 milyon dozu geçti.

***

İsrail’de Başbakan Naftali Bennett ile İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un, Ramat Gan kentindeki Sheba Tıp Merkezi’nde üçüncü doz Covid-19 aşı kampanyasını başlattığı belirtildi. Kampanyanın 60 yaş üstü ve 5 ay önce Covid-19 aşısının iki dozunu olan kişileri kapsadığı aktarıldı.

***

Aşıya erişimde ciddi sorun varken, Filistinliler aşılanmaz iken İsrail yönetiminin son kullanma tarihi dolacak 80 bin doz Covid-19 aşısını imha edeceği bildirildi.

***

Avrupa’da, kişisel verilerin gizliliği kapsamında bireylerin sağlık durumuna ilişkin bilgilerin açıklanmasının yasak olmasına rağmen, Belçikalı işverenler, çalışanlarının aşı olup olmadığını bilmek istiyor. Flaman İşveren Örgütü’ne (VOKA) göre, böyle bir uygulama hem şirketin hem de tüm çalışanların çıkarına olacak. Örgüt, bu bilgilerin mahremiyet çerçevesinde, diğer çalışanların haberi olmadan işverenle paylaşılmasını öneriyor.

***

Fransa’da yaklaşık 200 bin kişi, hükümetin Covid salgınını önlemek için getirdiği aşı kartı uygulamasını protesto etti. Protestocular, bireysel özgürlükleri ihlal ettiği gerekçesiyle aşı kartı uygulamasına karşı çıkıyor. Marsilya, Lyon, Montpelier, Nantes ve Toulouse dahil birçok kentte toplanan protestocular, “Özgürlük!” ve “Sağlık pasosuna hayır!” sloganları attı.Müze, sinema, havuz gibi yerlere girmek için iki doz Covid aşısı olduğunu belgeleme veya negatif test sonucu uygulaması yürürlüğe girmişti. Parlamentoda bu hafta oylanan yeni yasa ile sağlık çalışanları için Covid aşısı zorunluluğu getirildi. Aşı kartı uygulaması ise restoran, bar, tren ve hastaneleri de kapsayacak şekilde genişletildi.

***

Covid-19 vakalarının küresel yükseliş eğilimi sürüyor. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst ediyor. Toplam vaka sayısı 198 milyonun üzerine çıktı. Haftaya 200 milyonlu vaka sayıları ile konuşmaya başlayacağız. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 milyon 232 binin üzerine çıktı. Aktif hasta sayısı yükselmeye devam ederek, 15 milyonu geçti.

Küresel düzeyde son 24 saatte 534 bin civarında kişiye Covid-19 tanısı konurken 8 bin 889 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Pandemi yeniden tüm küreye yayıldı. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: ABD (51.9 bin), Hindistan (41.8 bin), Brezilya (37.6 bin), Endonezya (37.3 bin),  İngiltere (26.1 bin), Rusya (23.8 bin), Fransa (23.5 bin), Türkiye (22.3 bin), İran (19.8 bin), Meksika (19.3 bin), Tayland (18.9 bin), Malezya (17.8 bin), Güney Afrika (12.4 bin), Japonya (10.7 bin), Arjantin (10.4 bin) ve Irak (10.2 bin).Hafta sonları ve haftanın ilk günü tanı ve bildirim açısından ciddi sorunlar yaşanıyor, bu nedenle vaka sayısı gerçeği yansıtmıyor, bunu bir kez daha hatırlatalım.

***

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC), hazirandaki, aşılı olan kişilerin hem açık hem de kapalı alanlarda maske takmasına gerekli olmadığına yönelik açıklaması, tepkilere yol açmıştı. Erken geldiği düşünülen bu kararın ardından CDC şimdi geri adım atarak önerisini, maske takılması yönünde değiştirdi. Bu hamlede Delta varyantı nedeniyle çok hızlı yükselen vakalar, aşıların yeteri kadar talep görmüyor oluşu ve aşılılarda görülen enfeksiyonların etkili olduğu görülüyor. Washington Post’ta bu hafta yayınlanan CDC’nin iç yazışmaları, durumun düşünülenden daha vahim olduğunu gösteriyor. Belgelerde yer alan şu ifade ise oldukça çarpıcı: ‘The war has changed’ – Savaş değişti

***

Japonya hükümeti, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 4 bölgede daha olağanüstü hal ilan etme kararı aldı. Ülkedeki birçok kişi, rekor seviyeye ulaşan günlük vaka sayılarının Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları sürerken ülkenin sağlık sistemini çökertebileceğinden endişe duyuyor.

***

İsrail’da yüzlerce kişi Tel Aviv kentinde, artan vakalara karşı alınan yeni kısıtlamalara karşı sokağa çıktı. İsrail Sağlık Bakanlığı dün, mart ayından bu yana en yüksek Koronavirüs vakasını duyurarak 2 bin 435 vaka kaydetti. Hastaneye başvuranların sayısı ise nisandan bu yana en yüksek çıkarak 326 oldu. İsrail’de yaşlı vatandaşlar için üçüncü Koronavirüs aşısı uygulaması başlarken kapalı alanlarda maske zorunluluğu geri geldi. Fransa, Yunanistan, İtalya gibi spor salonu, restoran, otel gibi kapalı alanlara girişte aşı kontrolü için “Yeşil Geçiş” uygulaması devreye sokuldu. Cumartesi günü sokağa çıkan protestocular Koronavirüs aşılarına ve kısıtlamalara tepki gösterdi. Bir protestocu, Koronavirüs aşısını Nazilere benzeten bir pankart taşıdı.

 

 

İlginizi çekebilir