Pandemi Gündemi

Aşı Advers Olay Raporlama Sisteminden (VAERS) alınan yeni gözetim verileri, Janssen COVID-19 aşısının (Ad26.COV2.S) uygulanmasından sonra Guillain-Barré sendromu (GBS) riskinin arttığına dair önceki bulguları desteklemektedir.

14 ay boyunca, Janssen’in replikasyona yetkin olmayan adenoviral vektör aşısının uygulanmasından sonraki 21 ve 42 gün içinde GBS raporlama oranları, Pfizer-BioNTech (BNT162b2) veya Moderna (mRNA-1273) mRNA COVID aşılarının uygulanmasından sonra yaklaşık 9 ila 12 kat daha yüksekti.

Ayrıca, Janssen aşısından sonra gözlenen GBS vakaları, aşılamadan sonraki 21 ve 42 gün içindeki arka plan oranlarına göre beklenenden 2 ila 3 kat daha fazla olmuştur.

Buna karşılık ve önceki verileri teyit eder şekilde, Pfizer veya Moderna aşılarıyla GBS riski artmamıştır ve her iki mRNA COVID-19 aşısından sonra gözlenen ve beklenen GBS vaka sayıları arasında önemli bir fark yoktur.

Pandeminin Seyri

Pandemi Omicron alt varyantı XBB.1.5’nin baskın hale gelmesi ile yeniden gündemde. Küresel düzeyde vaka sayısı azalışa geçti. Ölüm sayısında da Asya kıtası dışında benzer eğilim var. 

Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 676 milyona, toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 767 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı 21 milyonun altında.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 152 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ise 1,101 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (40 bin), Tayvan (25 bin),   Yunanistan (15 bin), ABD (15 bin) ve Güney Kore (13 bin).

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz. 
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…