Pandemi Gündemi

Grip, Covid-19 ve tetanos gebeliğin etkisiyle ağır seyrediyor ve ölümlere yol açabiliyor. Oysa bu hastalıklardan ölümleri önleme gücü yüksek aşılar var ve güvenilirler. Bağışıklama İçin Güçbirliği Platformu, anne adaylarına grip, Covid-19 ve tetanos aşılarını yaptırma çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler’in önlenebilir anne ölümlerini 2030’da ‘sıfır’ düzeyine indirme hedefi var. Bu dünya geneli için en azından şimdilik iyimser bir hedef olsa da buna yaklaşan ülkeler var. Avrupa’da örneğin İtalya’da, 2017 verisine göre yüz bin canlı doğumda iki anne kaybı olmuş. Türkiye’de 2020 verisine göre, her yüz bin doğumda 13.1 anne kaybı var. Platform sözcüsü Prof.Dr.Muzaffer Eskiocak bölgeler arasında ciddi eşitsizlikler olduğunu belirterek, “Doğu Marmara bölgesinde yüz binde 7 olan anne ölüm oranı Ortadoğu Anadolu’da yüz binde 21.5’e çıkıyor. Diğer bir ifadeyle bölgeler arasında 3 kattan fazla fark görülüyor. Sağlık Bakanlığının bildirimine göre; Covid-19 kaynaklı anne ölümleri eklendiğinde anne ölüm oranı yüz bin canlı doğumda 19.9’a çıkıyor” dedi.

Covid-19 enfeksiyonu, bilhassa Delta varyantı dünyada ve Türkiye’de çok sayıda gebenin ölümüne yol açtı. Delta Türkiye’ye geldiğinde artık covid aşılarımız vardı. Ancak gerek aşı karşıtlığı ve kararsızlığı gerekse başka faktörler pek çok gebenin aşılanmaktan kaçınmasına yol açtı. 2020’de gerçekleşen her üç anne ölümünden birinin nedeni Covid-19 enfeksiyonuydu. Eskiocak, “Başka bir ifadeyle 2020’de Covid-19 nedeniyle anne ölümleri yüzde 51,9 oranında arttı. Covid-19’a karşı toplumu aşılamanın en düşük olduğu iki bölge, aynı zamanda anne ölümlerinin en yüksek olduğu bölgeler. Gebelerde Covid-19’a karşı aşılanma oranı hakkında ne yazık ki bilgimiz yok” dedi. 2020’de 2015-2019 periyoduna göre -Covid-19 ölümleri eklenmemiş haliyle- anne ölüm oranları dört bölgede (Batı Anadolu, Orta Anadolu, Ortadoğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu) arttığı görülüyor.

Covid-19 aşısının gebelerde güvenli olduğu kanıtlandı. Dünya’da gebelere Covid-19 aşılaması 185 ülkede öneriliyor ve erişimi sağlanıyor. Örneğin Birleşik Krallık Kraliyet Obstetrik ve Jinekologlar Koleji ve Kraliyet Ebeler Koleji gebelerin Covid-19’a karşı aşılanmasını kuvvetle öneriyor. Varyantlar değişse de gebelerde Covid-19 hastalığının şiddetinde artış bildiriliyor. Covid-19’a yakalanan gebelerde, gebe olmayan kadınlara kıyasla, yoğun bakım ve entübasyon gereksinimi üç kat, ölüm riski ise yüzde 25 artıyor.

Pandeminin Seyri

Pandemi Omicron alt varyantı XBB.1.5’nin baskın hale gelmesi ile yeniden gündemde. Küresel düzeyde vaka sayısı azalışa geçti. Ölüm sayısında da Asya kıtası dışında benzer eğilim var. 

Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 675 milyon 750 binin üzerine çıkarken toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 767 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı 21 milyonun altında.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 180 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ise 1,289 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (45 bin), Tayvan (27 bin),   Brezilya (20 bin), Güney Kore (17 bin), ABD (14 bin) ve Almanya 13 bin).

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz. 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…