PANDEMİ BİTMEDİ (03 Ağustos 2021)

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19’un daha ölümcül varyantları ortaya çıkmadan kontrol altına alınabilmesi için ülkelere çağrıda bulundu. Cuma günü basın toplantısında konuşan DSÖ Acil Durum Direktörü Michael Ryan, Covid-19 Delta varyantının bir uyarı olduğunu söyleyerek “Bu, virüsün gelişim gösterdiğine dair bir uyarı ancak aynı zamanda daha tehlikeli varyantlar ortaya çıkmadan harekete geçmemiz gerektiğine yönelik bir çağrı” ifadelerini kullandı. Tedros Adhanom Ghebreyesus, son 4 haftada 6 DSÖ bölgesinin 5’inde enfeksiyon oranının ortalama yüzde 80 arttığının altını çizdi.

***

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine dayanarak Kaiser Family Foundation tarafından yapılan araştırmaya göre, Covid-19 vakalarının yüzde 90’dan fazlası ve hastaneye başvuru ve ölümlerin ise yüzde 95’i aşı yaptırmayan kişilerde görüldü. Covid-19 aşısı yaptıranların sadece yüzde 0,004’ünden azı virüs nedeniyle hastaneye başvururken yüzde 0,001’den az kişi de virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

***

Tek adam rejimi, aşılamaya rağmen Koronavirüs vaka sayısında artışın devam etmesi üzerine sonbaharda izlenecek yol haritasını oluşturmak için hazırlıklara başladığı bildiriliyor. Kamuda aşı olmayanlara ABD’deki gibi her hafta PCR testi ve maske zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. Ayrıca, aşıya direnci kırmak için pozitif ayrımcılık masada.

***

Türkiye’de salgın kontrolden çıktı. Yeni vaka bildirimi yüksek hızda devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 22 bin 899 kişi oldu. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı yine çok yüksek, 91 can kaybı. Günlük can kaybı ile vaka sayısı arasındaki tutarsızlık kafaları karıştırıyor. Temaslı tespitindeki ciddi sorunlar vaka sayısına yansıyor deniyor. Toplam vaka sayısı 5 milyon 771 bine dayanırken, toplam can kaybı ise 51 bin 519 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 270 binin üzerinde… Aktif hasta sayısı yükselmeye devam ederek 253 bin 468 kişi oldu. Ağır hasta sayısı paylaşılmıyor. Aktif hasta sayısındaki ciddi artış bulaş tehdidinin daha da büyüyeceğini gösteriyor.

***

TURCOVID19 sitesine göre Türkiye’nin aşı ile ilgili istatistikler şu şekilde.

Son 24 saatte 106 bin 44 kişiye birinci doz, 203 bin 902 kişiye ikinci doz ve 121 bin 866 kişiye üçüncü doz aşı yapıldı. Toplamda 431 bin 812 doz aşı yapılmış oldu, bu hala kapasiteye göre düşük. Koca’nın aşı tedariği ile ilgili sorunu paylaşmasının ardından randevu alan kişiler dahi aşı yaptıramadığı haberlerini sağlık emekçilerinin paylaşımlarından görmeye devam ettik.Vatandaş ile sağlık emekçilerinin aşı nedeniyle karşı karşıya gelmesi gerçekten üzücü. Tedarik sorunu sürecek gibi. Aşı ile ilgili motivasyonun yakalandığı bugünlerde tedarik sorunun aşılması kritik önemde.

Bugün saat 05.00 itibarıyla 41 milyon 64 bin 664 kişiye ilk doz (nüfusun %49.1’i); 27 milyon 476 bin 890 kişiye ikinci doz (nüfusun %32.9’u) ve 4 milyon 960 bin 732 kişiye üçüncü doz aşı yapılmış durumda. Toplum bağışıklığı için iki doz aşı yapılanların %70’e ulaşması hedefinin hala oldukça gerisindeyiz. İller ve bölgeler arasında eşitsizlikler ve ayrımcılıklar devam ediyor. Delta varyantı nedeniyle toplumsal bağışıklık hedefinin %85 ve üzerine yükseldiği kabul ediliyor. Bu oranın yakalanması için ciddi bir aşı kampanyasına ihtiyacımız var.

***

TTB: “Aşı tedarikindeki yetersizlikten dolayı randevusu olan insanların aşılanmasında sıkıntı yaşanıyor. Sağlık çalışanları ise bir kez daha sorunlar ile yalnız bırakılıyor. Yaşananların sorumlusu, başından beri bir aşı programı ve planlaması yapmayan Sağlık Bakanlığı’dır.”

***

ABD’de Beyaz Saray, gençler arasında aşılama oranlarını artırmak için harekete geçti. The New York Times gazetesi, Beyaz Saray’ın aşı konusunda yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için ‘influencer ordusu’ kurduğunu yazdı. Beyaz Saray yetkililerinin, 50’den fazla Twitch yayıncısının yanı sıra YouTube ve TikTok fenomenleriyle iletişime geçtiği kaydedildi.

***

İstanbul Fırıncılar Odası’nın altı ilçesinin temsilcisi aşı olmayana ekmek satılmaması yönünde karar aldı. Karar, Bakırköy, Güngören, Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa ve Esenler’i kapsıyor. İstanbul Fırıncılar Odası Esenler Temsilcisi Mustafa Çiçek, “Vaka sayıları artmaya başlayınca karar almak zorunda kaldık. Gidişatı iyi görmüyoruz. Bizler de fırıncılar olarak üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. O yüzden fırına gelen vatandaşların aşılarının olup olmadığını kontrol edeceğiz. Aşısı olmayana ekmek satışı yapmayacağız. Şu anda 6 ilçede bu kararı aldık. Bu ilçeler ise Bakırköy, Güngören, Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa ve Esenler. Ancak bu kararın en kısa zamanda 39 ilçeye yayılacağını düşünüyorum. Hatta bu kararın tüm Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz. Çünkü Türkiye’nin bir kapanmaya daha gücü yok” dedi.

***

Dünya Sağlık Örgütü, 2022 ortasına kadar aşı hedeflerini de belirledi. Buna göre her ülkenin 2021 Eylül ayına kadar nüfusun en az yüzde 10’unu; yıl sonuna kadar en az yüzde 40’ını; 2022 ortasına kadarsa yüzde 70’ini aşılamasını istiyor.

***

Britanya’da geçen aylarda uygulanan Koronavirüs aşılarında etkinlik oranının düşmeye başlaması riskine karşı gelecek aydan itibaren üçüncü doz programının başlayacağı belirtildi. Britanya’da üçüncü doz aşı programı kapsamında 2000 eczane görevlendirilecek ve 32 milyon kişi için aşı erişilebilir olacak.

***

Covid-19 vakalarının küresel yükseliş eğilimi sürüyor. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst ediyor. Toplam vaka sayısı 200 milyona dayandı. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 4 milyon 248 bini aştı. Aktif hasta sayısı yükselmeye devam ederek, 15 milyon 282 bin civarında…

Küresel düzeyde son 24 saatte 474 bin 489 kişiye Covid-19 tanısı konurken 7 bin 649 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Pandemi yeniden tüm küreye yayıldı. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: ABD (56.4 bin), İran (37.2 bin), Hindistan (30 bin), Rusya (23.5 bin),  Türkiye (22.9 bin), Endonezya (22.4 bin), İngiltere (22 bin), İspanya (18.6 bin), Tayland (18 bin), Bangladeş (16 bin), Malezya (15.8 bin), Brezilya (15.1 bin), Irak (12.7 bin), Arjantin (11.2 bin) ve Japonya (10.2 bin).

***

Covid-19 salgının Delta varyantının Pekin’de yayılımını durdurmak amacıyla şehre giden bazı uçuşlar ile tren ve otobüs seferleri durduruldu. Çin’in Doğu Jiangsu eyaletindeki Nanjing şehrinde daha bulaşıcı olan Covid-19 Delta varyantının ilk kez bildirilmesinin ardından 27 şehirde 350’den fazla kişiye virüs bulaştı.

***

İşte ülkeler ve aşıya teşvik için tercih ettikleri stratejiler:

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, televizyonda yaptığı canlı yayın sırasında “Eğer aşı olmak istemiyorlarsa evlerinden çıkmalarına izin verilmemeli. Böyle bir yasa yok diyebilirler ancak kaç kişinin öleceğini görmek için yasa mı beklemeliyim” dedi.

Danimarka çok sayıda mekana girilirken Covid aşı sertifikası gösterilmesinin önünü açarken İtalya ve Fransa da bu adımları takip etti. Restoranlarda kapalı alanda yeme yemek, spor etkinliklerine katılmak, müze, sinema, tiyatro ve konserlere gitmek için insanlardan aşı olduklarını gösteren bir sertifika taşımaları istendi.

Almanya ve İngiltere henüz aşı yapılmasını zorunlu hâle getirecek herhangi bir adım atmadı.

ABD’de ise Başkan Joe Biden Google, Facebook, MGM Casinos gibi dev şirketler ile California ve New York eyaletlerinin belediye başkanlarıyla aşı sertifikası konusunu görüştü. Biden federal çalışanlar için aşı kanıtı ya da düzenli test sunmaları gerekliliğini açıklarken “Şu an çok sayıda insan ölüyor ya da sevdiklerini kaybediyor. Özgürlük, sorumluluğu da beraberinde getirir. Lütfen sorumlu davranın. Kendiniz, sevdikleriniz ve ülkeniz için aşı olun” dedi.

Avrustralya Başbakanı Scott Morrison da aşı yaptıran vatandaşlar için çeşitli kısıtlamaların hafifleyeceğini duyurdu.

***

İngiltere’de Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) tarafından gerçekleştirilen araştırmada, Covid-19’un Alfa, Beta, Delta ve Gama gibi daha bulaşıcı ve ölümcül varyantların birkaçının birleşmesiyle bir ‘süper varyant’ ortaya çıkarabileceği, bu durumun gerçekleşmesi halinde de her üç kişiden birinin ölebileceği aktarıldı.

***

Alman hükümeti, ülkede Coronavirus vaka sayılarının artışa geçmesi üzerine 1 Ağustos Pazar gününden itibaren ülkeye giriş yapacaklar için önlemleri artırdı. Buna göre, ülkeye hava, kara ve demir yoluyla giriş yapacak aşı olmamış kişilerin korona testinin sonucunu göstermesi ya da aşılarının tamamlandığını veya Covid-19 geçirerek iyileştiğini belgelemesi gerekiyor.

***

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) ücretsiz olarak yapılan PCR testlerinin Covid-19 aşısı yaptırmayan kişiler için ücretli hale getirilmesi planlanıyor.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 08.00) alıyoruz.

 

 

 

 

 

 

İlginizi çekebilir