Pandemi Gündemi

Avusturya Sağlık Bakanı Johannes Rauch, korona virüsü (Covid-19) salgını kapsamında alınan çeşitli tedbir ve yürürlükteki uygulamaların, kademeli olarak 30 Haziran’a kadar tamamen kaldırılacağını ve salgın öncesine dönüleceğini söyledi. Rauch, 30 Haziran’da Covid-19’un “bildirilmesi gereken hastalık” statüsünden çıkartılacağını, böylelikle hastalığa yakalanan kişilerin, karantina ve benzeri sınırlamalara da tabi tutulmayacağını aktardı.

Bu tarihten itibaren salgınla ilişkili oluşturulan özel birim ve yapıların feshedileceğini dile getiren Rauch, federal düzeyde alınan bu karara eyaletlerin de tabi olacağını, eyaletlerin farklı farklı uygulamalarda bulunamayacağını sözlerine ekledi. Halihazırda Viyana eyaleti dışında ülke genelinde sağlık kurumlarında maske zorunluluğu devam ediyor. Başkentte ise maske zorunluluğu toplu taşıma ve sağlık kurumlarında uygulanırken, hastanelere girişlerde negatif test sonucu ibraz edilmesi gerekiyor.

Pandeminin Seyri

Pandemi Omicron alt varyantı XBB.1.5’nin baskın hale gelmesi ile yeniden gündemde. Küresel düzeyde vaka sayısı azalışa geçti. Ölüm sayısında da Afrika kıtası dışında benzer eğilim var.

Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 675 milyon 466 bine, toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 75 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı 21 milyonun altına indi.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 193 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ise 1,248 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (56 bin), Tayvan (32 bin), ABD (24 bin), Güney Kore (20 bin), Almanya (17 bin) ve Brezilya (13 bin).

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…