Pandemi Gündemi

ABD’de Joe Biden yönetimi, korona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle 2020’de ilan edilen “ulusal acil durum” halinin 11 Mayıs’ta sona erdirileceğini duyurdu. Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Dairesi, Covid-19 nedeniyle “ulusal acil durum” ve “kamu sağlığı acil durumu” deklarasyonlarının süreleriyle ilgili ABD Kongresi’ne bilgilendirme notu gönderdi. Eski Başkan Donald Trump döneminde ilan edilen ulusal acil durumun 1 Mart’ta, kamu sağlığı acil durumunun 11 Nisan’da bitmesi bekleniyordu. Bilgilendirme notunda, söz konusu acil durum hallerinin 11 Mayıs’ta sona erdirileceği belirtildi. Bilgilendirme notunda, acil durum hallerinin sağlık sistemlerinde karmaşa ve belirsizliklerin önüne geçmek için uzatıldığı ancak bu durumun kişilere maske takma ya da aşı zorunluluğu ile ilgili herhangi bir kısıtlama getirmediği ifade edildi. Notta, Cumhuriyetçilerin bu hafta sunmayı planladığı acil durum hallerinin derhal sona erdirilmesini öngören yasa tasarısının Kongreden geçmesi halinde Biden’ın bunu veto edeceği aktarıldı. Acil durum hallerinin sona ermesi, Covid-19 aşıları ve tedavi süreçleriyle ilgili idari kararların federal hükümetin birinci el idaresinden çıkacağı anlamına geliyor.

ABD Temsilciler Meclisi’nde, Covid-19 salgını üzerine ilan edilen ‘ulusal acil durumun’ derhal sona ermesini öngören ‘Salgın Bitti’ başlıklı yasa tasarısı kabul edildi.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde milletvekilleri, Covid-19 salgını nedeniyle Donald Trump’ın başkan olduğu 2020 yılında ilan edilen ‘halk sağlığı acil durumu’halinin derhal sona erdirilmesini öngören yasa tasarısını oyladı.

‘Salgın Bitti’ başlığını taşıyan yasa tasarısı, 210 ‘hayır’ oyuna karşın 220 ‘evet’ oyu ile kabul edildi. Salgınla birlikte gelen aşı ve maske zorunluluğu gibi kamu sağlığına ilişkin bir dizi düzenlemeye karşı çıkan Cumhuriyetçiler, ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen yıl “Covid-19 salgını bitti”açıklamasına atıfla, söz konusu yasa tasarısını gündeme getirmişti.

Pandeminin Seyri

Pandemi Omicron alt varyantı XBB.1.5’nin baskın hale gelmesi ile yeniden gündemde. Küresel düzeyde vaka sayısı azalışa geçti. Ölüm sayısında da Afrika kıtası dışında benzer eğilim var.

Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 675 milyon 200 bine yaklaşırken  toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 762 binin üzerine çıktı. Aktif hasta sayısı 21 milyonun altına indi.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı 185 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ise 1,078 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (57 bin), Tayvan (32 bin), Almanya (21 bin), Güney Kore (20 bin) ve Brezilya (15 bin).

 

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

 

 

 

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…