Pandemi Gündemi

DSÖ ve Çin’den yetkililer bir araya gelerek mevcut Covid-19 durumunu ele aldı. Görüşmeden sonra açıklama yapan DSÖ, özellikle 60 yaş üzerindekilere aşı dağıtımı ve statüsü gibi verilerin gerçek zamanlı olarak paylaşılmasını istedi.

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 30 Aralık’ta DSÖ ile Çin arasında üst düzey katılımlı bir toplantı gerçekleşti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu ve Ulusal Hastalık Önleme ve Kontrol İdaresi’nden üst düzey yetkililer, DSÖ’ye Çin’in salgınla mücadele, varyantların izlenmesi, aşılama, klinik bakım, iletişim ve Ar-Ge alanlarındaki stratejisi ve eylemleri hakkında bilgi verdi.

 DSÖ, Çin’den vakalara ilişkin verileri yeniden düzenli olarak spesifik ve gerçek zamanlı olarak aktarmasını, virüs numunelerinin DNA dizilimi, hastaneye yatışlar dahil olmak üzere hastalığın etkisi üzerine veriler, yoğun bakım ünitesine kabuller, ölümler, bağışıklık ve başta 60 yaş üzeri nüfus olmak üzere aşılama durumuyla ilgili verileri talep etti.

DSÖ yetkilileri, daha yüksek risk altındaki kişileri, ciddi hastalık ve ölüm riskine karşı korumak için aşılama ve hatırlatma dozu aşılarının önemine değindi. 

 

Pandeminin Seyri

Pandemi 6. Dalgası pikini yaptı ve inişe geçti. Bu son dalgada Haziran 2022 itibari ile birçok yerde BA.4 ve BA.5 tarafından varyantı baskın hale geldi. Küresel düzeyde vaka sayısı ve ölümlerde azalma olsa da Asya kıtasında vaka ve ölüm sayısında artış gözlendi. Pandemi boyunca toplam vaka sayısı 665 milyona, toplam ölüm sayısı ise 6 milyon 670 bine dayandı. Aktif hasta sayısı 21milyon 300 bin civarında.

Son 24 saatte yeni vaka sayısı  298 binin üzerinde, Covid-19’a bağlı ise 781 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısını yüksek olduğu ülkeler şu şekilde: Japonya (107 bin), Güney Kore (63 bin), Hong Kong (29 bin), Tayvan (26  bin), Fransa (22 bin) ve Brezilya (11 bin).

Hafta sonu bildirim sorunları (bildirim yapmama, yetersiz bildirim vb.), sağlık hizmetlerine erişim ve PCR testi yaptıramama gibi nedenlerle gerçek vaka ve ölüm sayısı saptanamıyor. Bu durum Pazartesi günlerine de yansıyor.

Not: Dünya Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 07.00-8.00) alıyoruz.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…