“Özel koruma alanı” statüsündeki Eğirdir Gölü’nde otel inşaatı

Türkiye’nin ikinci en büyük tatlı su gölü olan ve biyolojik çeşitlilik değerleri bakımından uluslararası öneme sahip Eğirdir Gölü’nün kıyısında otel inşaatı yapılmaya başlandı

Isparta’da bulunan Türkiye’nin ikinci en büyük tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, doğal içme suyu havzası olmasının yanı sıra biyolojik çeşitlilik değerleri bakımından da uluslararası öneme sahip. BirGün’de yer alan habere göre özel koruma alanı statüsündeki bölgede otel inşaatına başlandı.

Koruma hükümlerine göre bölgede yalnızca “günübirlik sosyal faaliyetler” yapılabilecekken, kum zemin üzerine yapılan inşaat hem bölge halkı hem de yaşam savunucuları tepki gösteriyor. Tepki gösterenlerden birisi de Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ispart-Eğirdir Temsilcisi Yard. Doç. Dr. Erol Kesici.

İnşaatın, 5 katlı apart oteller için yapıldığını kaydeden Kesici, acilen durdurulması çağrısı yaptı. Kesici, geçtiğimiz günlerde sosyal medyada gündem olması üzerine bakanlık tarafından durdurulan peri bacalarının yanındaki otel inşaatını anımsatark “Göreme’deki inşaat nasıl durdurulduysa buradaki de aynı özenle durdurulmalıdır. Kıyı kanununa da özel koruma hükümlerine de ters olan bu inşaat için izinlerin olduğu söyleniyor. Bu izinler kanunlara rağmen nasıl çıkarılmıştır, bunun cevabını büyük bir bir açıklıkla almalıyız. Zemini daha önceden farklı topraklarla doldurdular. İnşaatın yüzeyinde toprak var gibi görünüyor ama orası tamamen kum. Biz burada 30 yıl geçirdik” dedi.

Kesici, kıyıların halkın kullanımına açık olması gerektiğini kaydederek inşaatın bu hakkın gasp edilmesi anlamına geleceğinin söyledi. Koruma alanı içerisinde arsası bulunan yurttaşların, inşaat yapmalarına izin verilmediğini ve o parsellerin devlet tarafından satın alındığını kaydeden Kesici, “Bu göl uluslararası öneme sahip. Tatlı su gölü. Küresel ısınma diyoruz, kuraklık kapıda… Bu kaynakların korunması lazım. O otelin kanalizasyon sistemini kaldıracak bir altyapı yok orada” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: SENDİKA.ORG

İlginizi çekebilir