Oyuncu Ahmet Kural, müzisyen Sıla Gençoğlu’na karşı “hakaret, tehdit ve kasten yaralama” suçlarını işlediği gerekçesiyle yargılandığı davada, 16 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, verilen suçlardan cezanın ertelenmesine hükmetti.

İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Kural ve şikayetçi Gençoğlu avukatlarıyla katıldı.

Kural’ın avukatlarının, tanık dinletme ve olay yerinde keşif yapılması talepleri reddedildi.

Kural’ın avukatları da reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme, reddi hakim talebinin reddine karar verdi.

Esas hakkındaki savunmalarının sorulması üzerine Kural’ın avukatları, yazılı savunmaları tekrar ettiğini belirtti.

Kural: Masumum

Kural’ın Avukatı Sibel Aydın, müvekkilinin adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini, adil yargılanmadığını savundu.

Son sözü sorulan, Kural, “Masumum beraatimi istiyorum. İkimize de uyuşturucu testi yapılsın” dedi.

“Kural hapse girebilir”

Kararını açıklayan mahkeme hakimi, sanık Kural’a “tehdit” suçundan 7 ay 15 gün, “basit yaralama” suçundan 5 ay, “hakaret” suçundan da 4 ay 5 gün olmak üzere toplamda 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, verilen suçlardan cezanın ertelenmesine hükmetti.

Gençoğlu’nun avukatı Rezan Epözdemir adliye çıkışı yaptığı açıklamada “Mahkeme kasten yaralama ve hakaret suçlarından mahkum etti. Hapis cezasının ertelenmesine karar verildi. Bu karar kesinleşince uyuşturucudan almış olduğu 10 aylık cezayla birlikte hapse girebilir” dedi.

Gençoğlu: Yargı adil

Adliye çıkışında konuşan Gençoğlu şunları söyledi:

“Zor bir dönemdi. Bunun iddia olduğu söylendi, iftiralara uğradım. Ne kadar kuvvetli de olsanız, kolay değil sağlam kalmak. Bugün adalet beni yüreklendirdi. Susmak iyi bir fikir değil. Herkesten cesur ve yürekli olmalarını istiyorum. Yargının adil olduğu kanaatindeyim.”

Kural’ın Avukatı Sibel Aydın, kararı üst mahkemeye taşıyacaklarını belirtti. Kararı değerlendiren Gençoğlu, “Adalete güveniyorum” dedi. Kural ise, Sıla Gençoğlu’na şiddet uygulamadığını iddia etti.

Ne olmuştu?

Şarkıcı Sıla Gençoğlu, 1 Kasım 2018’de oyuncu Ahmet Kural’ın kendisine fiziksel şiddet uyguladığını ifade ederek avukatı Rezan Epözdemir ile birlikte Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunmuştu.

Oyuncu Kural, 5 Kasım 2018’de İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na ifade vermiş ve şöyle demişti:

“Konuyla ilgili açıklamayı sadece resmi makamlara yapacağım. İçeride ifademi verdim, Türk adaletine güveniyorum. Benim için her konuda yeni bir başlangıç. Böyle bir olayın içinde olduğum için herkesten tekrar özür diliyorum. Asılsız iftira, yargısız infaz yapanlara şunu söylüyorum; haksız olmak haksızlığa uğramaktan daha acıdır.”

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı 19 Aralık 2018’de hazırladığı iddianamede, Kural hakkında “hakaret, tehdit ve basit yaralama suçlarından 1 yıl 4 aydan 5 yıla kadar hapis talep etmişti.

Sıla Gençoğlu hakkında

Denizli’de doğdu ve öğrenim hayatı için önce İzmir’e sonra İstanbul’a yerleşti. Sahne eğitimi almaya lise yıllarında başladı. Bilgi Üniversitesi’ndeki caz eğitimi sonrasında uzun süre Kenan Doğulu’ya vokal yaptı. Sıla’nın PowerTürk Müzik Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı ödülü gibi çok sayıda ödülü de var.

7 Ağustos’ta 2016’da Yenikapı’da düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”ne katılmayı “Böyle bir şovun içinde bulunmayı tercih etmiyorum” diyerek reddettiği için TRT’de kliplerinin yayınlanması yasaklanmıştı.

Ahmet Kural hakkında

Kütahya doğumlu olan Kural, aslen Ankaralı. Lise yıllarından itibaren tiyatro çalışmalarında yer aldı. Konya’daki Selçuk Üniversitesi Ravyo ve televizyon bölümünü bitirdi, Bilkent Üniversitesi’nde master yaptı.

Müjdat Gezen Kültür Merkezi’nde oyunculuk eğitimi alan Kuran, 2008 yılında güneşin Oğlu Sinema filminde oynadı. Kural’ın oyunculuk alanında çok sayıda ödülü bulunuyor.

Kaynak: Bianet

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…