Otomotiv pazarı yarıya yakın daraldı

Geçen yılın son iki çeyreğinde peş peşe küçülme ve yüksek enflasyon gören Türkiye ekonomisinin durumu ilk üç aylık sonuçlara yansımaya başladı. Bunlardan biri de otomotiv sektörü oldu. Yurt içinde daralmasını sürdüren otomotiv sektörü, ihracatta da yılın ilk çeyreğinde yüzde 5.7 küçülme yaşadı.

2.5 milyar dolarlık düşüş

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde 2018’in aynı dönemine kıyasla Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 44.2 daralırken, bu dönemde otomotiv endüstrisi 7.76 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Söz konusu ihracat rakamı geçen yılın ocak-mart döneminde 8.22 milyar dolar düzeyinde bulunuyordu. Bu da ihracatın geçen bir yıllık sürede yüzde 5.7 azaldığını ortaya koydu.

İtalya ve Almanya geriledi

Otomotiv ihracatında en fazla düşüş yaşanan ülkeler listesinde başı İtalya çekti. Sektörün İtalya’da ihracatı ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 256.1 milyon dolar azalarak 687.9 milyon dolara geriledi. İtalya’nın ardından Almanya’ya 120.4 milyon dolarlık, İran’a 82.9 milyon dolarlık kayıp yaşandı.

İsrail ile işler iyi gidiyor

Öte yandan ilk çeyrekte ihracatın en fazla arttığı ülke İsrail oldu. İsrail’e ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla 54.5 milyon dolar artarak 220.2 milyon dolara yükseldi. Romanya’ya ihracat da 53.4 milyon dolar artarak 267.5 milyon dolara yükseldi ve bu ülke artışta ikinciliği aldı.

Yarından itibaren geçerli

Yerel Seçimlerin ardından beklenen zam yağmuru ilk işaretlerini verdi. Benzin, elektrik ve sigaradan sonra sırayı benzin zammı aldı. Salı gününden itibaren motorin litre fiyatı 13 lira artacak. Ocak’tan bu yana motorin fiyatları, peş peşe gelen artırşlar sonrası en az 0.87 kuruş zamlanmış oldu.

Motorine 13 kuruş zam

Motorin fiyatına yapılan zammın salı gününden itibaren geçerli olcağı duyuruldu. Çarşamba günü de benzine 19 kuruşluk zam yapılmıştı. Brent petrol ve dolar kurunun yükselişi nedeniyle yapılan 13 kuruş artış sonrasıİstanbul’da motorinin litresi 6.45-6.50 lira, Ankara ve İzmir’de ise 6.50-6.65 lira aralığına yükselecek. Türkiye’de, akaryakıt fiyatları belirlenirken, brent petrol ve uluslararası piyasalarda ürün fiyatlarındaki değişim (motorin ve benzin) ve dolar kuru hareketleri göz önünde bulunduruluyor.

5.63’den 6.50’ye çıktı

Brent petrol ve dolar kurunun yükselişi nedeniyle yapılan 13 kuruş artış sonrasıİstanbul’da motorinin litresi 6.45-6.50 lira, Ankara ve İzmir’de ise 6.50-6.65 lira aralığına yükselecek. 8 Ocak 2019 tarihinde yapılan yılın ilk zammı öncesi motorin Ankara’da ortalama 5.76 liradan,İstanbul’da 5.63 liradan, İzmir’de ise 5.71 liradan satılıyordu.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir