Oscar’ın yabancıları

İstanbul Modern Sinema, Başka Sinema işbirliğiyle, 91. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisine aday filmlerden oluşan bir seçki sunuyor.

10-24 Ocak tarihlerinde Oscar’ın Yabancıları adlı seçki sinema takipçileriyle buluşuyor. Oscar adayı olmalarına rağmen Hollywood’un “ötekisi” olarak tanımlanan, dünya festivallerinde hit olmuş, farklı dil ve kültürlerden filmlerin bir araya geldiği Oscar’ın Yabancıları adlı programda 87 ülkenin adaylarından öne çıkan filmler yer alıyor. Programda gösterilecek filmler arasında Lee Chang-Dong’un, Haruki Murakami’nin öyküsünden uyarladığı şiirsel ve esrarengiz filmi Şüphe, yine Cannes’da Jüri Ödülü kazanan, Lübnan’ın adayı Nadine Labaki imzalı Kefernahum, Ukrayna’nın adayı, Sergei Loznitsa’nın Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen Ödülü kazanan filmi Donbass ve Kız, yer alıyor.

Şüphe

Lee Chang-dong’un yönettiği Güney Kore yapımı dram filmi Şüphe, usta yazar Haruki Murakami’nin Barn Burning adlı hikâyesinden uyarlandı. Filmin başrollerini Koreli oyuncu Yoo Ah-in, Steven Yeun ile Jeon Jong-seo paylaşıyor.

Kefernahum

Nadine Labaki yönetmenliğinde Cannes’dan üç ödülle dönen festival filmi, Lübnan ve Fransa ortak yapımı filmi Kefernahum’un oyuncu kadrosunda Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole, Kawthar Al Haddad, Fadi Kamel Youssef, Cedra Izam, Alaa Chouchnieh, Nadine Labaki gibi isimler yer alıyor.

Donbass

Sergey Loznitsa’nın yönettiği ödüllü festival filmi Donbass, Doğu Ukrayna’da yaşanan, dört senedir devam eden savaşı konu ediniyor. Ukrayna’da Oscar adayı olan aynı zamanda Cannes’da En İyi Yönetmen Ödülü kazanan Loznitsa’nın başarılı filmi Donbass’ın oyuncu kadrosunda Boris Kamorzin, Valeriu Andriuta, Tamara Yatsenko, Natalya Buzko gibi isimler yer alıyor. Yine Loznitsa’nın yönettiği Belçika’da balerin olmak için çabalayan 15 yaşındaki ergen trans birey Lara’ya odaklanan Kız filmi de izleyicilerle buluşacak.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir