Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda bile olmayan ve gündeme geldiğinde “cadı avı” eleştirilerine neden olan bir değişiklik yaptı. Ortaokul ve lise öğrencilerine, isimsiz ihbarlarla disiplin soruşturması açılabilecek. Öğretmene sosyal medyadan doğrudan hakaret etmek, bu içerikteki paylaşımları “retweet” veya benzeri yolla paylaşan ve hatta bunları “likle”layan öğrencilere de tasdikname verilebilecek.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda bile yer almayan, gündeme geldiğinde de “cadı avı” olarak nitelendirilen bir değişiklik yapıldı. Yönetmeliğe göre, ortaokul ve lise öğrencilerine, isimsiz ihbarla disiplin soruşturması açılabilecek. Yönetmelikte, öğrencilerin sosyal medyadan paylaşım yaparken veya yapılan paylaşımlara “beğenirken” bir kez daha düşünmelerini gerektiren değişiklikler gerçekleşti.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2013 yılında çıkarılan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde dikkat çekici değişiklikler yaptı. Özellikle disiplin suçlarını gerektiren davranışlara ilişkin düzenlemelerdeki değişikliklerden ön plana çıkanlar şöyle:

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…