Özgür Denizli

Ortalama ‘akıl’ ve ‘penis’ durumumuz!

 

Türkiye’den IQ manzaraları -1-

Gazetenin birinde bir gün Avrupa ülkelerindeki ortalama IQ seviyelerini gösteren bir harita yayınladılar. Türkiye 88 ile sonuncuydu. Batı ve Kuzey Avrupa 100-103 seviyesinde.

İki gün sonra da ortalama penis boylarını gösteren başka bir harita çıktı. Bu sefer Türkiye sıralamada ortalardaydı. Fakat okur yorumlarına bakınca IQ haritasına yapılan yorumlarla kıyasla “kabullenememe” durumu çok daha yüksekti.

Boy ortalamasında da Türkiye’nin durumu buna benzer. Kuzey Avrupa’dan 5 cm geriyiz. Ortalamada 5 cm elbette çok önemli bir fark. Bu arada bu hesaplara bütün Türkiye dahil. Sadece yandaş-Akları alsan IQ farkı kim bilir kaç puana çıkar.

IQ elbette tartışmalı bir ölçüdür. Fakat nereden bakarsan bak 15 puanlık fark da önemli bir göstergedir. Bizler de 46 kromozomlu insan evlatları olduğumuza göre bu farkın nedeni ne peki?..

Zekayı belirleyen etmenler eğitim ve beslenme. Fiziksel gelişime etki eden en önemli etmenler de spor alışkanlığı ve gene beslenme. Yani beslenme her ikisi için de önemli bir etmen. Adam gibi protein, vitamin almazsan olacağı budur.

Dar gelirli vatandaş ne yapsın peki?

Türkiye’den IQ manzaraları -2-

Süt, yumurta, peynir, tavuk, et gibi protein kaynaklarının fiyatı ortada. Mecburen makarna ve ekmeğe dayanacak karnını doyurmak için. Ben bu yüzden domuz etinin üretilmesinin ve satılmasının yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü domuz ucuz bir protein kaynağıdır. Diğer kırmızı et çeşitlerinin yarı fiyatına satılır. Doğada da bol miktarda bulunur. Avcılar öldürüp bırakır ortada, boşu boşuna ziyan olur. Domuz etinin piyasaya girmesi diğer etlerin fiyatlarını da düşürecektir. Böylece pek çok yoksul aile et yeme imkanı bulacaktır.

Dini hassasiyetin varsa sen yeme olsun bitsin. Ama yiyene de karışma, saygılı ol. Türkler domuz yemediği için IQ geri demiyorum elbette. Domuz eti tüketimi yaygınlaşınca 15 puanlık farkın tamamen ortadan kalkacağını da iddia etmiyorum. Kapansa 1-2 puan kapanır o kadar. Beş cm’lik boy farkı da belki üçe dörde iner.

Fakat bu da önemli bir adımdır penis boyunu IQ’dan daha fazla önemseyen bir toplum için. Hem belki ona da faydası olur.

Türkiye’den IQ manzaraları -3-

Kaynak: RED

Exit mobile version