Ortadoğulu kadınlardan yeni inisiyatif

Kadına karşı şiddet arttıkça kadınlar ortak mücadele mekanizmaları geliştiriyor. Birçok ülkeden kadınlar online toplantıda bir araya gelerek ‘Güvenlik ve barış için, işgale ve kadın katliamlarına karşı mücadele’ şiarıyla inisiyatif oluşturdu

Ortadoğu ile Kuzey ve Doğu Suriye’de, kadın örgütleri temsilcilerinin de olduğu birçok kadın bölgedeki gelişmelere ilişkin online toplantı düzenledi. Toplantının ardından kadınlar sömürgeci güçler tarafından işlenen suçları belgelemek için “Güvenlik ve barış için, işgale ve kadın katliamlarına karşı mücadele” şiarıyla bir inisiyatif oluşturduklarını duyurdu.

Açıklamada, temel insan hakları, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu anlaşmaları ve halklar arasında eşitlik ilkesini onaylayan uluslararası anlaşmalara dikkat çekilerek kapitalist sistemin kaos, savaş ve kriz üzerinden ömrünü uzatmaya çalıştığı kaydedildi.

Kadına yönelik şiddet

Toplumların parçalanmasının ve kadına yönelik şiddetin bilinçli bir şekilde artmasının, dünya kapitalist sisteminin en önemli politikalarından biri olduğunu belirten kadınlar, “siyasal İslam’ın kazandığı desteğin, onun yalnızca bir savaş, işgal ve sömürü aracı olduğunu kanıtladığını, uluslararası anlaşmaların tamamının, ilgili uluslararası kurumların sessiz kalmasıyla ihlal edildi” dedi.

Türkiye ve ona bağlı grupların Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’ye saldırması, Irak köylerini devamlı bombalamasının, İsrail’in Filistin’in birçok bölgesini işgal etmesinin bu ihlallerin örnekleri olduğunu kaydeden kadınlar, “Bölgedeki savaşlarda kültür, siyaset, düşünce, sağlık olmak üzere tüm alanlarda en çok kadınlar hedef alınıyor. Suriye’de, Suriye Gelecek Partisi Sekreteri Hevrîn Xelef ve beraberindekiler, Kongreya Star Koordinasyon üyesi Zehra Berkel ve yoldaşları, Irak’ta Şengal Dağı’nda Êzidî Dünya Hesen, Silopi’de katledilen HDP Parti Meclis üyesi Sêvê Demir ve yoldaşları, Filistin’de Semah Mübarek ve Libya’da Selwa Bugigis bu politikalarla hedef alınarak katledilen kadınlardır” dedi.

Gasp edilen haklarını tekrar elde etmek, güvenlik ve barışın sağlanması temelinde yapılan toplantının, “Güvenlik ve barış için, işgale ve kadın katliamlarına karşı mücadele” inisiyatifinin kurulması ile sonuç aldığı kaydedildi.

Kadınlar, radikal İslam’ın, İsrail ve Türkiye’nin kadına yönelik tüm suçlarını belgelemek ve kamuoyuna ifşa etmek, kadınların sesinin ilgili tüm uluslararası kurumlara ulaşması, bu kurumların sessizliğe son vermesi, suçluların uluslararası hukuk çerçevesinde yargılanması için bu inisiyatifin kurulduğunu dile getirdi. Kadınlar, inisiyatifin Türkiye’nin denetimindeki gruplar tarafından katledilen Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in şehadetinin yıl dönümü olan 12 Ekim’de başlatıldığına dikkat çekti.

11 örgüt yer alıyor

Lübnan Kadın Derneği

Lübnan Taşnak Partisi Kadın Komitesi

Tunus, Afrika Birliği Güvenlik ve Barış Konseyi Kadın Komitesi

Irak Kadın Derneği

Irak Kürdistan Zahmetkeş Partisi Kadın Kolları Yönetim Kurulu

Libya Kadınları Barışa Destek Ağı

Mısır Yeni Kadın Örgütü Sekreterler Meclisi

Kongreya Star Diplomatik İlişkiler Bürosu

Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi Koordinasyonu

Suriye Süryani Kadınlar Birliği

Tevgera Jînen Azad

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir