İstanbul’da yapılması planlanan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, valilik tarafından yasaklandı. İstiklal Caddesi’ne çıkan yollar polis tarafından kapatıldı. Mis Sokak’ta bekleyen ve Cihangir’de açıklama yapmak isteyenler gözaltına alındı.

İstanbul Valiliği’nin yasaklama kararı nedeniyle “İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü”ne izin verilmedi. Mis Sokak’ta yapılan basın açıklamasında valiliğin yasaklama kararına tepki gösterildi. Açıklamanın ardından ara sokaklardaki yürüyüşe de polis biber gazı kullanarak müdahale etti.

İstiklal Caddesi’ne çıkan sokaklar, saat 18.00’de yapılması planlanan yürüyüş öncesi kapatıldı. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, Taksim Meydanı’ndan Tarlabaşı’na yürümek isteyen 30 kişilik bir gruba izin verilmediğini ve polisin plastik mermi ile kullandığını açıkladı.

Komitenin, saat 18.00’de Mis Sokak’ta basın açıklaması okunacağını, katılımcılarından da Taksim’deki bütün sokaklarda açıklamayı okumasını istedi.

Basın açıklamasının ardından ara sokaklarda yapılan yürüyüşe izin verilmedi. Polis, biber gazı ve copla yürüyüşe katılanları dağıttı. Mis Sokak’ta bekleyen ve Cihangir’de açıklama yapmak isteyen çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

(Kaos GL)

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…