İstanbul Tabip Odası ve Barış Akademisyenleri’nin, HDK’nin tutuklu Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu için hazırladıkları “Hamzaoğlu” adlı okuma oyunu yarın Cemil Candaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gösterilecek

İstanbul Tabip Odası ve Barış Akademisyenleri’nin Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) tutuklu Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu için hazırladıkları “Hamzaoğlu” adlı oyun yarın (12 Haziran) saat 20.00’de Şişli’deki Cemil Candaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gösterilecek.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından yapılan açıklamada oyunun ücretsiz olacağı belirtilirken oyunun yazarlığını Prof. Dr. Selçuk Erez, yönetmenliğini Gülsüm Soydan, danışmanlığını ise Genco Erkal üstlendiği duyuruldu.

Oyun, KHK ihraçlarına, yaşanan hukuksuzluklara, ülkenin OHAL kararnameleriyle yönetilir oluşuna dikkat çekmek, “ötekilerin” çığlığına ve direnişine ses vermek adına hazırlanan “Timsah” tiyatrosu bu kez 19 Haziran 2017, Pazartesi günü 20.00’da İstanbul Anadolu Yakası’nda, Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahnelenmişti. Ülkede yaşanan hukuksuzluğa, haksızlıklara, aklı ve vicdanı zorlayan iktidar uygulamalarına karşı bir araya gelen yüzlerce kişi salonu büyük bir coşkuyla, hınca hınç doldurdurmuştu.

Haldun Taner’in bundan tam 57 yıl önce, üniversitelerinden uzaklaştırılan 147’lerle dayanışma için Dostoyevski’nin öyküsünden oyunlaştırdığı, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez’in de arşivden çıkartarak kitap haline getirdiği “Timsah” oyununun sahnesinde yine barış imzacısı olduğu için, demokrasiyi, özgürlükleri savunduğu için kurumlarından uzaklaştırılanlar vardı. Oyun’da Ivan Ivanoviç rolünü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu oynamıştı.

Bugün Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu tutuklu. Hamzaoğlu kimdir, kısaca tanıtalım:

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdikten sonra, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’ne girdi. Tıp fakültesindeki eğitimini tamamladıktan sonra, yine aynı fakültenin Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda asistan olarak görev yaptı ve uzman oldu. Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’na bağlı Epidemiyoloji Bilim Dalı’ndan da yan dal uzmanlığını aldı. Böylelikle GATA’da Epidemiyoloji alanında önce yardımcı doçent, ardından doçentliğe yükseldi. Akademik alandaki başarıları onu, askeri tabiplikten Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda profesörlüğe taşıdı.

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun TTB içerisinde toplum sağlığını ilgilendiren başlıklarda Türkiye Sağlık İstatistikleri Yıllığı hazırlamaktan yaşanan halk sağlığı sorunlarına özel raporlar yazılmasına, sağlık çalışanlarının sağlığı çalışmalarından halen sürdürmekte olduğu, 40. yılına giren Toplum ve Hekim Dergisi’nin editörlüğüne, her yıl sağlık bütçesi değerlendirmesinden dönemsel sağlık politika notları hazırlamaya, halk sağlığı asistanlarına yönelik gezici halk sağlığı okullarında eğiticilik yapmaya kadar geniş bir yelpazede katkıları ile tanınıyor.

Sağlık alanı dışında Hamzaoğlu ile tüm Türkiye’nin tanışmasında 3 önemli toplumsal olay rol oynadı: Dilovası, Bu Suça Ortak Olmayacağız Bildirisi, Afrin işgal girişimi.

Dilovası Araştırması: Prof. Dr. Hamzaoğlu, 2011 yılında yürütmekte olduğu “Kocaeli’nin Dilovası ve Kandıra İlçelerinde Yaşayan Gebelerden Doğan Bebeklerde Ağır Metal Maruziyeti İle Büyüme ve Gelişme Durumu” isimli projesinde elde ettiği verileri basın yoluyla kamuoyuna açıkladı, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü ise “(araştırma) henüz tamamlanmadan kanser konusunda halkın yanlış bilgilendirilmesine neden olmak ve halkı paniğe sevk etmek” gerekçesiyle kendisi hakkında soruşturma açtı.

Barış Bildirisi: Prof. Dr. Hamzaoğlu, Ocak 2016’da yayımlanan “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı Barış Bildirisini imzalayan 1128 akademisyenlerinden biri olduğu gerekçesiyle, 1 Eylül 2016 tarihinde, yani Dünya Barış Gününde, Kanun Hükmünde Kararname ile Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edildi. Prof. Dr. Hamzaoğlu, akademinin dört duvardan çok daha fazlası olduğunu bilenlerdi. Kocaeli Dayanışma Akademisi’ni kuran, Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen 19 akademisyenin arasında yer aldı. KODA’nın açılışı 28 Eylül günü yapıldı. Akademide dersler 5 Ekim’de başladı.

Afrin İşgal Girişimi: Prof.Dr. Hamzaoğlu’nun eşsözcüsü olduğu HDK “Afrin işgal girişimine” ilişkin bir basın açıklaması yapmışlardı. Okunan metnin içeriğinde, “Afrin Suriye sınırı içinde Rojava’nın bir parçasıdır”, “Nereden atıldığı belli olmayan roketler”, “Afrini işgal girişimine son verilsin” gibi ifadelere yer verildiği kaydedilerek, bu ifadelerin de Türkiye Cumhuriyeti’ni alenen suçlayıcı nitelikte olduğu ve ‘Zeytin Dalı operasyonunu itibarsızlaştırma’ amacı taşıdığı öne sürülmüştü.

12 Haziran 2018’de İstanbul’da Hamzaoğlu’suz oynanacak Timsah oyununda İvan İvanoviç rolünde şöyle seslenmişti: “Ben otuz yılını memuriyete adayan ve son on beş gününü timsahın midesinde geçiren İvan İvanoviç… İnsanlara tuhaf bir yerden seslendim… Koşup geldiler. Başına felaket gelmiş bir insanın neler söyleyeceğini merak ettiler. Bu yolculuk bana kırk seyahatte öğrenebileceğimden fazlasını öğretti: Timsahın içinde otururken ülkemin insanlarını, insanlarıyla beraber ülkemi tanıdım.”

Türkiye’nin demokrasi güçleri Hamzaoğlu’nun serbest bırakılmasına yönelik çok sayıda girişimde bulunuyor. 12 Haziran 2018’de İstanbul’da sergilenecek Timsah oyunu da bunlardan birisi… Hamzaoğlu’nu özgür olana kadar mücadeleye devam…

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…