Önlemi alınmayan her iş kazası bir cinayettir!

Çayırova’da geçtiğimiz günlerde yaşanana kaza sonrası fabrika içerisinde bulunan işçilerin hayatını kaybetmesinin ardından işçi sendikaları konuya ilişkin ortak açıklamada bulundular.

KESK-DİSK-TTB ve TMMOB’nin Eğitim Sen Şube Binasından gerçekleştirdikleri açıklamaya KESK dönem sözcüsü Etem Kartal, DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Şube Mali Sekreteri Hasan Annika, TMMOB Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi ve TTB adına Mehtap Yılmaz Maçkalı ile sendika üyeleri katıldı.

BÜYÜK BİR ÜZÜNTÜ İLE ÖĞRENDİK

Basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Etem Kartal konuya ilişkin şu ifadelere yer verdi: “6 Haziran günü bayram yapılması gereken bir günde aldığımız bir haberle hepimiz çok üzüldük. Çayırova ilçesinde bir tekstil firmasına ait fabrikada nedeni henüz açıklanmayan bir sebeple çıkan yangında ölü sayısı net ifade edilemese de 5 işçinin yaşamını yitirdiğini büyük bir üzüntü ile öğrendik.

SORUMSUZLUK GÖZLER ÖNÜNDE

Ülkemizde özellikle son yıllarda iş kazalarının sayısında büyük bir artış olması bu alana dair ihmalleri ve sorumsuzlukları bir kez daha gözler önüne sermektedir. Üzülerek ifade etmek gerekirse Türkiye iş kazlarında Avrupa I.si Dünya 3.sü konumundadır. Bu durum net olarak göstermektedir ki, işçi sağlığı ve iş güvenliği ihmal edilerek işçilerin yaşam hakkı sermayenin kar hırsına kurban edilmektedir.

İŞÇİLERE EĞİTİM VERİLDİ Mİ?

Bu anlamıyla gerçeklerin açığa çıkartılması için tüm yetkili makamlardan şu sorular mızın cevabını bekliyoruz; Bayram tatil olan bir günde fabrikada çalışma var mıydı? Çalışma yok ise işçiler neden fabrika da bulunuyordu? İşçilere işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda eğitim verilmiş midir? Eğer bu konuda herhangi bir eğitim verilmemişse yanıcı ve patlayıcı maddelerle dolu olan bir işyerinde hangi gerekçe ile çalışmalarına izin verilmiştir?

ÖLEN İŞÇİLERİN KİMLİKLERİ TESPİT EDİLDİ Mİ?

Yangının meydana geldiği adresteki tekstil firmasında yeterli sayıda ve kullanılabilir durumda yangın merdiveni var mıdır? Olması gereken işletme ruhsatları var mıdır? itfaiye denetim yapmış mıdır? Yapılan bir denetim var ise sonuçları nedir? Ölen işçilerin kimlikleri tespit edildi mi? Yangın esnasında fabrikada kaç işçi çalışıyordu bu işçilerin kayıtları ilgili makamlara bildirilmiş midir? Mülteci, göçmen ailelerin burada barındığı ve kayıt dışı çalıştırıldığı yönünde iddialar söz konusudur. Bu konuya açıklık getirilmelidir. Çok sayıda mülteci çocukların tekstil iş kolunda çalıştırıldığı herkesçe bilinmektedir- Bu işyerinde de böyle bir durum söz konusu mudur?

PERİYODİK MUAYENE YAPILDI MI?

İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik ve Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik gerekleri olan, işletmenin bir yangın algılama ve ikaz sistemi var mıdır? Acil durum tahliye planı var mıdır? Depolama alanlarında söndürme sistemi var mıdır? Bunların periyodik muayene ve testleri yapılmış mıdır? Acil durum tatbikatları yapılmış mıdır? Hiçbir açıklamada işletme adına yer verilmemesi bilinçli bir tercih midir? 5 insanın hayatına mal olan cinayetin üstü örtülmek mi isteniyor? Bu işletmenin ticari itibarı korunmak mı isteniyor?

BU KAZA DEĞİL İŞ CİNAYETİDİR

Bu bir kaza değil cinayettir. Dolayısıyla olayla ilgili tüm ayrıntılar, yapılan inceleme ve demetim raporları ve yargı süreci kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılmalıdır. Açlıktan ölmemek için işçileri çalıştırarak öldürmek vahşi kapitalizme sadik bir hizmetten başka bir şey değildir. Hepimizi derinden üzen bu olayın takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.” Kocaeli Barış Gazetesi

Kaynak: Güvenli Çalışma

İlginizi çekebilir