İngiliz bir aile ölen çocuklarından aldıkları spermle torun sahibi oldu. Aile, taşıyıcı anne ile doğan bebeğin cinsiyetini de kendisi seçti.

İngiliz bir çiftin ölen çocuklarının spermini alıp suni dölleme ve taşıyıcı annelik ile torun sahibi olduğu belirtildi.

İngiltere’de yayınlanan Times gazetesinin haberine göre ABD’nin California eyaletinde yer alan özel bir klinik, 26 yaşında motosiklet kazasında ölen bekar adamın ebeveynlerinin bu yöntemle torun sahibi olduğunu açıkladı. Habere göre adamın cesedi kazadan iki gün sonra bulunmuş, çiftin tek çocuğu olan adamın spermleri bulunur bulunmaz dondurulmuştu.

CİNSİYETİNİ DE KENDİLERİ BELİRLEDİ

Adı açıklanmayan çiftin ‘çok zengin ve ünlü bir aile’ olduğu belirtilirken, sürecin 60 ila 100 bin sterlin (500 – 850 bin TL) arasında bir maliyeti olduğu kaydedildi. Operasyonu gerçekleştiren klinik, 2015 yılında doğan torun için cinsiyet seçim tekniklerinin kullanıldığını, böylece ailenin isteği üzerine bebeğin erkek doğduğunu duyurdu. Kliniğin başındaki doktor, üç yaşındaki çocuğunun İngiltere’de dedesi ve büyükannesi ile olduğunu, yaşlı çiftin aynı zamanda çocuğun yasal velisi olarak kaydedildiğini belirtti.

ÜLKEDE HER YIL 5 BEBEK BU ŞEKİLDE DÜNYAYA GELİYOR

Doktor ABD’de gerçekleştirilen operasyonun, hayatını kaybeden çocuğun ölmeden önce sperminin kullanımına rızası alınmadığı için İngiliz hukukuna göre suç kabul edilebileceğinini söyledi: “Çift çocuklarını çok trajik bir şekilde kaybetti ve çaresizce bir torun istedi. Onlara yardımcı olabilmek benim için bir ayrıcalıktı. Cansız bir bedenden alınan spermle bir bebek dünyaya getirmek çok sıra dışı bir olay. Bugüne kadar bunu yalnızca beş defa yaptım. Bu çift kesinlikle bir erkek torun istiyordu. İngiltere’de cinsiyet seçme teknikleri yasal olmadığı için ABD’ye geldiler.” İngiltere’de de her yıl ortalama beş bebek, babalarının ölümünden sonra dölleniyor. Bebeklerin bir kısmı babaları hayattayken alınan spermlerle, bir kısmı da öldükten sonra alınan spermlerle döllenerek dünyaya geliyor. (BBC Türkçe)

Kaynak: DUVAR

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…