Üniversitelerin bir kısmı açıldı bir kısmı ise haftaya açılacak. Fakat buna rağmen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtları henüz açılmış değil, üstelik açılma tarihide okulların açıldığı haftadan sonra. Bu durumun öğrencileri cemaat yurtlarına veya özel yurtlara yönlendirmek için uygulandığı düşünülüyor.

Bir çok üniversitenin Eylül ayının ilk haftasında açılmış olmasına rağmen KYK yurtlarının Eylül ayının son haftasında açılacak olması öğrencilerde büyük mağduriyetler yarattı. Öğrenciler yurtların açılmadığından mağdur oldukları halde birde Eylül ayı yurt ücretini ödemek zorunda bırakılıyor.

Öğrencilere çözüm olarak sunulan nöbetçi yurtlarda ise kontenjan doluluğu nedeniyle yer bulmak imkansız.

Üniversitelerin açılması ile birlikte öğrenciler okuyacakları illere geldi ancak yurtlar henüz açılmadığından başka evlerde ya da otellerde kalıyorlar. Yurtların henüz açılmamış olması binlerce öğrencinin mağdur olmasına sebep oldu. Bu durumun öğrencileri cemaat yurtlarına veya özel yurtlara yönlendirmek için uygulandığı düşünülüyor.

KYK Yurtlarının Açılmasını İstiyoruz

Yurtların henüz açılmaması üzerine maddi anlamda çok fazla mağduriyet yaşayan öğrenciler seslerini duyurabilmek için bu akşam Twitter’da bir #kykyurtlarıaçılsın tag’ı ile bir kampanya başlatacak.

Kaynak: Fersude

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…