Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında eylem

Taş Yapı yöneticileri işçilerin alacaklarını çok bulduklarını belirterek ‘ödeme yapmıyoruz’ dediler.

Taş Yapı’nın yüklenici firma olduğu Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında taşeron firma HS Ring Elektrik bünyesinde çalışan İnşaat İş Sendikası üyesi işçiler, ödenmeyen mesai, asgari geçim indirimi ve ihbar tazminatları için bugün saat 13.00 itibariyle eylem başlattılar.

Eylem öncesi sendika üyesi işçileri ve  temsilcilerini arayarak ‘ücretleri hemen ödeyeceğiz, fakat eyleme başlamayın’ diyen Taş Yapı yöneticileri, eyleme az bir zaman kala işçilerin alacaklarını çok bulduklarını belirterek ‘ödeme yapmıyoruz’ dediler.

Bunun üzerine eyleme geçen işçiler şantiye önüne pankart asarak direnişe başladı. Eylemle dayanışmaya gelen Dev Yapı-İş yöneticilerinin de yer aldığı direnişte Taş Yapı’nın yöneticileri ikinci kez arayarak ‘ücretleri ödeyeceğiz’ açıklamasında bulundu. Fakat ücretler yine ödenmedi. Konuyla ilgili İnşaat İşçileri Sendikası açıklama yaptı. Açıklamada şunlara yer verildi:

‘ÜCRETLERİN ÖDENMESİ YÖNÜNDEKİ AÇIKLAMALAR FOS ÇIKTI’

Taş Yapı’nın ikinci kez arayarak ücretlerin ödenmesi yönündeki açıklamaları da fos çıktı. Sendika temsilcimizi arayarak eylemin devam etmesi halinde ücretleri ödemeyeceğini belirten Taş Yapı yöneticileri, sanki kendilerinden bir lütuf bekliyormuşuz gibi bizden önce direnişi sonlandırmamızı, sonra kendileri uygun görürse de ücretleri ödeyeceklerini belirttiler.

İşçilerin emeği ve alın teri üzerinden kimseye lütuf meyletmeyeceğimizi, haklarımızın son kuruşunu dahi kendi eylem ve direnişimizle söke söke alacağımızı buradan bir kez daha belirtelim.

‘ÜCRETLER ÖDENMEZ İSE DİRENİŞİ ALTUNZADE’YE TAŞIYACAĞIZ’

Şantiye önündeki direnişe içerden birçok işçi arkadaşımız gelerek destekte ve dayanışmada bulunuyor. Taş Yapı patronları bu dayanışmayı bile ‘işçilerin morali bozuluyor’ diyerek okuyor ve bizden direnişi sonlandırmamızı istiyor. Üyelerimizin tüm hakları kuruşu kuruşuna ödenmeden direnişi sonlandırmak yok, hatta direnişi sonraki günlerde Taş Yapı’nın Altunizade’deki merkez binası önüne taşıyacağımızı ifade edelim.

Direniş devam etmekte ve dayanışma her geçen saat artmakta. Dev Sağlık-İş ve Sağlık Emekçileri Sendikası’nın Okmeydanı temsilcileri gelerek direnişimize destekte bulundular.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir