Ogün Samast ve Yasin hayal dahil dokuz sanığın dosyası ayrıldı

Dink cinayetinde “ihmali olduğu düşünülen kamu görevlilerinin” yargılandığı davada aralarında Ogün Samast ve Yasin Hayal’in de olduğu dokuz sanığın bazı suçlardan olan dosyası ayrıldı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi kapsamında yeniden görülen davaya bugün Çağlayan Adliyesi’deki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) devam edildi.

Cinayette ihmali bulunduğu iddia edilen kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 93. duruşmasında bugün dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ve MİT görevlileri Özel Yılmaz ve Handan Selçuk’un dinlenmesi bekleniyordu.

Duruşma Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ndeki (UYAP) bir arıza nedeniyle yaklaşık bir buçuk saat geç başladı ve yargılama canlı kayıt yapılamaması üzerine eski usul yazdırılarak yapıldı.

UYAP sistemindeki arıza nedeniyle Güngör dinlenemedi

MİT görevlileri Yılmaz ve Selçuk için kuruma yapılan yazıya MİT’in cevap vermemesi üzerine bu şahısların ifadeleri alınamadı. Vali Yardımcı Ergun Güngör ise Bursa Ağır Ceza Mahkemesi’nde SEGBİS bağlantısı için hazır bulundu fakat UYAP sistemindeki arıza nedeniyle mahkeme başkanı Emre Efe Şimşek, Güngör’ün bir sonraki celsede dinlenmesine karar verdi.

Savcı dokuz sanığın bazı suçlardan olan dosyasının ayrılmasını talep etti

Ara karar öncesi mütalaasını veren Savcı Mehmet Yeşilkaya tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamını istedi. İlk dava sanıklarından Yasin Hayal, Osman Hayal, Erhan Tuncel, Ogün Samast, Ahmet İskender, Zeynel Abidin Yavuz, Ersin Yolcu, Salih Hacısalihoğlu, Tuncay Uzundal’ın bazı suçlar yönünden zaman aşımı süresinin dolması ihtimaline karşı ve toplanacak delil kalmadığından dosyanın tefrikini talep etti.

Tutuklu sanıklardan Ramazan Akyürek, Ercan Gün, Ali Fuat Yılmazer ve Muharrem Demirkale tahliye talebinde bulundu. Ev hapsindeki Ali Öz ise, hakkında denetimli serbestlik kararı verilmesini talep etti.

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu ise 11 Haziran’da mahkemeye verdiği dilekçede 10 kişinin dinlenmesini talep ettiğini belirterek mahkemenin bu kişilerin dinlenmesi yönünde karar vermesini istedi.

Karar için duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, verilen aranın ardından ara kararını açıkladı.

Dokuz sanığın dosyası ayrıldı

Buna göre mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve savcının mütalaa ettiği şekilde dokuz kişinin ilgili suçlardan olan dosyasının ayrılmasına karar vererek, esas hakkında mütalaa hazırlanması için dosyanın Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdi.

Dosyanın ayrılmasına karar verilen suçlar

Erhan Tuncel: Silahlı terör örgütü yöneticiliği, patlayıcı madde atma, mala zarar verme, yaralama ve Hrant Dink’e yönelik tasarlayarak öldürmeye azmettirme

Yasin Hayal: Silahlı terör örgütü yöneticiği

Ogün Samast: Silahlı terör örgütüne üye olma

Zeynel Abidin Yavuz: Terör örgütüne üye olma ve Dink’e yönelik tasarlayarak öldürmeye yardım etme

Ersin Yolcu: Terör örgütüne üye olma

Ahmet İskender: Terör örgütüne üye olma

Tuncay Uzundal: Terör örgütüne üye olma ve Dink’e yönelik tasarlayarak öldürmeye yardım etme

Salih Hacısalihoğlu: Ruhsatsız mermi bulundurma

Osman Hayal: Terör örgütüne üye olma ve Dink’e yönelik tasarlayarak öldürmeye yardım

Cinayet günü görüntüleri iyileştirilecek

Mahkeme heyeti, ayrıca cinayet gününe ait Agos Gazetesi çevresindeki güvenlik kameraları görüntülerinin iyileştirilmesi ve dosyadaki şüphelilerle eşleştirilmesinin yapılabilmesi için görüntülerin TUBİTAK’a gönderilmesine karar verdi.

Ali Öz’ün ev hapsinin kaldırılması talebi ise mahkeme tarafından reddedildi. Gelmeyen tanıkların bir sonraki duruşma haftasında dinlenmesine karar veren mahkeme heyeti, MİT görevlilerinin tanıklığı için yazılan yazının yanıtının beklenmesine hükmetti.

Bir sonraki duruşma 4-5-6 Eylül tarihlerinde görülecek.

Kaynak: Bianet – Hikmet Adal

İlginizi çekebilir