Öğretmenlik Programları Kontenjanının %10 Düşürülmesi Çözüm Mü? – Tansu Pişkin

YÖK’ün öğretmenlik programlarındaki kontenjanı yüzde 10 oranında düşürmesini bianet’e değerlendiren eğitim uzmanı Alaaddin Dinçer, “Olumlu bir adım ancak mevcut tabloda yetersiz” dedi.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) üniversite kontenjanlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, öğretmenlik programlarında kontenjanların yüzde 10 oranında azaltıldığını bildirdi.

Konuya ilişkin bianet’e konuşan Eğitim Uzmanı Alaaddin Dinçer, Türkiye’de atama bekleyen 460 bin öğretmen olduğunu hatırlatarak bu adımın olumlu olduğunu ancak mevcut tabloda yeterli olmayacağını söyledi.

YÖK’ün açıklamasına göre, geçtiğimiz yıl 53 bin 796 olan öğretmenlik programlarının kontenjanı bu sene 48 bin 546 olacak şekilde düzenlendi.

Dinçer, her yıl en fazla 20 bin öğretmenin atandığını belirterek kontenjan düşürülmesine ek olarak yeni reformlar uygulanmadan işsizlik oranının azalmayacağı görüşünde.

“Diplomalı işsizler ordusu yetiştiriliyor”

Dinçer’in açıklamaları şöyle:

“Son yapılan KPSS’ye girip atama bekleyen 460 bin öğretmen var. Pedagojik formasyon denen uygulamayla birlikte belli alanlar dışında bütün adaylar öğretmen olmak için sırada bekliyor.

“Eğitim fakülteleri bir tür bacasız fabrika gibi; diploması elinde olan işsizler ordusu yetiştirir vaziyette. O nedenle bunun yeniden düzenlenmesi, yeniden yapılandırılması gerekiyordu.

“Mezunlara ne olacak?”

Emekli olacak öğretmen sayısının ancak net öğretmen ihtiyacını kapatacağını belirten Dinçer, mezun olacaklara başka seçenekler sunulmaması halinde çok büyük bir işsizliğin söz konusu olacağını söylüyor:

“Şu an itibariyle atanmak üzere eğitim fakültelerinde yaklaşık 120 bin, 650 bine yakın da pedagojik formasyon almaya aday öğretmenlik öğrencisi var. Ataması yapılmayanların sayısıyla birleştirildiğinde karşımıza çok devasa bir rakam çıkıyor.

“MEB bünyesinde halen görev yapmakta olan 900 binin üzerinde öğretmenin yaklaşık 80 ile 100 bini önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde emekli olacak. MEB’in resmi rakamlarına göre öğretmen açığı 100 bin civarında. Emekli olacaklarla birlikte bu ihtiyaç düşünüldüğünde ve her yıl da 20 binden fazla atama yapılmadığına göre bu mezunlar ne olacak?

“Özel okulların istihdam sayısı ve koşulları da belli. Orada çok büyük bir emek sömürüsü yaşanıyor. Krizin etkisiyle maaşların ödenmemesi ya da okulun kapatılması da artık söz konusu oluyor ve yine birçok öğretmen işten çıkarılıyor.

“AKP iktidara geldiğinde atanamayanların sayısı 70 bindi”

“Bu sorun mevcut iktidardan azade bir şey değil. AKP iktidara geldiğinde ataması yapılamayan öğretmen sayısı 70 binken şimdi bu sayı 460 bin. Günü kurtaracak, hamasete dayalı, bir takım propagandatif söylemler ve politikalarla çözülemeyecek kadar büyük bir sorun alanı haline gelmiştir.

“Mevcut tablo karşısında atılacak adım yetersizdir ama bu sorunun çözülmesi kapsamında atılacak olumlu adımların desteklenmesi gerekiyor.

“En çok atama bekleyen mesleki eğitim branşlarına ait bölümlerin hem tercihlerdeki puan barajının yükseltilmesi hem de özellikle bazı üniversitelerin eğitim fakültelerindeki bölümlerin kapatılması, kontenjanların azaltılması yollarına başvurulması iyi bir düzenleme olacaktır.”

Atanamayan öğretmen sayısı 400 binin üzerinde

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun 400 binden fazla atama bekleyen öğretmen olduğunu belirterek verdiği soru önergesini 8 Mayıs 2019’da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yanıtladı.

Selçuk, verdiği yanıtta son verilere göre, kadrolu öğretmen sayısını 770 bin 427; sözleşmeli öğretmen sayısını 83 bin 366 şeklinde açıklayarak net öğretmen ihtiyacının 92 bin 165 olduğunu söyledi.

Selçuk 2019 yılı içerisinde 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasının yapılacağını da belirtti.

653 bin 889 öğretmenlik öğrencisi var

Ocak 2018 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Strateji Belgesi’ne göre, eğitim ve eğitim bilimleri fakültelerinde okuyanların sayısı 228 bin 279.

Fen, edebiyat, fen edebiyat, insan ve toplum bilimleri ve ilahiyat fakültelerinde okuyan öğrenciler de dâhil edildiğinde öğretmen olmayı bekleyen 653 bin 899 lisans öğrencisi var.

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir