Öğrencilere kapılara yazı yazdıran taciz iddiası

Üniversite öğrencileri, bir öğretim üyesinin cinsel taciz faili olduğuna dair iddiaları okul tuvaletlerinin kapılarına yazdılar. Tacize uğradığını iddia eden öğrencilerden biriyle konuştum.

Geçtiğimiz hafta, bir üniversitede bazı kadın öğrencilerin, cinsel tacizine maruz kaldıklarını iddia ettikleri hocanın ismini okuldaki tuvaletlere yazdıkları iddia edildi. Arkasından, bu yazıların silinip tuvaletlerin kullanıma kapatıldığı haberi geldi. Bazı öğrenciler, sosyal medya üzerinden bir açıklama yayımlayarak, bir hocanın tacizine uğradıklarını söyleyerek, “Tacizci kendisine hedef olarak seçtiği kadın öğrencileri yalnızlaştırarak, tehdit ederek ve hedef göstererek tepki göstermelerine engel olmuştur” dediler.

Bu öğrencilerden biri, baronun Kadın Komisyonu’na başvuruda bulundu, avukat talep etti ve şikâyetçi olmaya hazırlanıyor.

Bu öğrenciyle konuştum. Gerçek adını gizleyerek ona Aslı olarak hitap edeceğim.

20 yaşında ve 3’üncü sınıfa devam eden Aslı, 2017 yılının sonlarında bu hocanın tacizine uğradığını iddia ediyor.

“GECE 03:00’TE MESAJ ATIP ‘NİYE GELMEDİN’ DİYE AZARLADI”

Aslı’nın anlattığına göre, derste bu hoca herkese nereli olduğunu soruyor; Aslı, Adanalı olduğunu söylüyor. Birkaç gün sonra Aslı’ya Twitter üzerinden mesaj atıp yine nereli olduğunu soruyor. Aslı “Adanalıyım” deyince ondan şalgam istiyor. Aslı da Adana’dan bir arkadaşıyla şalgam getirtip hocaya ulaştırdığını belirtiyor. Dediğine göre hoca, Twitter mesajlarında bir bahaneyle Aslı’nın telefon numarasını da alıyor.

“Bir akşam gece 03:00 civarında bana mesaj atarak ‘4’üncü sınıflarla içmeye gittik bu akşam, sen niye gelmedin?’ dedi” diye anlatıyor Aslı: “‘Hocam, böyle bir organizasyondan haberim yoktu’ yazdım. Beni azarlamaya başladı, sarhoş olduğu belliydi, kendimi nasıl açıklayacağımı bilemedim. En son ‘Neyse, bir gün baş başa rakı içmeye gideriz’ diye yazdı. Bu sırada hâlâ tacize uğradığımın farkında değildim, konduramadım herhalde.”

Aslı, o sırada bu hocanın başka öğrencileri de taciz ettiğinden habersiz olduğunu söylüyor: “Hoca bir gün, 4’üncü sınıftan bir öğrenciyle arkadaş olduğumu öğrenmiş, bana ‘O kız Kürtçü, PKK’lı. Sen nasıl onunla görüşürsün?’ diye mesajlar attı. O sırada anlamlandıramadım tabii ama sonradan öğrendim ki hocanın paniğinin ve öfkesinin nedeni, bu arkadaşın hocanın bütün taciz olaylarını bilmesi imiş.”

SİSTEME NOT GİRME BAHANESİYLE ODASINA ÇAĞIRDI, KAPIYI KİLİTLEDİ

Aslı’nın dediğine göre, hoca birkaç gün sonra, sisteme not gireceğini söyleyerek Aslı’yı odasına çağırıyor. Aslı olanları şöyle anlatıyor:

“Odasına gittim. ‘İçeri biri girmeden işimizi rahat yapalım’ diyerek kapıyı kilitledi. Karşılıklı koltuklarda oturduk. ‘Rektörlükten haber geldi, notları bu akşam girmesem de olurmuş. Biz sohbet edelim’ dedi. Kendi hayatından, yaşadığı zorluklardan bahsetmeye başladı. Yurt dışında okurken annesinin vefat ettiğini, ne kadar üzüldüğünü anlattı. Sonra benim hayatımla ilgili sorular sormaya başladı. Annemle yaşadığımı söylediğimde çok sinirlendi; ‘Bunu bana neden söylemiyorsun?’ diye kızmaya başladı. Ben de ‘Hocam konusu açılmadığı için söyleme gereği duymadım’ dedim. Sonra sakinleşti. Bana vize notumu sordu, söyledim. Bunun üzerine, ‘Finalde notun neden 85-90 olmasın? Sen akademide çok iyi yerlere gelebilirsin çünkü çok güzel bir kızsın’ dedi. Sonra vücudumu süzerek, sözlerine ‘Sen okula geldiğinde çok daha kiloluydun, çok zayıfladın, çok güzelleştin’ diye devam etti. Ben artık gitmek üzere ayağa kalktığımda yanıma geldi, elimi tuttu; ‘Hem okuyup hem çalışmak çok zor. Senin bu yaptığını herkes yapamaz. Bana şalgam getirdiğin için sana teşekkür etmek istiyorum’ diyerek birden bana sıkıca ve çok temaslı bir şekilde sarıldı. Ben şok geçirdim, paralize oldum. ‘Tam beni bırakacak’ diye düşünürken öpmeye yakın bir şekilde hareket etmeme imkân vermeden beni tutmayı sürdürdü. Sonra hızla çıktım o odadan.”

“ANNEM ‘MEZUN OLAMAZSIN, ABİN KATİL OLUR’ DEYİNCE SUSTUM”

Aslı, o günden sonra hocanın günlerce her akşam ders çıkışı onu arayıp ‘Şalgam için teşekkür etmek, seni yemeğe götürmek istiyorum’ dediğini söylüyor, “Telefonunu hep açtım çünkü telefonunu açmadığımda ya da mesajına cevap vermediğimde beni azarlıyordu” diyor.

Aslı o dönem olan biteni annesine anlatıyor. Ama annesi ona, bu konunun üzerine giderse mezun olamayacağını, abisinin de katil olacağını söylüyor: “Annem görmezden gelmem gerektiğini söylediği ve abimden korktuğumuz için hiçbir şey yokmuş gibi davranıp bir yandan da kendimi korumayı nasıl başarabileceğimi düşünüyordum. Hoca beni aradığında ‘Ben yemeğimi annemle yedim hocam, teşekkür ederim’ gibi şeyler söyledim ve bu hocayla asla okul dışında bir yerde bulunmadım.”

Aslı bu noktada tacizin psikolojik etkilerini görmeye başladığını, sustuğunu ama bir yandan da bu durumu kabul edemediğini, bir şeyler yapmak istediğini söylüyor:

“Hocanın bana kötülediği 4’üncü sınıftaki arkadaşıma hocanın onunla ilgili söylediklerini anlattım. Bana ‘Dikkat et, odasına gitme’ gibi şeyler söyleyince ona başımdan geçenlerin tamamını anlattım. Sonrasında öğrendim ki bu hocanın tacizine maruz kalan tek kişi ben değilim ve yıllardır 20-25 kadın bunu yaşamış. Aralarında şu anda mezun olanlar da var, hâlâ okulda olanlar da. Ama ben ailemden dolayı bir şey yapacak durumda değildim.”

Aslı, hoca ile son iletişiminin 2018 yılbaşında olduğunu söylüyor: “Bana mesaj atarak ‘Senin neyin var? Neden benim yeni yılımı kutlamadın? Neden beni arayıp sormuyorsun?’ diye sordu. Ben de ‘Bir şey olduğu yok hocam, siz fazla alıngansınız’ deyince, ‘Bu ne biçim laf?’ diyerek beni WhatsApp’tan engelledi.”

Aslı, geçen dönem bu hocanın bir dersini almak zorunda kaldığını anlatıyor:

“İlk dersine gittim; en arka sıraya oturdum. Ders anlatmaya başladı. Sonra en ön sıradan bir kadın öğrenciye dönüp ‘Niye kıpırdanıyorsun? Dışarı mı çıkmak istiyorsun?’ dedi. Öğrenci ‘Hayır hocam, sizi daha iyi görebilmek için yerleşmeye çalışıyorum’ diye yanıt verince ‘Sen uğraşma ben senin yanına gelirim’ dedi ve yanına gitti. Sohbet etmeye başladılar. Öğrenci ‘Hocam sizi çok seviyoruz’ gibi bir şeyler söyleyince hoca bana bakarak ve benimle dalga geçer gibi ‘Ben de seni çok seviyorum. Ama bunu söylediğim zaman beni hep yanlış anlıyorlar. Dedikodu çıkarıyorlar’ dedi. Ders çıkışında sinir krizi geçirdim. Ve devamsızlıktan kalmayı göze alarak bir daha o adamın dersine girmedim. Yoklama almadığı için dersi geçtim.”

“OKULDAN ATILDI DİYE SEVİNDİK AMA OKULA DÖNDÜ”

İki ay önce, bu hocanın okuldan uzaklaştırıldığını, derslerinin başka öğretmenlere verildiğini söyleyen Aslı, “Biz de okuldan atıldı diye sevindik” diyor. Bu uzaklaştırmaya bazı öğrencilerin taciz iddialarının neden olduğu iddialarını duyuyor.

Ama bir ay sonra, hocanın okula döndüğünü öğreniyor: “Okula geri döndüğünü duyduğumda dünyam başıma yıkıldı. Çünkü biliyorum ki bu durmayan bir adam. Ve ben bir şeyler yapmazsam, şikâyet etmezsem başkaları da benim yaşadıklarımı yaşayacak.

CİMER’e şikâyette bulundum. CİMER okula iletmiş. Sonrasında okuldan bir hoca beni okula çağırdı. Olan biteni anlattım. Bu sırada bu hocanın tacizleriyle ilgili tuvaletlere yazılar yazıldı. Yazılar silinince ertesi gün yine yazıldı. ‘Siz sildikçe biz tekrar yazacağız’ yazıları da yazılmış. Bunun üzerine binadaki tuvaletler kilitlenip kullanıma kapandı.”

Kaynak: Artı Gerçek-  Melis Alpan

 

İlginizi çekebilir