ODTÜ’de mücadele sonuç verdi: KYK şantiye binaları yıkılıyor

Çankaya Belediyesi, ODTÜ’de yapılmak istenen KYK yurdu inşaatının şantiye binalarını ve inşaat alanı etrafına örülen çitleri kaldırmak için işlemlere başlıyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesine (ODTÜ) yapılmak istenen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurdu için yaklaşık 3 ay süren direniş sonuç verdi. BirGün’den Dilek Yeğin’in haberine göre, Ankara Çankaya Belediyesi ekipleri dün sabah alana giderek yıkım sürecini başlatmak için tutanak tuttu.

ODTÜ’de tartışma yaratan ve protestolara neden olan KYK yurdu projesi için bir ay önce ağaçlar kesilmiş, ağaçları savunmak isteyen ODTÜ bileşenleri polis şiddetine maruz kalmıştı.

ODTÜ Rektörlüğünün devretme yetkisi bulunmayan bir araziyi KYK’ye devretmesi ve inşaatın ruhsatının olmaması nedeniyle alan çitlerle çevrildi ancak direniş nedeniyle hiçbir faaliyet yapılmadı. Araziyi devretme yetkisine sahip olan ODTÜ Geliştirme Vakfı ise araziyi KYK’ye devretmeyeceğini açıklamadı. Bu gelişmenin ardından Çankaya Belediyesi harekete geçti.

Belediye ekipleri 30 gün önce mühürlenen inşaatın ruhsat alma süresi dolduğu için dün sabah alana kontrole gitti. Yıkım sürecini başlatmak için tutanak tutan ekipler rektörlük, valilik ve belediyeye konu hakkında bilgi verdi.

İmzalanan protokolde yer alan ‘Ağaçlar taşınacaktır’ ibaresine rağmen kesilen ağaçların yerine yıkımın ardından yeni ağaçlar dikilmesi planlanıyor. ODTÜ Rektörlüğü ve KYK’nin yurt için başka bir alanda çalışma yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor.

 

 

İlginizi çekebilir