ODTÜ mezuniyet töreninde açılan pankartlar nedeniyle gözaltına alınan öğrencilerin sayısı yükseliyor. Konsey başkanı da gözaltında.

‘ODTÜ 2018 Diploma Töreni’ne gözaltılar damgasını vurdu. 6 Temmuz’da gerçekleşen törende “Tayyipler Alemi” karikatürünü pankart olarak taşıyan 3 öğrenci 7 Mayıs günü “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret” suçlamasıyla gözaltına alındı. Öğrencilerin ailelerinin de tepki gösterdiği saldırıya ilişkin öğrencilere, “toplumun huzur ve asayişini bozmak” suçlamasıyla soruşturma açıldı. Bu soruşturma kapsamında ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi Başkanı Özgür Mehmet Gür evi basılarak gözaltına alındı. Aynı dosya kapsamında 12 öğrenci hakkında daha gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Gözaltı kararı verilen öğrenciler arasında “Bu pankartta Muharrem İnce kazanmış gibi davranıyoruz” pankartını taşıyan bir öğrenci de bulunuyor.

Ayrıca olaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında tüm pankartlar incelemeye alındı.

ODTÜ ÖĞRENCİ TEMSİLCİLERİ KONSEYİ BAŞKANI GÖZALTINDA
Dün 3 ODTÜ’lü öğrencinin gözaltına alınmasının ardından, törende gerçekleşen rektörlük protestosu nedeniyle aralarında ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi Başkanı Özgür Mehmet Gür’ün de bulunduğu 13 öğrenci hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Gür, bugün (8 Temmuz) saat 12.00 civarı evine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındı.

Gür’ün, 6 Mayıs günü gerçekleşen ODTÜ mezuniyetindeki rektörlük protestosu nedeniyle, “toplumun huzur ve asayişini bozmak” suçlamasıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Gür, Öveçler Güvenlik Şube’ye götürüldü.

MUHARREM İNCE PANKARTINI TAŞIYAN ÖĞRENCİ İÇİN DE GÖZALTI KARARI
13 kişilik gözaltı listesi de ortaya çıktı. Gözaltına kararı bulunan öğrenciler arasında “Bu pankartta Muharrem İnce kazanmış gibi davranıyoruz” yazılı pankartı taşıyan bir öğrenci de bulunuyor.

“Bu pankartta Muharrem İnce kazanmış gibi davranıyoruz” yazılı pankartı taşıyan Serkan Özkan isimli öğrencinin de arasında bulunduğu Ülker Perisa Davutoğlu, Yusuf Tuna Koç, Ece Çakar, İsmail İnan, Meziyet Yıldız, Nurhak Çelik, İbrahim Karaman, Burçin Demir, Eren Orhan, Deniz Hazal Beyaz isimli öğrenciler hakkında “toplumun huzur ve asayişini bozmak” suçlamasıyla gözaltı kararı çıkarıldı.

MUHARREM İNCE ZİYARETİNİ ERTELEDİ
Dün öğrencilerin gözaltına alınması üzerine bugün saat 17.00’de ODTÜ Mezunlar Derneği’ne gideceğini söyleyen Muharrem İnce, sosyal medyadan ziyaretini ertelediğini duyurdu. İnce, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Bugün saat 17.00’de ODTÜ Mezunlar Derneği’nde ODTÜ’lü öğrencilerle buluşma etkinliğimiz ÖTK Başkanının gözaltına alınması ve diğer gelişmeler nedeniyle İleri bir tarihe ertelenmiştir” dedi.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…