Özgür Denizli

Nuri Bilge Ceylan’a ‘Saraybosna’nın Kalbi’ ödülü

Senarist ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a 24. Saraybosna Film Festivali kapsamında “Saraybosna’nın Kalbi Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verildi.

Bosna Hersek’teki tarihi Ulusal Tiyatro’da geleneksel kırmızı halı geçişiyle başlayan 24. Saraybosna Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan’a “Saraybosna’nın Kalbi Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verildi.

Ödülünü Festival Direktörü Mirsad Purivatra’dan alan Ceylan, “Saraybosna’nın Kalbi” ödülünü almanın büyük bir onur olduğunu belirterek, “Bu ödülü bütün kalbimle kabul ediyorum” dedi.

Festival kapsamında Ceylan’ın Ahlat AğacıBir Zamanlar Anadolu’daKış UykusuMayıs SıkıntısıUzakİklimler ve Kasaba fimleri izleyicilerle buluşacak.

Ceylan’ın fotoğraflarından oluşan “Türkiye Sinemaskop” adlı sergi de yarın Bosna Hersek Sanat Galerisi’nde açılacak.

Saraybosna Film Festivali

Bosna Hersek’te 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşın izlerini silmek ve başkent Saraybosna’yı yeniden kültür ve sanatın merkezi haline getirmek amacıyla her yıl düzenlenen Saraybosna Film Festivali, geçmişte dünya sinemasından birçok sinemacıyı ağırladı.

Balkanlar’ın en önemli film festivali olarak kabul edilen Saraybosna Film Festivali’ne bugüne kadar Robert de Niro, Angelina Jolie, Brad Pitt, Orlando Bloom, Daniel Craig, John Malkovich, Morgan Freeman, Gerard Depardieu ve Benicio del Toro gibi birçok isim katıldı.

Kaynak: Gazete Karınca

Exit mobile version