Gore sevenler bu işi bilir. Kan, vahşet iskelet sistemi oradan oraya uçan organların yanında komik bir şey gibi de gelir. Panos Cosmatos sağlam bir film oluşturmuş. Konumuz Mandy. Filmdeki ışıklar zaten kendine hayran bırakıyor. Filme geçelim, konu klasik gibi görünse de adam haklı.

Red ve Mandy, ormandaki küçük bir kulübede sakin bir hayat sürmektedir. Red, ormancıdır ve testere ile ağaçları kesmektedir. Bir ormancıya göre ilginçtir ki sabah iş servisi olarak helikopterde görürüz Cage’i. Nicolas Cage ile Johnny Cage arasında bir seçim yapmayın. İkisi farkı şeyler.

Filmin başlarında Red ve Mandy hayatlarından memnun mıcır mıcır konuşup yatak keyfi yapan bir çift olarak karşımıza çıkıyor. Değişik bir tür LSD hristiyan tarikatı lideri olan Jeremiah Madny’i görür ve kızın hemen kendisine getirilmesini emreder. Yaşamları kabuslardan çıkıp gelen bu tarikat yüzünden altüst olur.

Bu hazcı tarikatın lideri Mandy’i gözüne kestirmiştir ve verdiği emirle tarikat çiftin evine baskın yapar ve Mandy’i kaçırırlar. Gözden alınan organik uyarıcıların da etkisi altında iş değişik hallere gider ve kendilerini hazlara pasifize etmiş bu grup neon ışıklar altında gidip gelir. Jeremiah Mandy’i tamamıyla kendisine istemektedir.

İş kendi evlerinde geçmektedir ve Red bahçede bağlı halde beklemektedir. INRI’nin son açısını ilk acı olarak tadan Red, Mandy’nin yakılmasıyla zıvanadan çıkar ve artık sahne Cage’indir. Adam, kafesten çıkar. Kuş uçar, filmde fazla meme ya da pipi yok. Neon ışıkların hakkını vermişler.

Artık Red’in tek amacı vardır; mutlu hayatlarını darmadağın eden bu korkunç tarikat ve onların hasta ruhlu liderini yakalamak ve hayatının aşkına yaptıkları korkunç şeylerin bedelini hayatlarıyla ödetmektir.

 

 

Panos Cosmatos’un yönetmenliğini üstlendiği filmde Red karakterini Nicolas Cage canlandırıyor. Mandy karakterine ise Andrea Riseborough’un hayat verdiği filmin oyuncu kadrosunda Linus Roache, Bill Duke ve Richard Brake gibi isimler de yer alıyor. David Lynch ve Mulholland Çıkmazı gibi bir köşeye geçmeye aday bu filmi izleyin derim.

Kaynak: Gaia Dergi  ( Avni Onur Sevinç )

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…