Nezihe Muhiddin Belgeseli, “Kadın Olmanın Günahı” !f İstanbul’da

Nezihe Muhiddin’in hayatını ve kadın mücadelesindeki rolünü anlatan “Kadın Olmanın Günahı” belgeseli !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında gösterilecek.

Feminist yazar Nezihe Muhiddin’in yaşam öyküsünün anlatıldığı “Kadın Olmanın Günahı” adlı uzun metrajlı belgesel film, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir’de gösterilecek.

Yönetmenliğini Ümran Safter’in yaptığı, senaryosunu Ahsen Diner’in kaleme aldığı 60 dakikalık belgeselin çekimleri İstanbul, Ankara ve Boston’da gerçekleştirildi. Filmin yapımcılığını Suraj Sharma, görüntü yönetmenliğini ise Bertan Özer, kurgu yönetmenliğini Fatih Ayyıldız yaptı.

Nezihe Muhiddin’i, tiyatro sanatçısı Aysel Yıldırım canlandırdı. Filmde kullanılan animasyonları İngiliz sanatçı May Kindred Boothby hazırladı. Filmin tarih danışmanlığını ise araştırmacı Yaprak Zihnioğlu üstlendi.

Belgesel, önyargılarla, yerleşik değerlerle ve otoriteyle savaşan cesur bir kadının hikayesini konu ediniyor. Belgeselde, Nezihe Muhiddin’in izinden giden Türkiyeli feministler, Yaprak Zihnioğlu, Fatmagül Berktay, İpek Çalışlar, Senem Timuroğlu, Lerna Ekmekçioğlu, Nükhet Sirman, Müge Telci, Yeşim Arat başta olmak üzere kadın akademisyenlerin anlatımları yer alıyor.

Gösterim tarih, saat ve mekan bilgileri şöyle:

15 Eylül Pazar 13:00 seansı Akasya AVM Salon 6

20 Eylül Cuma 16:00 seansı Nişantaşı City’s AVM Salon 7

21 Eylül Cumartesi 11:00 seansı Kadıköy Sineması Salon 1

22 Eylül Pazar 13:00 seansı Kanyon AVM Salon 8

20 Eylül 2019 11:00 seansı Ankara Cinemaximum Armada Salon 1

20 Eylül 2019 11:00 seansı İzmir Cinemaximum Konak Pier Salon 7

Nezihe Muhiddin Kimdir?

Nezihe Muhiddin 1889’da İstanbul’da, Kandilli’de doğdu. Hikâyeleri, edebiyat ve sanat üzerine yazıları Edebiyat-ı Umumiye Mecmuası’nda (1918), Kadın Yolu (1925-26), Resimli Şark (1932-33), Boğaziçi (1937-38) dergilerinde yayınlandı. Kadınlar Halk Fırkası’nın (1923) kuruluşuna öncülük etti. 1924-27 yılları arasında Kadın Birliği’nin başkanlığını yürüttü.

Türk Kadınlar Birliği, oy hakkı elde edemeyince seçime bir “feminist erkek aday”la katılma kararı aldı, ancak o da alaylara ve baskılara dayanamayıp çekilmek zorunda kaldı. Bu arada Nezihe Muhiddin ile ilgili soruşturmalar başlatıldı hakkında davalar açıldı. Dernek yönetiminden istifa etmek zorunda kaldı. Muhiddin küsüp köşesine çekildi, kendini edebiyata verdi. 20 roman, 300 öykü yazdı.

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir