Newroz konuşması nedeniyle tutuklu Gülsüm Ağaoğlu tahliye edildi: Barış Israrı Cezalandırılamaz

21 Mart 2018’de yaptığı Newroz konuşması nedeniyle tutuklu yargılanan Gülsüm Ağaoğlu’nu tahliye edildiği duruşmaya alınmayan yakınları ve arkadaşları karşıladı. Ağaoğlu bianet’in sorularını yanıtladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi, feminist ve barış aktivisti Gülsüm Ağaoğlu, serbest.

Ağaoğlu serbest bırakılmasının ardından bianet’in sorularını yanıtladı. Tutuklanmasına ve hakkında dava açılmasına neden olan konuşmasındaki fikirlerini hala savunduğunu, barıştan yana tavrını sürdüreceğini; savaşın bitmesini talep etmesinin hiçbir örgütün propagandası anlamına gelmeyeceğini, yaşamı savunduğunu söyledi.

Ağaoğlu barış yanlısı açıklama yapmasının bir kadın olarak, bir muhalefet parti üyesi olarak görevi olduğunu da söyledi ve bir barış aktivisti olduğunun altını tekrar çizdi.

https://youtu.be/4T4VnE7FuV0

Mahkeme salonuna alınmayan arkadaşları karşıladı


21 Mart 2018 günü yaptığı Newroz konuşması nedeniyle 22 Mart’ta tutuklanan ve tutuklu yargılanan Ağaoğlu için bugün görülen ilk duruşmada tahliye kararı verilmişti.

Tahliye kararı sonrası Gülsüm Ağaoğlu’nu kardeşi Hatice Ağaoğlu, avukatı Levent Pişkin ve arkadaşları Filiz Kerestecioğlu, Sırrı Süreyya Önder, Nimet Tanrıkulu, Celalettin Can, Nadire Mater ve HDP ilçe örgütlerinden Feray Mertoğlu ve Hacı Ogiş karşıladı. Arkadaşlarıyla yakınları bugün Tekirdağ 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada salona alınmamıştı.

Nimet Tanrıkulu ve Gülsüm Ağaoğlu.

“Cezaevindeki uygulamalar insani değil”

Gülsüm Ağaoğlu, yaklaşık beş ay süren tutukluluğu boyunca cezaevinde zorlu koşullarda tutulduğunu ve uzun tutukluluk süresinin insani olmadığını da söyledi:

“Tekirdağ’da iki katlı 40 metrekare bir koğuşta kaldım. Kaldığım koğuşlarda 25-26 yıllık tutuklu kadınlar vardı.

“Bir kadının iki yaşında çocuğu vardı. Mahkumiyet yetişkinlere veriliyor çocuklara değil. Buna ilişkin düzenlemeler yapılması gerekiyor. Verilen cezaların yanı sıra cezaevi uygulamaları da insani değil.

“Erkek egemen zihniyetin tezahürünü yaşadım”

“Havalandırmaya çıkarmadılar, çay bile içemedim.

“Geçici koğuşlardan oluşuyordu orası. Karşıma da erkek tutukluları getiriyorlardı bazen ve benim perdelerimi açmama asla müsaade edilmiyordu. Erkek egemen zihniyetin bir tezahürünü de yaşadım.”

Ne olmuştu?

HDP MYK Üyesi Gülsüm Ağaoğlu, HDP Tekirdağ İl Örgütü’nün 21 Mart’ta düzenlediği Newroz kutlamasında yaptığı konuşması nedeniyle kutlama alanı çıkışında polis tarafından gözaltına alındı. Çorlu Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 22 Mart’ta Çorlu Adliyesine götürülen Ağaoğlu, savcılık ve sulh ceza hakimliğindeki ifadesinin ardından Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesindeki “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandı.

Ağaoğlu konuşmasında, “Biz nasıl ki geçmişte direnenleri görüyor, onları anıyorsak şimdi de Afrin direnişini görüyor ve görmeye devam edeceğiz. Tarihin çöplüğüne nasıl ki tüm diktatörleri attık şimdi de andımız olsun bu çağın diktatörünü de göndereceğiz” demişti.

Ağaoğlu ile birlikte gözaltına alınmış olan beş kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ağaoğlu önce Tekirdağ Cezaevinde, sonra da Gebze Kadın Hapishanesinde tutuldu.

17 Ağustos 2018’de görülen ilk duruşmaya Gebze Cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan Gülsüm Ağaoğlu’nun tahliyesiyle dosyada tutuklu sanık kalmadı.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…