Gazete, ABD’li yetkililerin Afganistan’daki durum hakkında abartılı raporlar yayımladığını yazdı ve hükümetin Afganistan’ın sadece yüzde 29’unu kontrol edebildiği bilgisini verdi.

New York Times gazetesi, ABD’li yetkililerin 17 yıl boyunca Afganistan’daki duruma dair abartılı raporlar yayımlayarak kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini yazdı.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre, Afganistan hükümetinin ülkenin yüzde 56’sını kontrol altında tuttuğunu ileri sürdüğü ancak aksine hükümetin sadece ülkenin yüzde 29’luk kısmını kontrol ettiği kaydedildi.

2 BİN 200 ABD ASKERİ ÖLDÜ

Afganistan’daki çatışmalarda 2 bin 200 ABD askerinin öldüğüne ve ABD’nin Taliban’la mücadele ve ülkeyi yeniden inşa etmek için 840 milyar dolar harcadığına işaret edilen haberde, bu rakamın İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’nın yeniden inşası için Marshall planı çerçevesinde harcanan rakamdan daha fazla olduğu vurgulandı.

Haberde bu yatırımın ABD’lilerin tepkisini çektiğine, bu nedenle de ABD hükümetinin Taliban’ın yenildiği şeklinde bir tablo çizdiği belirtildi.

YAŞAM SÜRESİ DE YANLIŞ VERİLİYOR

Haberde, ABD’nin sadece savaşın ilerleyişi konusunda değil, Afganistan’daki yaşam koşulları konusunda da yanlış bilgiler paylaştığı belirtildi.

ABD hükümetinin 2010’da yayımladığı bir raporda, Afganların ortalama yaşam süresinin 63 olduğunun belirtildiğine dikkati çekilen haberde, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) 2009’daki raporunda bu ülkede ortalama yaşam süresini 48 olarak verdiği, küçük yaştaki çocukların ölüm oranının yüksek olduğu bilgisini paylaştığı kaydedildi.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…