Netflix Dizisinin Yönetmeni: Genç Kürt Kuşağına Esin Kaynağı Olmayı Umuyorum – Murat Bayram

Netflix’te bu yıl yayınlanacak olan Skylines dizisini, yönetmen koltuğunda oturan Soleen Yusef’le konuştuk.

29 Kasım 2018’de çekimleri başlanan Skylines dizisinin ilk sezon çekimleri tamamlandı. İlk üç bölüm sonrası yönetmen koltuğunda genç yönetmen Soleen Yusef oturdu.

Dizinin 27 Eylül tarihinde  yayınlanacağı duyuruldu.

bianet’e konuşan Soleen Yusef şunları dile getirdi:

“Elbette çok gurur duyuyorum, ayrıca hayallerime ulaşabilmek için gerçekten çok sıkı çalıştım.

“Kürt genç kuşağına ilham vermeyi, esin kaynağı olmayı umuyorum. Onları kendi vizyonları üzerine çalışmak ve büyük düşünmeye inandırmak istiyorum.

“Çalıştığım bütün projelerden öğreniyorum. Stilimi ve bakış açımı geliştirmeye çalışıyorum. Bu sürecim hala devam ediyor ve Skylines gerçekten çok sevdiğim bir proje.”

Skylines

Netflix sitesi, dili Almanca olan Skylines dizisinin tanıtımında şu ifadelere yer verdi:

“Bir Hip Hop prodüktörü, yeni anlaştığı plak şirketi sahibinin gangster kardeşi sürgünden dönüp kendi payını istediğinde organize suç dünyasının ortasında kalır.”

Duhok’tan Almanya’ya

1987 yılında Irak Kürdistan bölgesinin Duhok ilinde doğan Soleen Yusef politik nedenlerden dolayı Almanya’ya göç etmek zorunda kaldı. Yusef’in yönettiği dört, senaryosunu yazdığı iki film var.

Filmografi

2014-2016

House without roof

2014

The NSU Process – The Protocol of the First Year

2011/2012

Trattoria

2010

Nos – On you

Kürt kadın yönetmenler: Gururluyuz

Kürt kadın yönetmenlerden Bîna Qeredaxî sosyal medya hesaplarından haberi “daha fazla gururlanamazdım” notu ile paylaştı.

Belgesel yönetmeni Hatice Kamer bianet’e yaptığı değerlendirmede:

“Gençler daha çok internetten film ve dizi takip ediyorlar. NETFLIX büyük bir platform. Kürt olmanın yanı sıra genç bir kadının böylesi platformlarda bulunması çok önemli. Gurur duydum. Çok sevindim.”

Netflix

Netflix Inc., film-dizi yapımcılığı ve dağıtımı alanında iştigal eden Amerika kökenli kuruluş. 1997 yılında Kaliforniya’da Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kuruldu. İnternet üzerinden gerçek zamanlı veri akışı ve video-on-demand ile posta yoluyla DVD dağıtımı alanlarında uzmanlaştı.

*Kaynaklar: Netflix, Filmportal, Wikipedia.

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir