Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2004 yılında başbakan iken açtığı bir hastane açılışında hastaların hastanelerde ücret ödeyemeyeceği için rehin kalmayacağını söylemişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2004 yılında başbakan iken açtığı bir hastane açılışında hastaların hastanelerde ücret ödeyemeyeceği için rehin kalmayacağını söylemiş, “hastayı rehin alan doktoru ben rehin alırım” demişti. Sağlık sistemindeki sorunlar giderek derinleşirken önceki gün bir işçinin hastane ücretini ödeyememesinden kaynaklı hastanede rehin tutulduğu ortaya çıktı. İstanbul Bostancı’da, Köroğlu Grup İnşaat ve Rising İnşaat Mimarlık ve Restorasyon adlı şirket tarafından yapılan apartman inşaatında çalışan işçiler, ücretleri ödenmeyince 25 Eylül’de iş bıraktı. 39 gündür eylem gerçekleştiren işçiler, inşaatta çalışan Afgan işçilerden birinin Özel Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde rehin tutulduğunu duyurdu. 20’ye yakın işçi ücretlerini alamadıkları için iş bırakma eylemi başlattı. Aralarında 4 genç Afgan işçinin de çalıştığı şantiyede, Ali Haydar isimli işçinin rahatsızlığı nedeniyle acilen hastaneye gittiği fakat bin 400 TL tedavi ücretini ödeyemedikleri için rehin kaldığı duyuruldu. İşçiler Köroğlu İnşaat patronlarını arayarak “Ya bu arkadaşımızın sorununu çözersin ya da burada cam çerçeve kalmaz” diyerek uyarıda bulunduklarını belirtti. İşçiler, ayrıca şu an için Ali Haydar isimli genç işçinin hastaneden çıkarılmasını istediklerini söyleyerek, sorunun çözülmemesi durumunda da Pazar günü ayrıca eylem yapacaklarını düşündüklerini ifade etti.

İşçiler, “Bugün direnişimizin 39. günü ve çok üzücü bir şey duyduk. Bir arkadaşımız hastanede bin 400 TL için rehin tutulmuş. Bu arkadaşlarımızın bu şantiyeden alacakları 56 bin lira. Bugün müteahhit bin 400 lira çıkartıp o işçi arkadaşımızı hastaneden çıkaramıyor. Bu ayıp Türkiye’nin ayıbıdır. Bu ayıp bizim milletimizin ayıbı. Onlar savaştan kaçan insanlardır. Bunlar buraya hayatlarını idame etmek için gelen insanlardır. Biz bunları Türkiye, devlet ve insan olarak yapıyorsak acaba müteahhit ne yapar? Müteahhit işte bunu yapar. Müteahhit alır, çalıştır çalıştır hastaneye düştü mü sırtını döner gider” dedi. İşçiler, “Bugün o para bulunmasa ve o işçi arkadaşımız hastaneden çıkmazsa bu inşaat yıkılır, yakılır” diyerek arkadaşlarının parasının yatırılmasını istedi. “Bugün bütün haklarımızdan feragat ettik” diyen işçiler, “O bin 400 lira bugün yatırılacak. Köroğlu’na ve devlete sesleniyoruz. O para yatırılsın. Onlar sığınmacı olarak gelmiş. Onlara bunu mu yapacağız? İnşaat yapıyor. İnşaat insanlıktan daha mı önemli? Biz bu kadar mıyız?” diye ifade etti. Köroğlu Grup adına hastaneye giden bir kişinin senet vererek Ali Haydar isimli Afgan işçiyi hastaneden çıkardığı bilgisi verildi.

Erdoğan demişti?

İstanbul Ümraniye’de, 2004 yılında 250 yataklı Ümraniye Devlet Hastanesi’nin açılışını gerçekleştiren Tayyip Erdoğan, hastanelerde hastaların rehin kalmayacağını söylemişti. Erdoğan’ın o dönem yaptığı konuşması şöyle: “İstedik ki, hastalarımız hastanelerde rehin kalmasın. İstedik ki, hastalarımız hastanelerin kapılarından çevrilmesin. İstedik ki, hasta haliyle kapı kapı dolaşmak suretiyle kapılar kendine kapanmasın. İstedik ki, Türkiye’nin her köşesinde vatandaşlar aynı kalitede sağlık hizmeti alsın.” Erdoğan devamla yurttaşlara, “16 aylık iktidarımız süresince hiç hastanelerde rehin tutulan bir hasta duydunuz mu?” diye sormuş ve şöyle demişti: “Bu dönem bitmiştir. Böyle bir ihbarı aldığım anda ilk yapacağım iş o doktoru rehin almaktır. Bu anlayışı rehin almaktır. Zira ben inanıyorum ki, bu bir yanlış zihniyetin doktorlarımıza bir dayatmasıydı. Bu dayatma ortadan kalktığı sürece hiçbir doktor bu yola tevessül etmeyecektir, etmez. Sağlık Bakanlığı’nda artık bu anlayış egemendir. Hiçbir doktorumuzu kendi tıp yeminiyle çeliştirmeyecek, onlarla çelişen duruma düşmeyecek adımı da atmış olacağız’’ demişti.

 

 

Kaynak: Yeniyaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…