‘Nasıl Kazandılar, Niçin Kaybettiler’

‘Beka söylemi, küskün seçmeni de sandığa götürdü’

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı, Friedrich Ebert Stiftung, Momentum Gençlik Ağı Derneği ve Küresel Düşünce Enstitüsü katılımıyla Beyoğlu’nda “Nasıl Kazandılar, Niçin Kaybettiler?” başlıklı bir panel düzenlendi.

Panelde KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Siyasal İletişim Uzmanı Dr. Gülfem Saydan Sanver ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Erdoğan konuşmacı olarak yer aldı.

‘KUTUPLAR ARASI GEÇİŞ İMKANSIZ’

Doç. Dr. Emre Erdoğan, “Türkiye’de siyasal kutuplaşma o kadar keskin ki, kutuplar arası geçiş neredeyse imkânsız. Bunun çeşitli sebepleri olmakla birlikte ekonomi çok belirleyici olamayabiliyor” dedi. Cumhuriyet’te yer alan habere göre “Bununla birlikte kutup içinde değişkenlik olabiliyor” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyükşehirlerde HDP seçmeninin oyu ile CHP kazanırken, ekonominin gidişatından rahatsız olan fakat ittifak içinden kopamayan seçmen de ya sandığa gitmedi ya da MHP’ye oy verdi.”

KONDA: BEKA SÖYLEMİ, KÜSKÜN SEÇMENİ DE SANDIĞA GÖTÜRDÜ

Seçmen davranışları hakkında değerlendirmeler yapan kamuoyu araştırma şirketi KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ise, seçim süresince AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ittifak ortağı MHP lideri Devlet Bahçe’nin oy rantı için kullandığı “beka” söylemine ilişkin tespitler yaptı. “İktidarın itme kuvveti muhalefetin AKP karşıtlığında güç toplamasını sağladı” diyen Ağırdır, “Beka söylemi küskün seçmeni de sandığa götürdü” diye ekledi. 3 farklı siyasi davranış biçimi olduğunu belirten Ağırdır, “Bunu anlamak ve ortak bir gelecek inşa etmek gerekiyor” şeklinde vurgu yaptı.

SAYDAN: KAMPANYA, SEÇMENİ DAHİL EDERSENİZ BÜYÜR

Siyasal iletişim ve kampanya süreçleri hakkında konuşan Dr. Gülfem Saydan Sanver ise, “Görüyoruz ki saha çalışmaları çok önemli, kampanya seçmeni dahil ettiğiniz ölçüde büyüyor. Sosyal medya ne kadar ilerlemiş olsa da hâlâ arkadaştan alınan haber en etkili haber” sözleri ile kampanya sürecinin önemini belirtti.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir