NASA, geçen hafta Mars gezegenine inen InSight uzay aracının kaydettiği rüzgar sesini yayınladı. Ses kaydı, Mars rüzgarının uzay aracının güneş panellerine vurmasıyla oluştu.

NASA’nın sadece 10 gün önce Mars yüzeyine iniş yapan ve “Sismik Araştırmalar, Jeodezi ve Isı Nakil” ölçümü yapması planlanan aracı InSight, Marslı rüzgarların “Kızıl Gezegen” üzerindeki ilk seslerini sağladı.

InSight sensörleri rüzgardan gelen titreşimlerin neden olduğu alçak bir “gürültü” yakaladılar. Bunun 1 Aralık’ta kuzeybatıdan güneydoğuya doğru saniyede 5 ila 7 metre arasında bir hızla esen rüzgar olduğu tahmin ediliyor.

NASA’nın Pasadena, California’daki laboratuvarı’nda sorumlu araştırmacı olan Bruce Banerdt, “Bu sesin yakalanması, planlanmamış bir ziyafet oldu” diyen araştırmacı “Ancak görevimizin adanmış olduğu şeylerden biri, Mars’taki sismik hareketi ölçmek. Elbette bu görev doğal olarak ses dalgalarının neden olduğu hareketi de içeriyor,” şeklinde konuştu.

InSight bilim ekibi üyesi ve Imperial College London’daki sensör tasarımcısı Tom Pike, “InSight, dev bir kulak gibi davranıyor” dedi ve devam etti: “Geminin kenarlarındaki güneş panelleri rüzgârın basınç dalgalanmalarına tepki veriyor. InSight kulaklarını bir vantuz gibi kullanıyor ve Mars rüzgarının kalp atışlarını duyuyor gibi.”

InSight üzerindeki sensörler tarafından kaydedilen titreşimler, insan işitme aralığının altında ve yaklaşık 10 hertz gücünde. NASA, sesin hem orijinal hem de insan kulağının duyabilmesi için 2 oktav yükseltilmiş halini yayınladı.

Yerleştirilmiş video

NASA InSight

, I hear you and I’m feeling the good vibrations left in the wake of your Martian winds. Take a listen to the

I’ve picked up. ?
More on http://mars.nasa.gov/InSight

Kaynak :Duvar

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…