Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in davetiyle yapılan Türkiye-Çin iş toplantısına katılan Murat Ülker, “Hepimiz Çin tarafındayız” derken Ethem Sancak da Perinçek’in devletler nezdinde sorumluluk üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Vatan Partisi’nin davetiyle dün Ankara’da düzenlenen ‘Üretimde Atılım için Türkiye-Çin İşbirliği’ toplantısına Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ve ES Mali Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da katıldı.

Toplantıda konuşan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Yeni bir dünya kuruluyor. Atlantik Çağı arkada kalmaktadır. İnsanlık, Asya Çağı’na giriyor” dedi. Perinçek, “Şu anda Türkiye-Çin işbirliği için elverişli iklim oluşturma göreviyle karşı karşıyayız. Ancak bir yandan da üretim odaklı asıl işimize başlıyoruz” dedi.

Daha önce İstanbul ve İzmir’de düzenlenen toplantıların Ankara’daki sonuncusuna katılan Çin’in Türkiye Büyükelçisi Deng Li de, “Şu anda uluslararası düzen ciddi değişimler yaşıyor. Çin tarafı Bir Kuşak Bir Yol girişimini hızlandırıyor. Türkiye ile ortak kazanç ilkelerini savunuyor. Türkiye ve Çin gelişmekte olan ülkelerdir. Bu projenin de doğal ortaklarıdır. İşbirliği potansiyelimiz büyük. Türkiye’nin Çin’e ihracatında büyük artış bekleniyor. Türkiye’nin kaliteli tarım ürünleri Çin piyasasındaki payını artırıyor. Çin ve Türk tarafları arasında süt ürünleri ihracatı konusundaki görüşmeler de hızlı ilerliyor ve yakında müjde vereceğiz. İki ülkenin bilim ve teknoloji işbirliğinde de olumlu gelişmeler yaşandı. İki ülkenin finans işbirliği de her geçen gün yükseliyor” şeklinde konuştu.

MURAT ÜLKER: BU ÇOK MÜHİM BİR İNİSİYATİF

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, toplantıda yaptığı konuşmada, “Hepimiz Çin tarafındayız. Bu çok mühim bir inisiyatif. Mutlaka hava, kara, deniz yollarının gelişmesi ve İpek Yolu’ndan böylece istifade etmemiz lazım” derken Ethem Sancak da, “Sayın Genel Başkan’ın (Doğu Perinçek) eski bir yoldaşıyım, yeni girişimciyim. Türkiye ve Çin birbirine mecburdur. Sezen Aksu’nun şarkısında söylediği gibi, ben sende tutuklu kaldım. İnsanlığın yeni bir uluslararası sistemin inşasına ihtiyacı vardır. Bu görev Türklerin ve Çinlilerin omuzundadır. Sayın Doğu Perinçek’in ve Sayın Büyükelçi’nin devletler nezdinde sorumluluk üstlenmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

‘ZATEN ÇİN’İN KAPISINI ÇALACAĞIZ’

Sancak ayrıca şunları söyledi, “BMC savunma sanayi alanında kendini gösteriyor. Kara Ordusu’nun bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hizmet veriyoruz. Milli ve yerli stratejimizden hiç taviz vermeden yapmaya çalışıyoruz. Batı sistemden bir şey alabilmemiz mümkün değil. Asya kaçınılmaz kaderimizdir. Biz zaten Çin kapısını çalacağız. Çin Halk Cumhuriyeti de bize bu noktada destek verecektir. Çin ve Türkiye birbirine mecburdur. Hayat, gelişmeler bu iki ülkeyi bir araya getirecektir.”

Toplantıya katılanlar

“Üretimde Atılım için Türkiye-Çin İşbirliği” başlıklı toplantıya Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Deng Li, Siyasi Müsteşarı Wang Fei, Basın ve Halkla İlişkiler Müsteşarı Xie Xinxing, Ekonomi ve Ticaret Ataşesi Li Qian ve Çevirmen Wang Hao’nun yanısıra Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, ES Mali Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan, Onur Air Yönetim Kurulu Başkanı Cankut Bagana, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Şanlıurfa Birecik Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam, Adana Kozan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir, Türk İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar, eski Orman Bakanı Arif Sezer ve çok sayıda iş insanı ile ekonomi yöneticisi katıldı.

Kaynak: Aydınlık

Fotoğraf: Ethem Sancak (sol başta) ve Murat Ülker (sağ başta) toplantıya katılarak birer konuşma yaptı.

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…