Mülteci kadına tecavüz etti, Göç İdaresi’ne bıraktı

3 yıl boyunca cinsel saldırıya maruz bırakılan zihinsel engelli mülteci kadın H.Y. Şanlıurfa Göç İdaresi’ne bırakıldı. Erkek çocuğu olmadığı için kendisinden 40 yaş küçük H.Y ile imam nikahıyla evlendiğini söyleyen şüpheli M.D. cinsel saldırı sonucu doğan çocuğu da alıkoydu.

Urfa’da yaşayan 64 yaşındaki Türkiye vatandaşı M.D. kendisinden 40 yaş küçük Suriye uyruklu zihinsel engelli H.Y. ile 3 yıl önce imam nikahı kıydı. H.Y. dışında, biri yine imam nikahlı olmak üzere iki birlikteliği daha bulunan M.D., engelli kadını kendi ihtiyaçlarını göremediği ve diğer eşleriyle sorun yaşadığı gerekçesiyle Eylül 2018’de Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne bıraktı.

M.D.’nin yaklaşık 3 yıl boyunca cinsel saldırısına maruz kalan H.Y. için gönüllü avukat Alican Fıstıkçı devreye girdi ve ilk aşamada 6284 sayılı kanun uyarınca koruma kararı alındı. Bir gün kadın sığınma evinde misafir edilen H.Y. buradan engelsiz yaşam merkezine sevk edildi. M.D.’nin cinsel saldırısı sonucu bir çocuk dünyaya getiren mülteci kadın şu an bir rehabilitasyon merkezinde kalıyor.

SAVCILIK TUTUKLULUK TALEP ETMEDİ

Hakkında iddianame hazırlanmayan ve cinsel saldırı soruşturması devam eden M.D. için savcılık tutukluluk talep etmedi.

Şüpheli M.D. Jandarmaya verdiği ilk ifadesinde erkek çocuğu olmadığı için imam nikahıyla evlenmeye karar verdiğini, H.Y.’nin akrabası Hüseyin isimli bir kişiye 5 bin TL ‘başlık parası’ ödediğini söyledi. İfadesinde, “Bu başlık parasını bir nevi mülteci oldukları için ihtiyaç sebebiyle yardım maksatlı istedi. Ben de yardım amaçlı kabul ettim” diyen şüpheli M.D., cinsel saldırı sonucu dünyaya gelen kız çocuğunu resmi nikahlı eşi üzerinden nüfusa kayıt ettirdiğini de belirtti.

ŞÜPHELİ M.D. MAĞDURUN AKRABASINDAN ŞİKAYETÇİ OLDU!

Toplam 10 çocuğu bulunan şüpheli M.D.  Jandarma’daki ifadesinde H.Y.’nin zihinsel engelli olduğunu bilmediğini belirterek ‘kandırıldığını’ iddia etti. Şüpheli M.Y. ifadesinde, “Ben bakılmaya muhtaç olmasından dolayı hem de çocuğum olması amacıyla evlenmek istedim. Kesinlikle şahsın mağdur olmasını istemedim. Kötü bir amacım yoktur. Ben yaşımdan dolayı imam nikahlı eşime sahip çıkamazdım. Bana durumuyla ilgili bilgi verilseydi ne kendimi mağdur ederdim ne de H.Y. isimli Suriye uyruklu eşimi mağdur etmek isterdim. Ben kandırıldığımı düşünüyorum. Hüseyin adlı şahıstan bu durumdan dolayı şikayetçiyim” dedi.

CİNSEL SALDIRI SONUCU DÜNYAYA GELEN ÇOCUK HÂLEN ŞÜPHELİDE

Bir rehabilitasyon merkezinde kalan, cinsel saldırıya maruz bırakılan H.Y.’nin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Öte yandan cinsel saldırı sonucu dünyaya gelen çocuk için de savcılık tarafından ayrıca soruşturma başlatıldı. Hâlen şüpheli M.D.’de bulunan çocuğun durumu önümüzdeki günlerde mahkemenin alacağı kararla belli olacak.

Kaynak: Gazete Duvar

İlginizi çekebilir