HDP İl Eş Başkanı Nizamettin Toğuç ile birlikte 49 HDP’li, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, yazar Temel Demirer ve Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çağdaş Kaplan gözaltına alındı.

6-7 Ekim olaylarının yıl dönümünde 6 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda, HDP Batman İl Eş Başkanı Nizamettin Toğuç’un da aralarında bulunduğu 49 kişi cumartesi sabahı gözaltına alındı. Operasyonlarda, Batman’da aralarında HDP İl Eş Başkanı Nizamettin Toğuç’un da bulunduğu 8, Ağrı’da 25, Ankara’da 5, Muș’ta 1, Mardin’de 1, Şanlıurfa’da 9 olmak üzere toplam 49 kişi gözaltına alındı.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)  Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya hakkında gözaltı kararı olduğu gerekçesiyle önceki gün İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı ve aynı gün Antalya’ya geri götürüldü. Antalya Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Kaya, gözaltına alınmasını protesto etmek için açlık grevi yapıyor ve sadece su ile tuz alıyor.

Gözaltındaki Ahmet Kaya ile görüşen avukatları, gözaltı süresinin 2 gün daha uzatıldığını bildirdi. Yıllar önce yapılan kamuya yönelik açıklamalar ile sosyal medya paylaşımları nedeniyle “terör örgütü propagandası” suçlaması yöneltilen Kaya’ya şimdiye kadar hiçbir soru dahi sorulmazken gözaltı süresinin neden uzatıldığı anlaşılamadı.

Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çağdaş Kaplan’ın “örgüt propagandası” iddiasıyla gözaltına alındığı bildirildi. İstanbul’da gözaltına alınarak Göztepe polis merkezine götürülen Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kaplan’ın pazartesi sabah Çağlayan’a sevkedilmesi bekleniyor.

Yazar Temel Demirer Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatıldığı belirtilen bir soruşturma kapsamında bu sabah gözaltına alındı. Ankara’da da Gezi eylemleri sırasında polis kurşunuyla vurularak öldürülen Ethem Sarısülük’ün ailesinin evinin de aralarında bulunduğu çok sayıda eve polis baskını düzenledi. İstanbul’daki evinde gözaltına alınan Temel Demirer’in Ankara’ya götürüleceği öğrenildi.

Gözaltı ve tutuklamalara tepkiler

Ahmet Kaya derhal serbest bırakılsın

SYKP il genel merkezi, Antalya, Antakya, Samsun, İzmir örgütleri peşpeşe Ahmet Kaya’nın derhal bırakılmasına yönelik açıklamalar yaptılar.

Cumartesi İzmir’de Konak eski Sümerbank önünde gerçekleştirilen basın açıklamasıyla Ahmet Kaya’nın gözaltına alınması protesto edildi. SYKP İzmir İl Eş Başkanı Levent Gedik’in okuduğu basın açıklamasına Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Parti, Emek Partisi (EMEP) ve Halkların Demokratik Partisi üyeleri de katılım gösterdi. HDP İzmir İl Eşbaşkanı Semra Uzunok da basın açıklamasına katılarak bir konuşma yaptı. Uzunok açıklamada yaptığı dayanışma konuşmasında İzmir’de ve Türkiye genelinde yapılan hukuksuz uygulamaları da vurgulayarak “baskı ve zulüm son aşamasında biliyoruz, ancak biz kazanacağız” ifadelerinde bulundu. Semra Uzunok SYKP’nin kongre hazırlık sürecinde yaşadığı bu hukuksuzluğu kınayarak “HDP’nin ve bileşenlerinin sosyalizme olan inancını bitiremeyeceksiniz” dedi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA

Partimizin Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, dün Antalya’dan İstanbul’a geldiği Sabiha Gökçen havaalanında gözaltına alındı. Avukatlardan aldığımız bilgiye göre arkadaşımızın gözaltına alınma nedeni propaganda yapmak, eylemlere katılmak ve sosyal medya da paylaşımında bulunmak. Antalya savcılığı tarafından verilen bu gözaltı kararı, keyfiliğin ve eziyetin geldiği noktayı göstermektedir.

Ahmet Kaya, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin (SYKP) eş Başkanıdır ve adresi bellidir. Herhangi bir soruşturma nedeniyle kendisi çağrıldığında bu çağrıya uyacaktır. Ama Eş başkanımız Antalya’dan uçağa binerken değil, indiği İstanbul’da gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürülmüş ve orada tekrar Antalya’ya götürülmek için bekletilmiştir. Ahmet Kaya henüz uçakta olduğu saatlerde de Antalya’da bulunan evi polislerce aranmaya başlanmıştır. Ahmet Kaya bu hukuksuz uygulamayı protesto etmek için açlık grevindedir…

Ahmet Kaya, bundan 6 ay öncede, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşen sözcü ve eşbaşkanları ile birlikte sadece barış istediği, savaşa karşı çıktığı için gözaltına alınmış ve evi basılarak aranmıştı. Evet biliyoruz, bu ülkede parti eş başkanları, millet vekilleri, aydınlar, sendikacılar, gazeteciler, hakkını arayan işçiler, sosyal medyada görüş açıklayanlar, gençler, kadınlar gözaltına alınıyor ve hatta tutuklanıyor. Hukuksuz gözaltılar için insanların evleri özel timlerce basılıyor, bilinçli olarak kapılar kırılıyor ve bütün bunlar olurken bu rejimin adına demokrasi deniyor, adaletten ve yargı bağımsızlığından bahsediliyor. Elbette biz bu duruma şaşırmıyoruz ama asla da alışmıyoruz, alışmayacağız…

Son iki yılda başta HDP olmak üzere toplumsal muhalefetin bütün öbeklerine görülmedik baskı uygulayan siyasal iktidar, sol-sosyalist çevrelere ve HDP bileşen partilerinin yanısıra Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisinin de onlarca üyesini gözaltına almış, 20’ye yakın arkadaşımız tutuklanarak değişik sürelerde cezaevlerinde kalmıştır. Elbette SYKP bu yıldırma politikaları karşısında politik faaliyetlerini aksatmadı, gerçekleri açıklamaya, bu doğrultuda faaliyet sürdürmeye devam etti, edecek…
SYKP, parlamentoyu devre dışı bırakan, demokratik hak ve özgürlükleri ortadan kaldıran, KHK’larla olaganüstü hali sıradanlaştıran, görülmemiş sansür uygulamalarıyla bütün yetkiyi tek adamın iki dudağının arasına sıkıştıran bu rejim değişikliğinin Faşizme doğru hızla gidiş olduğunu söylüyordu, artık bu gidişin son dönemeçlerindeyiz… Parlamento denetimi dışında atanmış bakanlarca oluşturulan Hükümet, yine her türlüdenetimden uzak karar alma ve uygulama süreçleri, en küçük hak taleplerinin şiddet yoluyla bastırılması tümüyle buna işaret etmektedir.
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi 3. olagan genel kurulunu 13-14 Ekim tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirecek. Biz eş genel başkanımıza yönelik bu gözaltı uygulamasını, kongre hazırlık sürecine ve partimize bir göz dağı olarak algılıyoruz. Ve diyoruz ki, bizi bu hukuksuz uygulamalarla yıldıramazsınız. Bizi tanımıyorsanız içinden geldiğimiz sosyalist hareketin mücadele tarihine bakın! O tarihin yarattığı direniş geleneklerine bakın. Ve yine diyoruz ki, propaganda suç değildir, adaletiniz batsın! Eş başkanımız derhal serbest bırakılsın…

SYKP, 3. Olagan kongresine giderken, tek adam diktatörlüğüne karşı direnişin meşru bir hak olduğunu söylüyor, o yüzden DİREN diyoruz… Bu direnişi ancak birleşerek kazanacağımızı ve büyüteceğimizi biliyor, o yüzden BİRLEŞ diyoruz… Bizleri, ya barbarlık, ya sosyalizm bekliyor, o yüzden sosyalist yeniden kuruluş , KUR diyoruz…

Bu nedenle gerçekleştireceğimiz 3. Kongremizi DİREN, BİRLEŞ ve KUR şiarıyla toplayacağız…

Yaşasın Sosyalizm, Kahrolsun Faşizm.

SYKP-Merkez Yürütme Kurulu

Temel Hoca susturulamaz

Kaldıraç Dergisi temsilcisi Hakan Dilmeç, “Temel Demirer herkes ile dayanıştı, her zor durumda kalanın yanındaydı, peşindeydi, destekçisiydi. Bizde Temel Hocamız ile dayanışma içerisinde olan devrimciler olarak Temel Hoca’nın her zaman yanında, arkasında olmaya devam edeceğiz.” dedi.Dilmeç şöyle devam etti: ”Temel Hoca dergimizin yazarı ve bizim için çok değerli devrimci bir aydın yoldaşımız, aynı zamanda tüm devrimcilerin yoldaşı, yol arkadaşıdır. Temel Hoca bulunduğu her ortamda hep moral veren, gerçekten devrime inanmış komünist bir aydındır ve bu inanmışlığını gençlere, öğrencilere her etkinlikte her konuşmasında aşılar, aktarır.  Ne zaman, hangi etkinliğe çağırılsa gelir, anlatır ve onun konuşmasını dinleyen herkes etkinliklerden büyük bir moralle çıkar. İnanmışlığını büyük bir moralle aşılayan devrimci bir aydındır. Davanın ne olduğunun bir önemi yok, herhangi bir şey olabilirdi. Temel Hocayı susturmaya çalışıyorlar, daha önce de çok defa davalar açıldı Temel Hocaya ama susturamadılar, susturamazlar. Temel Demirer herkes ile dayanıştı, her zor durumda kalanın yanındaydı, peşindeydi, destekçisiydi. Bizde Temel Hocamız ile dayanışma içerisinde olan devrimciler olarak Temel Hocanın her zaman yanında, arkasında olmaya devam edeceğiz.”

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…