Yeni Şafak gazetesi yazarı İsmail Kılıçarslan bugünkü köşesinde, iktidarın açtığı alanda büyüyen ve zenginleşen “muhafazakar orta sınıfın” nasıl yozlaştığını anlattı

Yeni Şafak gazetesi yazarı İsmail Kılıçarslan bugün köşesinde yayımlanan “Muhafazakâr orta sınıf nasıl delirdi?” başlıklı yazısı ile iktidarın açtığı alanda büyüyen ve zenginleşen “muhafazakar orta sınıfın” nasıl yozlaştığını değerlendirdi.

Çukurambar’da, Başakşehir’de başlayan yaşam kültürünün bugün Fatih, Üsküdar, Çankırı ve Samsun dahil her yere sirayet ettiğini belirten Kılıçarslan, muhafazakar kültürsüzlüğün gelişimini “Nargile kafelerden babyshower partilerine, instagram tesettürcülerinden çay romantizmine kadar bir dünya “garabet” tam bu boşluktan sızdı hayatımıza” ifadeleri ile anlattı.

Din anlatımlarının da bu kültüre entegre olduğunu söyleyen Kılıçarslan, medyayı da sert bir dille eleştirdi. Kılıçarslan’ın yazısında öne çıkan kısımlar şöyle:

“Bir pay da medyaya elbet… “Burası cephe, mevzi, kavga yeri” diyerek başlayan cümleler giderek “böyle inceliklere burada yer yok” durağına uğrayıp şöyle finalledi kendini: “Sen şimdi eleştiriyorsun ama bu eleştirin kime yarıyor bir düşün?”

Daraldı, daraldıkça salt gündelik politika dilinin içine hapsoldu, hapsolma durumu sürdükçe çölleşmeye benzer bir durumun ortaya çıkmasını sağladı medya. Bugün, gündelik politika konuşmak dışında hiçbir şey yapmadığı için beyni süngerleşmiş milyonlara sahibiz. Çarpılmış, hatta çarpıtılmış bir zihinsel düzleme geldik oturduk. Asıl meselenin ne olduğundan habersiz, herhangi birini her an “hain” ilan etmeye hazır, hakikatin tek sahibinin kendisi olduğunu düşünen milyonlar.

Liste daha uzun aslında… “Abi kariyer havuzunuza cvmi attım” cümlesini kurabilmek için STK’cılık yapan gençlik STK’larımızdan bugüne mesaj vermekten başkaca numarasını görmediğimiz tarih dizilerimize, düşünür olacak derken sosyal medya fenomeni olan adamlarımızdan mizah yapıyorum adı altında kanalizasyon ifrazatı üreten yapılarımıza, trol çalıştırmayı marifet zanneden bakanlarımızdan kültür ihale etmeyi iş sayan belediyelerimize kadar herkes bu delirmeye ufak-büyük katkılar sağladı.

Başımıza geleni konuşmanın bile “risk almak” anlamına geldiği tuhaf bir yere geldik. Şundan eminim: Yola çıkarken buraya geleceğimize hiçbirimiz ihtimal vermemiştik.”

Kaynak: SENDİKA.ORG

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…