‘Mücadelemiz tarihi bir noktada’

HDP Kadın Meclisi, Kadın Örgütlenme Konferansı gerçekleştirdi. Konferansta konuşan Dirayet Dilan Taşdemir, ‘Tekçi ,erkekçi ve şiddet odaklı siyasete karşı,kadın öncülüğünde Üçüncü Yol siyaseti inşa etme zamanı’ dedi

HDP Kadın Meclisi’nin, “Örgütlülüğümüzü Büyütüyoruz” şiarıyla düzenlediği Kadın Örgütlenme Konferansı dün başladı. Eğitim Sen Genel Merkezi’nde iki gün sürecek olan konferansta, kadın örgütlülüğünün büyütülmesi, Üçüncü Yol siyaseti, kadın siyaseti ve kadın dayanışmasını etkin kılmayı hedefleyen tartışmalar yürütülecek. Konferansa birçok ilden ve kurumdan kadın katıldı.

Değişim talebi Konferansın açılış konuşmasını yapan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, dünya genelinde kadın kazanımlarına, özgürleşme mücadelesine yoğun saldırıların olduğunu belirterek, bunun karşısında kadınların direniş mücadelesini yükselttikleri bir süreçten geçildiğini belirtti. Savaş ve çatışmanın bitmediğini dile getiren Taşdemir, “Egemen güçlerin de içerisinde bulunduğu bu savaş durumunda halklar, kadınlar, demokratik ve özgürlükçü zeminde değişim talebinde ve mücadelesinde bulunurken, aslında bir yandan da bu savaş ve çözümsüzlük politikalarına karşı barış ve diyalog mücadelesi de vermektedir. Bu mücadele zemini aynı zamanda katı, milliyetçi, demokratik temellerden yoksun ve elbette cinsiyetçi ulus devlet yapılanmalarına karşı bir itirazdır” dedi. Taşdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadın siyasetçiler başta olmak üzere, partimizi ve Kürt halkının mücadelesini kırmaya dönük siyasi soykırım operasyonları pervasızlaştı, tüm muhalefet dinamikleri bastırılmaya çalışıldı. Binlerce insan gözaltına alındı, tutuklandı, işkencelere maruz bırakıldı. Bir cezaevi rejimine dönüşen ülkede, cezaevi tehdidiyle toplum rehin alınmak istendi. İmralı Adası’nda Sayın Öcalan şahsında derinleştirilen ağırlaştırılmış tecrit ile hem bütün toplum tecrit edilmek istendi hem de çözüm ve diyalog yollarının kapatılması hedeflenerek, bu yönlü toplumsal talepleri bastırma politikalarına gidildi.”

Üçüncü Yol inşası

31 Mart seçimlerinde karamsarlığın, umutsuzluğun ve geleceğin artık tahayyül edilemediği bir dönemde ‘Üçüncü Yol’ siyasetiyle Türkiye haklarına ve ülkenin geleceğine dair büyük bir umut yeşerttiklerini dile getiren Taşdemir, şöyle dedi: “Dünya halklarına umut olan Üçüncü Yol, iki kutuplu siyasete karşı ezilenlerin, faşizme dur diyenlerin, kadınların tarihi ittifakıdır ve bu noktada artık tarihi başarısıdır. Tekçi, erkekçi ve şiddet odaklı halkları düşmanlaştırıcıkutuplaştırıcı siyasete karşı kadın öncülüğünde Üçüncü Yol siyasetini inşa etme zamanıdır. Bu açıdan; hem partimiz HDP’nin, hem de kadın meclisinin, hareketinin ve bir bütün olarak kadın mücadelesinin tutumu, örgütlülüğü ve siyaseti güncel-dar siyaset üzerinden düşünülemeyecek kadar tarihi ve hayati bir noktadadır. Dolayısıyla gerek parti olarak, gerekse kadın hareketi olarak yani demokratik muhalefetin, Üçüncü Yol siyasetinin asıl aktörleri olarak, ne kendi içimizde yaşadığımız kısır tartışma ve sorunlarda boğulma ne de günlük siyasetin rüzgârına kapılıp gitme gibi bir lüksümüz ve durumumuz yoktur, söz konusu olmamalıdır.”

‘Örgütlülük özgürleşmektir’

Demokratik muhalefetin ve toplumsal mücadelenin öncülüğünü yapan kadınlar olarak, yani sürecin gerektirdiği örgütlülük ve mücadele düzeyini yakalamak için hep birlikte güçlü kararlar almak zorunda olduklarını ifade eden Taşdemir, “Muhatabı olduğumuz erkek egemen zihniyet ve bunun politik temsili olan AKP-MHP bloğu, kadın mücadelesini geriletmeden hedeflerine ulaşmayacağını biliyor. Kadınlara yönelik pervasız saldırıların nedeni budur. Onun için bugün kadın örgütlülüğü demek kadınların ve toplumun özgürlüğü demek. Örgütlenerek, tek bir kadın örgütsüz bırakılmayarak bu politikalara cevap olabiliriz” şeklinde konuştu. Taşdemir’in konuşmasının ardından konferans basına kapalı olarak devam etti.

ANKARA/MA

 

İlginizi çekebilir