Özgür Denizli

Mor Çatı’dan “Karar Aldım” kampanyası

Mor Çatı’dan “Karar Aldım” kampanyası

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, kadınları ve çocukları aile içi şiddete karşı koruyan 6284 sayılı Kanun’un AKP’nin hedefinde olması nedeniyle bir kapanya başlattı.

Kampanya ile ilgili twitter sayfasında paylaşımlarda bulunan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı şu açıklamayı yaptı:
“Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı olarak, bu Kanun’un kadınlar için yaşamsal önemini vurgulamak, tüm kadınların 6284 sayılı Kanun kapsamındaki haklarının bilinirliğini artırmak ve Kanun’un nitelikli olarak uygulanmasını yaygınlaştırmak amacıyla Karar Aldım Kampanyası’na başlıyoruz.”

Mor Çatı, kadına karşı şiddetin önlenmesini amaçlayan 6284 sayılı Kanun kapsamında kadınların haklarının bilirliğinin artırmak ve kanunun uygulanmasını yaygınlaştırmak amacıyla “Karar aldım” kampanyası başlatıyor.

 

Bu kampanya ile kadınların 6284 sayılı Kanun kapsamında alacağı destek, kanun kapsamındaki haklarının bilinirliğini artırmak ve kanunun nitelikli olarak uygulanmasını yaygınlaştırmak amacı güdülüyor.

Yine JinNews’te de yer alan habere göre kadınlar için şiddeti hayatlarından uzaklaştırmanın kolay olmadığının altını çizen Vakıf, kadınların eş, sevgili, baba, erkek kardeş gibi yakınlarından gördükleri şiddet sonucu failleri hayatlarından çıkarma kararı aldıklarında onları güçlendirecek destek mekanizmalarının varlığının hayati önem taşıdığını belirtti.

Türkiye’de kadına yönelik şiddetle mücadelede en önemli mekanizmalardan biri olan 6284 sayılı Kanunu’n kadınların hayatlarında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, kanunun kadınlar için yaşamsal önemini vurgulamak istiyor.

Sosyal medyadan duyurulan kampanyada ” Daha çok kadının şiddeti hayatlarından uzaklaştırma kararı alabilmesi için kadın dayanışması ile güçleniyoruz” çağrısında bulundu.

 

Kaynak:Avrupa Forum

 

Exit mobile version