Moody’s açıkladı: Türkiye ekonomisi yüzde 2 küçülecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, küresel ekonominin de 2020 yılı başlarına kadar zayıflamaya devam edeceğini öngördü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ‘2019-2020 Makro Ekonomik Görünüm’ güncelleme raporunda, Türkiye ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 2,0 seviyesinde daralmasının öngörüldüğü ifade edildi.

Raporda, “Küresel ekonomi, 2019 yılında ve 2020’nin başlarında zayıflamaya devam edecek. Parasal politika normalleşmesinin hızı 2019’da yavaşlayacak. Ekonomik büyüme giderek ılımlı hal aldıkça ve bilanço riskleri aşağı doğru yönlendikçe, başlıca merkez bankalarının daha temkinli bir yaklaşım göstermesini bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Raporda, Türkiye’de enflasyonun yakın vadede politika gevşemesine izin verecek derece hızlı bir şekilde azalmasının beklenmediği tahminine yer verilirken, Türkiye ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 2,0 seviyesinde daralmasının, 2020 yılı sonunda ise yüzde 3 büyümesinin öngörüldüğü kaydedildi.

Türkiye’de geçen yılın ekim ayından bu yana enflasyonun gerileme eğiliminde olmasının pozitif bir gelişme olduğu belirtilerek toplam talebin azalmasıyla enflasyonda da gerileme beklendiği kaydedildi.

Küresel ekonominin 2020 yılı başlarına kadar zayıflamaya devam etmesi, parasal politika normalleşmesi hızının 2019’da yavaşlaması öngörüldü.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir