Mistura: Suriye için Anayasa Komitesi’nin kurulmasına az kaldı!

Rusya, Türkiye ve İran’ın dışişleri bakanları ile yaptığı toplantının ardından açıklama yapan de Mistura, Suriye için Anayasa Komitesi’nin kurulmasına az kaldığını savundu.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye için yeni Anaya Komitesini oluşturmak amacıyla Astana toplantılarının garantör ülkeleri İran, Rusya ve Türkiye Dışişleri Bakanları ile bir araya geldikten sonra basına açıklamalarda bulundu. Toplantının kendisi içim önemli olduğunu söyleyen de Mistura,İran, Türkiye ve Rusya heyetlerinin AnayasaKomitesi için kendisine ortak bir veri sunduğunu ifade etti. Mistura, uzun bir süredir üzerinde çalışıldıktan sonra açıklanması beklenen Anayasa Komitesi konusunda, “İnanılır, güvenilir, dengeli ve kapsayıcı bir Anayasa Komitesi için gidilecek ekstra bir mil daha kaldığına inanıyorum” demekle yetindi. Toplantıdan çıkan sonuçları bir brifingle BM Genel Sekreterliği’ne sunacağını dile getiren de Mistura, sürecin BM Cenevre Bürosu altında yürütülmesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı. “Gidilecek ek bir mil daha var” diyen de Mistura’ın bu açıklaması 2013 yılı itibariyle yürüttüğü her başarısız Cenevre görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamaları hatırlattı.

Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri bakanları ile yapılan toplantı muhtemelen Mistura’nın son toplantısı olarak kayda geçecek. Mistura’nın görevini 2019 yılından itibaren Norveçli diplomat Geir Pedersen devralacak. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafların anayasa komitesinin ilk toplantısının gelecek yılın başında yapılması için çaba göstermekte ortaklaştığını söyledi. Yeni bir Anayasa yazımının ise Kuzey ve Doğu Suriye’ye operasyon tehdidinde bulunan Ankara ile başarılı olacağı konusunda ciddi kuşkular var. Şam yönetimi de BM çatısı altında bir anayasa komisyonu kurulmasına sıcak bakmıyor. Şam yönetimi, yeni bir anayasa yazılması yerine, bazı düzenlemelerle sınırlı kalmasını dayatıyor. Pazartesi günü Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Mualem de bazı Batılı ülkelerin müdahalesi ve Türk devletinin anayasa komisyonu kurulması önünde çıkardığı engellere tepki göstermişti.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir