Çorlu tren faciasında oğlunu kaybeden anne Mısra Öz, Yol TV’de Odak Noktası programına konuk oldu.

Kazanın sorumlularını ve kazadaki ihmalleri değerlendiren Öz, o gün neler yaşadığını da canlı yayında aktardı.

Mısra Öz’den bilirkişinin “Başarılı bir menfez” açıklamasına yanıt: Evet, başarılı bir katil

Pamukova tren faciasında da isminin geçtiği öğrenilen Çorlu tren faciası bilirkişisinin “Başarılı bir menfez” açıklamasına Mısra Öz Yol TV’de yanıt verdi.

Mısra Öz, açıklamasında menfezin kesinlikle başarılı olduğunu düşünmediğini belirtti. Mısra Öz, 25 kişiyi öldüren bir menfezin ancak bir cinayet aleti olarak başarılı olacağını, katilin işini iyi yapmış olacağını ifade etti.

“Başarılı bir menfez olduğunu söyledi Mustafa Karaşahin. Hiçbir şekilde katılmıyorum. Başarılı bir menfez derken, menfez zaten üstte duruyor, altında toprak yok. Evet, bir cinayete alet etmek, 25 kişiyi öldürmek boyutunda bu menfez başarılıdır, işini iyi yapmış bir katildir”

https://youtu.be/YLNcH0z-6uQ

“Enkazın nasıl kaldırılacağını kimse bilmiyordu”

Oğlunu tren kazasında kaybeden Mısra Öz, o gün yaşananları da konuk olduğu programda anlattı. Öz, olay yerine vardığında enkazın nasıl kaldırılacağını kimsenin bilmediğini söyledi. Trenin biraz kaldırılıp altında kalan yaralıların kurtarılabilmesinin bile gece 3’ü bulduğunu belirten Mısra Öz, trenin devrilmesine yol açan ihmaller dışında, olay yaşandıktan sonra alana traktör dışında hiçbir ulaşım olmamasına da dikkat çekti. Olay yaşandığı sırada ne ambulansın enkaza ulaşması ne de enkazın kaldırılması için bir ekip ve sistemin imkanı olduğuna dikkat çeken Öz, “Nasıl bir ülkenin ambulansı bu tür bir enkaza ulaşamaz, helikopter gelemez” diye sordu.

“Kimseyi yaklaştırmıyorlar, trenin etrafına geçirmiyorlar. İnsanlar sadece duruyor ve bakıyor, hiçbir şey yapamıyorlar. Treni nasıl kaldıracağız diyorlar, bu da çok acı bir şey. Öyle bir şey ki bu trenin enkazı ertesi gün sabah 6 civarı kaldırılabildi. Trenin biraz yükseltilip altındaki cenazelerin çıkarılması da gece 3’ü buldu . Benim gördüğüm tabloda sadece traktörler vardı. Zaten bu olay saat 5 civarında oluyor. Oraya halk gidiyor, köylüler gidiyor, ama ambulans o alana giremiyor. Köylüler yaralıları traktörlerle ambulansa taşıdılar. Hangi yaralı ambulansa traktörle yetiştirilebilir?

Nasıl bir ülkeyiz ki başka aracımız yok, helikopter gitmiyor, veya ambulans traktör kadar güçlü olup oraya giremiyor?

Yaşanan şey bir trafik kazası değil, bir tren kazası. O trenin orada yan devrilmesi durumunda insanlar elini kolunu sallayarak oradan çıkamıyorlar. Haliyle devrilen bir demir yığını, o yığının da altında kalan insanlar var. O demir yığınının insan gücüyle kaldırılmasının imkansız olduğunu aklı olan herkes bilir. Bu tren oradan biraz olsun kaldırılıp da altında ezilen, kolu bacağı sıkışmış olan kişilerin kurtarılması için doğru ekipman ve doğru ekip ile müdahale edilmeliydi.”

Kaynak: Fersude

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…