Mısır’daki Rabia Meydanı’nda düzenlenen oturma eylemi nedeniyle 700 kişinin yargılandığı davada karar açıklandı. 75 kişi hakkında idam cezası verildi.

Mısır’da 2013 yılında askeri darbenin ardından Rabia Meydanı’nda düzenlenen oturma eylemi nedeniyle 700 kişinin yargılandığı davada 75 kişi hakkında idam cezası verildi. Diğer 600’den fazla kişi ise farklı hapis cezalarına çarptırıldı. Hakkında idam cezası verilenler arasında Müslüman Kardeşler’in önde gelen isimleri de yer alıyor.

Bu kararla birlikte, 2013 yılında askeri darbe sonrası Müslüman Kardeşler’in başkent Kahire’nin Rabia Meydanı’ndaki eylemler nedeniyle yapılan ve yaklaşık 700 kişinin ‘cinayet ile şiddeti kışkırtmak’ gibi suçlarla hakim önüne çıkarıldığı toplu yargılama süreci sona erdi. Başkent Kahire’nin güneyinde bulunan devasa Tora Cezaevi Kompleksi’nde yapılan duruşmada, Müslüman Kardeşler örgütünün bazı önemli isimleri idam cezasına çarptırıldı.

SAFFET HİGAZİ’YE İDAM CEZASI

BBC Türkçe’nin haberine göre, bu isimler arasında Müslüman Kardeşler destekli Özgürlük ve Adalet Partisi’nin Başkan Yardımcısı Essam el Eryan ve Genel Sekreteri Muhammed Beltagi de yer alıyor. Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin destekçilerinden imam Saffet Higazi hakkında idam cezası verilen bir başka isim.

Müslüman Kardeşler’in ruhani rehberlerinden ve Mısır Müslüman Kardeşler’in lideri Muhammed Bedi de müebbet hapis cezasına çarptırılan onlarca kişi arasında yer alıyor. Yargılanan diğer yüzlerce kişiye de beş ile 15 yıl arasında hapis cezası verildi.

Kaynak: DUVAR

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…