Özgür Denizli

Mimarlar Odası, Pamukkale Belediyesi’nin ‘Seyir Tepesi Projesi’ne mimarlardan tam destek haberlerini yalanladı

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde Pamukkale Belediyesi’nin yapmak üzere olduğu ve inşaatında 3 Afgan mültecinin öldüğü Seyir Tepesi Projesi üzerine tartışmalar sürüyor. Geçtiğimiz hafta Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, aralarında Mimarlar Odası üyelerinin de bulunduğu birkaç mimarla birlikte inşaat alanını gezmiş ve yerel basına ‘Mimarlardan Tam Destek’ şeklinde servis edilmişti.

TMMOB Mimarlar Odası Denizli Şubesi ise Belediyenin bu açıklamasını yalanladı.

Mimarlar bir basın açıklaması yayınlayarak; “’Mimarlardan Seyir Tepesi Projesine Tam Destek’ başlıklı haberler Mimarlar Odası’nın kurumsal görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu haberler, inceleme gezisi sonunda röportaj veren meslektaşlarımızın bireysel görüşlerinden ibarettir” dedi.

Ayrıca açıklamada ‘Pamukkale Seyir Tepesi Rekreasyon Alanı Projesi Değerlendirme Raporu’na yer verildi.

“Pamukkale Seyir Tepesi Rekreasyon Alanı” projesinin Denizli’de tek seferde ihale edilmiş en büyük yapım işi olduğunun altını çizen Mimarlar Odası Denizli Şube Yönetimi; buna rağmen proje hazırlanması sırasında konunun, Denizli Kamuoyu ve STK’lar ile paylaşılmadığını ifade etti. Yapımı %40 oranında tamamlanmış olan proje ile ilgili olarak Mimarlar Odası Denizli Şubesi tarafından hazırlanan raporda çarpıcı ifadeler yer aldı.

100 MİLYON TL’LİK İHALE

Raporda 2018 yılının başında 99.890.000 TL’ye birim fiyat teklifi ile yapım ihalesi yapıldığı belirtildi. 2019 yılı Ağustos ayı içerisinde tamamlanması planlanan ve gerek alan gerek de bütçe olarak büyüklüğü ile ön plana çıkan projede, Şelale Park ve Gençlik Vadisi gibi farklı mekânların planlandığına dikkat çekildi.

Raporun devamında “Büyük bir çoğunluğu makilik ve 1.50-2.00 mt boyunda çam ağaçlarından oluşan bölgede arazinin tamamında yeşil doku mevcut iken, çevre düzenlemesinin yapıldığı ve binaların yer aldığı bölümlerde arazinin yarıya yakın kısmında yeşil dokuya müdahale edilmiştir” ibareleri yer aldı.

Müdahale edilen alanlarda ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları gözlenmiş ancak peyzaj ile ilgili projesine ulaşamadıkları için kayalık olan arazide ileride nasıl bir peyzaj çalışması yapılacağı hakkında net bir bilgi edinilemediğini vurgulayan Mimarlar Odası Yönetimi “Bunun yanında mevcut proje alanındaki flora, fauna ve korunması gerekli lokal endemik türler ve bunların nakli ile ilgili planlamaların yapılmadığı tespit edilmiştir” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından belediye meclisince görüşülmekte olan 1/25.000’lik planda yer alan 35 mt’ lik çevre yolu güzergâhı, proje alanı ile Pamukkale Üniversitesi ve kenti birbirinden ayıracak uyarısında bulunularak “Özellikle yapay şelale alanının neredeyse dibinden geçen bu çevre yolunun, projenin tamamının kentten soyutlanmasına neden olacağı kaçınılmazdır” dendi.

Ayrıca raporda “Projenin en alt kotunda yer alan etaptaki mevcut taş ocağı yarması, püskürtme beton ile yapay şelaleye dönüştürülmüştür. Mevcut dokuya zarar vermeden yapılan bu yapay şelalenin önünde yer alan ve taş ocağının faaliyetinin sona ermesinden sonra dikilen yetişmiş ağaçlar, şelale önündeki mekânların inşası için neredeyse tamamen yok edilmiştir” denilerek doğal dokudaki bozulmaya dikkat çekildi.

Kaynak: EVRENSEL

Exit mobile version