Milli Parklar Satılıyor Mu?

İddiaya göre 1958’den beri varlığını sürdüren milli parklar üç parçaya bölünüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, milli parkların satışa çıkarılacağını öne sürdü. İddiaya göre 1958’den beri varlığını sürdüren milli parklar üç parçaya bölünecek.

“Amaç,ekonomik krize kaynak bulmak”

Aytekin, Meclis’teki açıklamasında, şöyle dedi:

“Ekonomik krize karşı kaynak bulmak için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü kapatılacak. 1958’den beri varlığını sürdüren milli parklar, bir kararname ile kapatılmaya ve üç parçaya bölünmeye çalışılıyor. İktidar ekonomik krize kaynak bulmak için Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nü kapatmayı planlıyor.”

“Orman Genel Müdürlüğü’ne yapılması öngörülen bu devir, kurumları birbirlerinin içerisinde göstererek iş yükünü artırmaya ve özellikle de milli parklardaki başta maden arama olmak üzere birçok usulsüz işe imkan tanıma amaçlıdır.”

‘Doğaya ve topluma karşı suç’

“Milli parklar sınırları içerisinde ve mücavir alanında yer alan onlarca maden arama ruhsatı için mevzuat değişikliği beklendiği belirtiliyor. Böylesi bir düzenleme, hem doğaya hem topluma karşı işlenmiş suç olacaktır. Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü de Devlet Su İşleri bünyesinde daire başkanlığına dönüştürülmek isteniyor.

Dört Yanıtla Türkiye’de Milli Parklar

1- Milli Park nedir?

Bilimsel ve estetik bakımından, milli ve milletlerarası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır.

Türkiye’de 31 Ağustos 1956 tarihinde kabul edilen 6831 sayılı Orman Kanununun 25. maddesinde “VI. Milli parklar:” başlığı altında söz konusu husus ilk kez yasal olarak ele alınmıştır.

Madde 25: “Orman Genel Müdürlüğü; mevkii ve özelliği dolayısıyla lüzum göreceği ormanları ve orman rejimine giren sahaları; bilim ve fennin istifadesine tahsis etmek, tabiatı muhafaza etmek, yurdun güzelliğini sağlamak, toplumun çeşitli spor ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılamak, turistik hareketlere imkan vermek maksadıyla, milli parklar, tabiat parkları, tabiat anıtları, tabiatı koruma sahaları ve orman mesire yerleri olarak ayırır, düzenler, yönetir ve gerektiğinde işletir veya işlettirir.”

2- Türkiye’de kaç Milli Park var?

Rize, Artvin, Kastomonu, Erzurum’un da aralarında olduğu 44 noktada milli park bulunuyor. 

Dünya’da ise milli park sayısı 6500 civarında.

3- İlk akla gelen Milli Parklar hangileri?

Beyşehir Gölü, Boraboy Gölü, İğneada Longoz Ormanları, Spil Dağı, Truva, Küre Dağları Milli Parkları ile Boraboy, Dülükbaba, Güzeldere, İncekum, Karagöl, Yazılı Kanyon

4-Milli Parklar neden önemli?

En özet haliyle şöyle: Milli parklarımızı korumak ve geliştirmek, kültürü koruyup, gelişmesi ile doğru orantılıdır. Tarihe ait değerli alanların korunup, gelecek kuşaklara aktarılması, kültürün devamlılığını da sağlar.

Bilgileri, milliparklar.gov.tr’den derledik.

Kaynak: BİANET   (CUMHURİYET)

İlginizi çekebilir